REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Krok bliżej odpowiedzi na pytanie o powstanie życia. I wiemy jeszcze mniej

Naukowcy z Japonii poinformowali właśnie o tym, że w trzech meteorytach, które spadły na powierzchnię Ziemi odkryli wszystkie pięć zasad azotowych niezbędnych do powstania cząsteczek DNA i RNA, które stanowią podstawę życia na Ziemi.

27.04.2022
19:05
Jak powstało życie na Ziemi?
REKLAMA

Cząsteczki DNA składają się z czterech zasad azotowych: adeniny, tyminy, cytozyny i guaniny. Cząsteczki RNA także wykorzystują adeninę, cytozynę i guaninę, natomiast zamiast tyminy występuje w nich uracyl. Te pięć związków można podzielić na puryny i piramidyny. Co ciekawe, jak dotąd naukowcy byli w stanie znaleźć w meteorytach jedynie puryny, tj. adeninę, guaninę i uracyl. Piramidyny jakimś cudem nie pojawiały się w analizowanych skałach z kosmosu.

REKLAMA

Teraz jednak naukowcy analizujący skład chemiczny trzech różnych meteorytów, które dotarły na powierzchnię Ziemi, wykorzystując nowatorskie techniki badawcze wcześniej wykorzystywane jedynie do badań genetycznych i farmaceutycznych byli w stanie odkryć w nich także wszystkie piramidyny. Poziom dokładności takich badań jest od 10 do 100 razy wyższy od wszystkich metod wcześniej wykorzystywanych do poszukiwania piramidyn. Można zatem powiedzieć, że wszystkie elementy niezbędne do powstania cząsteczek DNA i RNA można znaleźć w przestrzeni kosmicznej. 

Składniki DNA na meteorytach

Naukowcy zbadali także miejsce upadku meteorytów, aby sprawdzić czy związki te nie przedostały się do meteorytu z otoczenia już po ich wylądowaniu na Ziemi. Warto tutaj zauważyć, że elementy składowe DNA odkryto na meteorytach Murchison, Murray oraz Tagish. 

Badania meteorytu Murchison już wcześniej zwróciły na niego uwagę świata, kiedy to badacze wykazali, że w jego składzie znajdują się związki chemiczne (np. węglik krzemu) pochodzące sprzed 7 miliardów lat. To szczególnie interesująca informacja, bowiem Układ Słoneczny uformował się zaledwie 4,6 mld lat temu. Początki istnienia tego meteorytu sięgają w przeszłość jeszcze kilka miliardów lat wcześniej. Z czasem owe związki chemiczne łącząc się z mniejszymi i większymi ziarnami materii, z której powstał Układ Słoneczny utworzyły badany właśnie meteoryt. Skąd na nim wzięły się zatem zasady azotowe stanowiące element DNA i RNA? Naukowcy podejrzewają, że odpowiadają za to reakcje chemiczne zachodzące przy udziale światła słonecznego. 

Jak powstało życie na Ziemi?

Powstaje zatem pytanie czy jest to proces powszechny. Czy na wszystkich obiektach Układu Słonecznego, od planet, przez księżyce, po planetoidy i komety tak łatwo powstają związki, które były tak kluczowe do powstania i rozwoju życia na Ziemi?

REKLAMA

Co więcej, po raz kolejny należy zadać sobie pytanie, czy życie, jakie znamy powstało już na Ziemi, czy też jest zbudowane tak naprawdę ze związków chemicznych, które dotarły na powierzchnię młodej Ziemi w licznych meteorytach, których w okresie Wielkiego Bombardowania spadało na powierzchnię Ziemi całe mnóstwo.

Dla poszukiwaczy życia pozaziemskiego w Układzie Słonecznym i poza nim taka informacja może dawać nadzieję na to, że procesy prowadzące do powstania życia występują wszędzie, gdzie tylko pojawią się odpowiednie do tego związki chemiczne i ułatwiająca reakcje chemiczne energia dostarczana przez gwiazdy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA