REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Nie istnieje coś takiego, jak DPD Dostawa na WhatsApp. Uważaj na przekręt i wyłudzanie pieniędzy

Pojawiła się nowa plaga internetowych przekrętów. Tym razem złodzieje podsuwają ofiarom podrobioną stronę firmy kurierskiej DPD sugerując, że mogą się z nimi rozliczyć przez nową usługę na WhatsAppie.

25.04.2022
15:30
Zapomnij o Messengerze i WhatsAppie. Raport FBI mówi, jaki komunikator jest najlepszy
REKLAMA

Przedsiębiorstwa świadczące swoje usługi w cyberprzestrzeni chętnie wychodzą naprzeciw swoim potencjalnym klientom, starając się integrować z platformami innych przedsiębiorstw. Czatboty, rozszerzenia do Map Google czy popularnych komunikatorów mają skrócić drogę realizacji tych usług, by od klienta była wymagana jak najmniejsza fatyga. Wszak niejednokrotnie to wygoda obsługi decyduje o tym, że klient wybierze tę, a nie inną usługę.

REKLAMA

Czytaj też:

Jak informuje redakcja serwisu dobreprogramy, trend ten umiejętnie zaczęli wykorzystywać cyberprzestępcy. Wykorzystują WhatsAppa, by kontaktować się z osobami prywatnymi, które sprzedają przedmioty w Internecie, na przykład za pośrednictwem ogłoszeń na OLX. Informują, że chcą kupić przedmiot i że preferują dostawę i płatność przez kuriera DPD przez usługę DPD Dostawa. Jest tylko jeden problem: takowa usługa nie istnieje.

DPD Dostawa na WhatsApp. Uwaga na wyłudzaczy pieniędzy.

Osoby rzekomo chcące kupić od sprzedającego przedmiot proponują DPD Dostawę jako bezpieczną formę zawarcia umowy. Kupujący rzekomo wpłaca pieniądze do DPD, które ma niby wypłacić sprzedającemu pieniądze w momencie, gdy paczka z towarem zostanie odebrana.

REKLAMA

By skorzystać z (fałszywej) DPD Dostawa, sprzedający musi kliknąć na link na WhatsAppie i podać dość dużą ilość swoich danych, co czujnych internautów powinno odstraszyć. Podrobiona witryna DPD żąda podania, w zależności od kontekstu, danych logowania banku sprzedającego czy jego karty kredytowej. Czujność może uśpić fakt, że witryna jest bardzo dobrze podrobiona.

Usługa tego rodzaju nie znajduje się w ofercie kuriera DPD. Nie wolno dać się nabrać. Stanowczo też należy unikać innych form kombinowania, jakie ma oferować kupujący. Należy ufać wyłącznie polecanym przez daną platformę środkom płatności - niemal wszystkie wiodące, w tym Allegro czy OLX, takie oferują.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA