REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Telewizory QD-OLED na 2022 r. są dostępne tylko w dwóch rozmiarach. Na inne musimy poczekać

Samsung OLED S95B i Sony Bravia XR A95K - jedyne na dziś dostępne w sprzedaży telewizory QD-OLED - oferowane są wyłącznie w 55- i 65-calowych wersjach. Większego wyboru w przewidywalnej przyszłości nie będzie. Producent matryc QD-OLED szykuje na przyszły rok wersje 77- i 49-calowe.

26.04.2022
21:22
sony a95k qd-oled cena
REKLAMA

Według informacji od firmy analitycznej DSCC, cytowanych przez Chosun Biz, jedyny na świecie producent matryc QD-OLED zamierza rozszerzyć swoją ofertę. Samsung Display, bo o nim mowa, ponoć szykuje już linie produkcyjne dla 49- i 77-calowych ekranów, a ich masowa produkcja ma ruszyć w przyszłym roku. Niestety, nie w tym.

REKLAMA

Czytaj też:

Bieżący rok ma być dla Samsung Display czasem, w którym ostrożnie będzie wprowadzał na rynek pierwszy wariant matryc QD-OLED. Warto mieć na uwadze, że to zupełnie nowa technologia i trudno się dziwić powolnemu tempu jej wdrażania. Nic dziwnego, że firma skupia się na dwóch najpopularniejszych rozmiarach: 55-i 65-calowym dla telewizorów (oraz produkuje 34-calowe matryce dla monitorów).

Kiedy 49-calowe telewizory QD-OLED? Od kiedy 77-calowe QD-OLED TV? Najwcześniej w 2023 r.

 class="wp-image-2047439"
Sony Bravia XR A95K

Samsung Display, tak jak konkurujący z nim LG Display, będzie stosował proces technologiczny MMG (Multi Model Glass), który pozwala na redukcję kosztów produkcji przez umożliwienie wykrajania matryc o różnych rozmiarach z tej samej warstwy 8.5G. Samsung Display twierdzi, że na dziś miesięcznie jest w stanie produkować 30 tys. warstw. Z nich rocznie jest w stanie wykrawać około 1,8 mln 55- i 65-calowych matryc QD-OLED bez strat w produkcji.

Samsung Display na dziś nie ma jednak zbyt wielu klientów. Matryce QD-OLED, mimo iż powinny zapewniać istotnie lepszy obraz od matryc WOLED od LG Display, to technika jeszcze nie sprawdzona gruntownie przez rynek. Szczególnie w kwestii trwałości, co przez wiele generacji było zmorą matryc od LG Display i od względnie niedawna problem można uznać w nich za rozwiązany.

 class="wp-image-2151513"
Samsung OLED S95B

Jednym z teoretycznie problematycznych elementów matryc Samsunga jest zarazem jednym z ważniejszych atutów QD-OLED. LG w swoich matrycach wykorzystuje układ diod WRGB. Dodatkowy biały LED (W jak White) odciąża pozostałe od długotrwałej pracy w wysokiej jasności. Matryce QD-OLED wykorzystują klasyczny i zapewniający lepszy obraz układ RGB, oferując przy tym wyższą jasność. Samsung Display twierdzi, że jego matryce QD-OLED są skutecznie zabezpieczone przed wypaleniem obrazu i uszkodzeniem panelu po niedługim czasie od rozpoczęciu użytkowania telewizora. Wyraźnie jednak nie wszyscy chcą jeszcze wierzyć na słowo: na dziś klientami na matryce QD-OLED są tylko Samsung Electronics i Sony. Dodatkowo, rozważa je Panasonic.

LG Display sprzedaje matryce OLED do LG Electronics, Sony, Panasonica, Philipsa i wielu innych. Aż do bieżącego roku był monopolistą na rynku telewizyjnych matryc OLED. Samsung Display na szczęście nie tylko stworzył jakąś alternatywę, ale i bardzo mocnego konkurenta, który rozprawia się z istotnymi wadami telewizorów OLED z matrycami od LG.

Telewizory OLED. QD-OLED kontra OLED - różnice. Czemu entuzjaści ekscytują się matrycami QD-OLED?

 class="wp-image-2096463"
Przewaga matryc QD-OLED (materiały promocyjne Samsung Display)

Telewizory OLED od dawna są wielbione przez entuzjastów obrazu najwyższej jakości za swój kontrast doskonały. To określenie nie jest poetycką przesadą: w istocie, za sprawą techniki OLED, telewizory te są w stanie wyświetlić obraz o perfekcyjnym kontraście. Diody organiczne nie wymagają zewnętrznego doświetlenia, co oznacza, że każdy piksel świeci w nich swoim własnym światłem. Na dodatek matryce OLED cechują się też świetnym czasem reakcji, co jest szczególnie ważne dla graczy i kibiców, oferują też bardzo dobre kąty widzenia. Nie są jednak doskonałe.

 class="wp-image-2096457"
Przewaga matryc QD-OLED (materiały promocyjne Samsung Display)

Matryce OLED od LG Display mają kilka istotnych wad. Za sprawą układu pikseli WRGB oraz z kilku innych przyczyn oferują tylko bardzo dobre pokrycie kolorów. Topowe modele telewizorów LCD/LED pokrywają znacznie szerszy zakres palety barwnej. Na dodatek OLED-y od LG Display z uwagi na powyższe są relatywnie ciemne, co wpływa na komfort oglądania treści w słoneczny dzień oraz sprawia, że efekt HDR jest mniej przekonujący.

 class="wp-image-2096460"
Przewaga matryc QD-OLED (materiały promocyjne Samsung Display)
REKLAMA

Matryce QD-OLED nie korzystają z układu WRGB, a dodatkowo są pokryte warstwą nanokryształów (technika znana z wyświetlaczy QLED, stąd QD-OLED, czyli Quantum Dot OLED). Zapewnia to znacznie lepsze pokrycie kolorów i wyższą jasność. Na dziś żadna inna technologia dostępna dla konsumentów nie zapewnia takiego rezultatu.

W tym roku w sprzedaży pojawią się tylko dwa telewizory QD-OLED. Pierwszy jest już dostępny w polskiej przedsprzedaży, a jest to Sony Bravia XR A95K. Drugi, póki co, dostępny jest na rynku amerykańskim i nie jest jasne czy i kiedy trafi do Polski - to Samsung OLED S95B.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA