REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Szykuje się bańka na rynku domków z piasku. Na świecie zaczyna go brakować

O tym, że wody pitnej na powierzchni Ziemi jest mało i należy ją oszczędzać, dowiadujemy się już w dzieciństwie. Każdy ma świadomość tego, że woda jest niezwykle cenna. Jak się jednak okazuje, niewiele osób wie, co jest drugim po wodzie najczęściej wykorzystywanym zasobem na naszej planecie.

29.04.2022
20:45
piasek
REKLAMA

Oczywiście dzięki tytułowi wiecie doskonale, że chodzi mi o piasek. Pytanie tylko, czy przed zobaczeniem tytułu wiedzieliście, że to piasek? Według ekspertów z Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (United Nations Environment Program, UNEP) ludzkość powoli zbliża się do momentu, w którym piasku zacznie brakować tak jak wody. Tymczasem zapotrzebowanie na piasek na całym świecie jest niespotykanie wysokie. Jakby nie patrzeć, to piasek stanowi surowiec do produkcji betonu, ale także i szkła.

REKLAMA

Na świecie brakuje piasku

Postępująca urbanizacja na świecie, potrzeby mieszkaniowe rekordowo dużej populacji naszej planety sprawiają, że piasku jest coraz mniej, a potrzeby są coraz większe. W 1960 roku na Ziemi mieszkały „zaledwie” 3 miliardy ludzi, w 1974 r. były to już cztery miliardy, pod koniec wieku sześć miliardów, a w przyszłym roku (2023) będzie ich już osiem miliardów. Dokładnie dwa razy więcej niż w 1974 roku. Przybywa nas na planecie coraz więcej i coraz szybciej.

REKLAMA

Według najnowszego raportu opublikowanego przez UNEP z ilości piasku wykorzystywanej co roku na świecie można by było zbudować ciągnący się wokół planety mur o wysokości i szerokości 26 metrów. O ile człowiek uczy się (mozolnie, ale jednak) kontrolować zużycie wody, o tyle zużycie piasku wydaje się być całkowicie niekontrolowane. 

Warto też wspomnieć o piasku nie tylko jako o materiału budowlanym, ale także o środowisku życia niezmierzonej liczby gatunków flory i fauny. Utrata tego środowiska może jedynie przyczynić się do dalszego zmniejszania się na świecie bioróżnorodności.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA