REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Kanion na Słońcu ma 200 tysięcy km długości. Panie, tego rozum nie ogarnie

Słońce na co dzień wygląda jak najnudniejszy obiekt nieba. To jednak tylko pozory, wystarczy sobie przypomnieć rozmiary Słońca, a wtedy każdy szczegół na jego powierzchni okaże się przerażająco ogromny.

06.04.2022
17:13
Sonda Solar Orbiter
REKLAMA

Słońce jak Słońce, co w nim może być interesującego? Okazuje się, że bardzo dużo. Wraz ze stopniowym wzrostem aktywności słonecznej, na powierzchni Gwiazdy Dziennej coraz częściej będą powstawały fascynujące struktury.

REKLAMA

Słońce w ogóle jest bardzo niedocenionym obiektem Układu Słonecznego. Nic dziwnego, wszak z powierzchni Ziemi nie wygląda jakoś spektakularnie. Ma dokładnie te same rozmiary na niebie co Księżyc, choć znajduje się kilkaset razy dalej. Przez to jakoś zbyt często nikt na nie nie zwraca uwagi. Spróbujmy zatem oddać mu trochę chwały.

  • Średnica Ziemi: 12 742 km
  • Średnica Księżyca: 3 475 km
  • Średnica Słońca: 1 398 680 km

Średnica Słońca jest zatem ponad 100 razy większa niż na Ziemi. Wszystkie zatem powstające na jego powierzchni struktury będą miały - przynajmniej z naszej perspektywy - monumentalne rozmiary. Tak jest zresztą i w tym przypadku.

Kanion Ognia na Słońcu

O utworzeniu się na powierzchni Słońca swoistego kanionu ognia poinformował właśnie zajmujący się analizowaniem pogody kosmicznej portal Space Weather. To właśnie z tego miejsca na powierzchni Słońca najpierw w niedzielę 3 kwietnia, a następnie w poniedziałek 4 kwietnia zostały wyrzucone dwa potężne włókna plazmy, co z kolei spowodowało uwolnienie silnych strumieni wiatru słonecznego, który aktualnie zmierza w kierunku Ziemi i za kilka godzin może zaburzyć pole magnetyczne naszej planety powodując burzę geomagnetyczną. Plazma z niedzielnego koronalnego wyrzutu masy (CME, ang. coronal mass ejection) powinna dotrzeć do Ziemi ok. godziny 14:00 polskiego czasu w środę. Jak na razie nie wiadomo czy plazma z poniedziałkowego CME zmierza dokładnie w kierunku Ziemi, a tym samym czy wpłynie na naszą pogodę kosmiczną.

 class="wp-image-2123484"
Źródło: NASA/SDO/Space Weather

Kanion Ognia widoczny na zdjęciu powyżej zachwyca przede wszystkim rozmiarami. Naukowcy przekonują bowiem, że jego długość wynosi ponad 200 000 km, a głębokość aż 20 000 km. Na Ziemi nic nie może mieć takiej głębokości, bowiem przy głębokości 13 000 km przebijemy się na drugą stronę planety. Najgłębszy kanion na świecie, Kanion Colca w Peru ma zaledwie 4,2 km. Swoją drogą wyobraźmy sobie jak wyglądałby taki Kanion Ognia dla obserwatora znajdującego się w jego wnętrzu: piekielna szczelina ze ścianami ognia wysokimi na 20 000 kilometrów. Nie wiem jak jest u was, ale moja wyobraźnia przy takim zadaniu mówi: pass.

REKLAMA
Kanion Ognia na Słońcu

Tak czy inaczej, po kilku dniach aktywności pogoda słoneczna powinna się poprawić w drugiej połowie tygodnia, bowiem plama słoneczna, z którą związana jest aktualna aktywność wskutek obrotu Słońca wokół własnej osi zniknęła z naszego pola widzenia na jakiś czas.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA