REKLAMA

A to ci heca. Laptopowy Core i5 okazuje się istotnie szybszy od Core i7

Pierwsze przekrojowe testy mobilnych układów Intel Core Alder Lake zdają się wykazywać, że Core i7 jest droższym, mniej sprawnym i w efekcie mniej wydajnym układem od Core i5. Problemem jest chłodzenie.

21.05.2022 14.58
intel core 12 gen alder lake-s
REKLAMA

Intel stosuje relatywnie proste oznaczenia dla swoich procesorów. Każdego roku pojawia się nowa generacja procesorów Core, szybsza i sprawniejsza od poprzedniej - aktualna generacja to dwunasta, określana też mianem Alder Lake. W każdej generacji pojawiają się oznaczenia i3, i5, i7 i i9. Im wyższa liczba, tym wyższa cena i wydajność. Układy Intela dodatkowo dzielą się na kilka podrodzin desktopowych i mobilnych układów, różniących się od siebie sprawnością energetyczną.

REKLAMA

Czytaj też:

Nowsza generacja jest szybsza i sprawniejsza od poprzedniej. Im bardziej desktopowy układ, tym szybszy kosztem energooszczędności. Im wyższe oznaczenie, tym wyższa wydajność i cena. W miarę proste, prawda? W tej generacji może się okazać, że niekoniecznie.

Intel Core i7 Alder Lake zbyt potężny dla smukłego laptopa?

Redakcja serwisu NotebookCheck, cenionego za wysokiej jakości testy szerokiej gamy notebooków, dokonała dziwnej obserwacji podczas testowania Lenovo Yoga Slim 7 Pro 14 z układem Alder Lake P Core i5-1240P na pokładzie. Na tyle dziwne, że skłoniło ją do ponownego sprawdzenia innych pomiarów. Laptop z Core i5-1240P okazał się w praktyce istotnie szybszym komputerem od tych z Core i7-1260P i Core i7-1270P. Dalsze testy wykazały, że Galaxy Book 2 Pro 13 również z Core i5-1240P jest znacznie wolniejszy od testowanej Yogi.

Rozwiązaniem zagadki jest ogromne zapotrzebowanie na moc układów Alder Lake-P. Wygląda na to, że architektura big.bigger, za sprawą której nowe układy miały być zarówno szybsze, jak i sprawniejsze, zapewniła tylko pierwszą z tych korzyści. Zapotrzebowanie na energię jest tak duże, że oprogramowanie układowe komputerów z tymi procesorami redukuje moc, by nie doprowadzić do przegrzania i uszkodzenia komputera. Dlatego Core i7 o maksymalnej wydajności przekraczającej tą możliwą w Core i5 w praktyce w Alder Lake-P jest wolniejszy. Bo musi operować w niższym stanie energetycznym niż maksymalny teoretycznie możliwy.

REKLAMA

To rodzi oczywiście ogromny problem. Okazuje się bowiem, że wybór komputera przed zakupem jest znacznie trudniejszy i że jego surowa specyfikacja nie daje pełnego obrazu możliwości technicznych danego laptopa. Nie ma żadnego uniwersalnego systemu oznaczeń definiującego realną wydajność komputerów. Biorąc pod uwagę nierzadko wysokie dopłaty do Core i7, można bez sensu stracić niemało gotówki.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA