REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Jaki komputer do gier? Jak go złożyć? Poradnik

Komputer do gier obecnie nie jest opcją specjalnie tanią, jednak chętnych do wejścia w szeregi #PCMASTERRACE nie brakuje. Gracze pecetowi muszą liczyć się z wydatkami, ale w zamian otrzymują świetną jakość rozgrywki w wysokich rozdzielczościach, dużej liczbie klatek na sekundę oraz dostęp nie tylko do olbrzymiej biblioteki gier, ale również atrakcyjnych abonamentów jak Game Pass.

jaki komputer do gier 2022
REKLAMA

Jak wybrać komputer do gier? Może to być gotowy zestaw komputerowy, można też samodzielnie złożyć konstrukcję.

REKLAMA

Jak złożyć komputer do gier?

Wbrew pozorom… nie trzeba tego robić samodzielnie. Wystarczy wskazać wybrane przez siebie podzespoły, a sklep (często bez dodatkowej opłaty) złoży z nich gotowy komputer. Można oczywiście również rozważyć kupno laptopa gamingowego. Jak samemu złożyć komputer do gier? Nie jest to czynność przesadnie skomplikowana, ale warto wiedzieć to i owo, by nie uszkodzić elektroniki. Jeśli masz wątpliwości co do swoich umiejętności składania komputerów, lepiej zdać się na fachowców ze sprawdzonego sklepu. Jakie parametry powinien mieć komputer do gier?

Zobacz też inne komputerowe poradniki:

Jaki tani komputer do gier?

Radeon RX 6500 XT
Radeon RX 6500 XT

Jeśli chcesz kupić gotowy komputer, zerknij do naszego poradnika Jaki tani komputer do gier? Poradnik dla gracza 2022. A jak złożyć tani komputer do gier? Najtańszym wyborem - jeśli chodzi o nowy sprzęt - będzie karta Radeon RX 6500 XT wraz z procesorem Intel Core i3 11-tej generacji bądź AMD Ryzen 5 5600 (lub lepszym). Zwłaszcza procesor jest tu istotny, musimy bowiem sięgnąć po model taki, który zapewni karcie graficznej interfejs PCI Express w wersji 4.0. Ten konkretny model karty graficznej nie osiągnie bowiem pełnej możliwości na złączu PCI Express 3.0. Radeon RX 6500 XT nie jest specjalnie przebojową konstrukcją, ale można go kupić w cenie poniżej 1000 zł. Tani komputer do gier zapewni nam odpowiednie działanie gier w rozdzielczości Full HD, jednak trzeba się liczyć z obniżeniem ustawień graficznych gier. Jeśli nie chcemy celować w najtańszą kartę Radeon, można się zastanowić nad dopłaceniem do GeForce RTX 3050, która zapewni zauważalnie lepsze wyniki. Można również wziąć pod uwagę kartę Radeon RX 6600.

Jakie pozostałe podzespoły do komputera do gier? W przypadku najniższego segmentu wydajnościowego nie musimy specjalnie kombinować. Bierzemy 16 GB pamięci RAM (koniecznie w konfiguracji 2 x 8 GB i o tak wysokim taktowaniu na jaki pozwala nam budżet i możliwości płyty głównej), tanią, ale nie najtańszą płytę główną i najtańszy SSD o odpowiadającej nam pojemności. Szybkie SSD (np. M.2 NVMe/PCIe) nie przyśpieszą w znaczącym stopniu ładowania gier, chociaż wkrótce może się to zmienić po implementacji funkcji Direct Storage w Windows 11 i Windows 10.

Jak złożyć dobry komputer do gier?

GeForce RTX 3060 Ti
GeForce RTX 3060 Ti

Jaki jest dobry komputer do gier? Dobry komputer do gier zapewni nam optymalne działanie gier w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080) i QHD (2560 x 1440), chociaż w przypadku wyższej rozdzielczości należy się liczyć z koniecznością obniżenia ustawień graficznych.

W takim przypadku najsłabsze karty graficzne do gier jakie warto brać pod uwagę to GeForce RTX 3060 lub Radeon RX 6600 XT. Jeśli budżet nam na to pozwala warto rozważyć modele oczko wyżej, czyli GeForce RTX 3060 Ti lub Radeon RX 6700 XT. Wybierając procesor do takich kart graficznych warto sięgnąć po tanie Core i5 12-tej generacji (np. 12400F) lub Ryzen 5 serii 5000 (np. 5600X). Pozostałe podzespoły pozostają praktycznie bez zmian - wybieramy tańszą płytę z średniego segmentu, 16 GB w miarę możliwości jak najszybszej pamięci RAM oraz SSD odpowiedniej pojemności.

Jak złożyć wydajny komputer do gier?

Radeon RX 6800 XT
Radeon RX 6800 XT

Za wydajny komputer do gier rozumiemy maszynę, która pozwoli na komfortową rozgrywkę w rozdzielczości QHD (2560 x 1440) lub 4K UHD (3840 x 2160). W przypadku mniej wydajnych kart z tego segmentu w przypadku rozdzielczości 4K należy się liczyć z koniecznością obniżenia detali grafiki. Zakładamy, że segment wydajny zaczyna się od kart GeForce RTX 3070/3070 Ti oraz Radeon RX 6800/6850 (drugi z modeli już niedługo będzie dostępny w sprzedaży) . Jeśli tylko nie odstraszają was ceny możecie sięgnąć po modele GeForce RTX 3080 bądź Radeon RX 6800 XT. Z takimi kartami warto już połączyć szybkie modele Core i7 12-tej generacji bądź Ryzen 7 serii 5000, zwłaszcza, jeśli zależy wam na dużej ilości klatek na sekundę. W przypadku pozostałych podzespołów warto pamiętać o jak najwyższym taktowaniu pamięci RAM (droższe płyty zapewnią obsługę szybszych pamięci), ale jeśli nie chcemy przepłacać wciąż warto pozostać przy pamięciach typu DDR4.

Najlepszy komputer do gier - jakie parametry?

Możecie oczywiście pójść na łatwiznę i po prostu zamówić najbardziej wydajne konfiguracje jakie znajdziecie w sklepie, o czym pisaliśmy w naszej publikacji Najdroższe komputery na świecie w 2022 r. Co byś kupił, gdyby pieniądze nie grały roli? Jeśli jednak zdecydowalibyście się wybrać podzespoły sami, to w takim wypadku można sięgnąć po topowe modele procesorów Intel Core i7 12-tej generacji (np. 12900K lub wręcz KS) lub AMD Ryzen 7 5000 (np. 5950X lub 5800X3D). Obecnie najwydajniejszą kartę Radeon jest model 6900XT (wkrótce 6950 XT), a segment bardzo wydajny kart GeForce to nie mniej interesujące (a wydajniejsze w ray-tracingu) karty RTX 3080 oraz 3080 Ti. Maniaków absolutnej wydajności i grubego portfela mogą skusić oczywiście topowe modele GeForce RTX 3090 oraz 3090 Ti.

W przypadku tego segmentu mało kto ogląda się na koszty, więc można śmiało zainwestować w topowe płyty główne z obsługą pamięci DDR5 (i oczywiście samą pamięć nowego typu), pojemność 32 GB, czy najszybsze modele SSD M.2 PCIe/NVMe oparte na interfejsie PCI Express 4.0.

Jaka obudowa do komputera dla gracza?

Obudowa ma niewielki wpływ na wydajność komputera do gier (może co najwyżej oferować lepszy lub gorszy przepływ powietrza i chłodzenie podzespołów), ale wygląd... to zupełnie co innego. Oczywiście nie każdego może on obchodzić, ale gracze często lubią się chwalić widokiem swoich podzespołów, jak i efektownym podświetleniem RGB. To pierwsze zapewnią nam obudową z przeszklonym panelem bocznym, a drugie podświetlane wentylatory i inne podzespoły wyposażone w diody RGB.

Jaki kupić komputer do gier?

Wszystko zależy od dostępnego budżetu. Pomimo tego, że karty graficzne tanieją, to wciąż ich ceny są znacznie wyższe od sugerowanych. To odstrasza wiele osób od komputera stacjonarnego do gier.

REKLAMA

Warto również pamiętać, że maszyny do grania nie kończą się na komputerach stacjonarnych. Gracze mogą zdecydować się na gamingowego laptopa, konsolę, czy wręcz konsole przenośne.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA