REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Amerykanie nie puścili pary z ust. Udany test pocisku hipersonicznego

O tym, że wszystkie mocarstwa światowe ścigają się w opracowywaniu broni hipersonicznej wiadomo od dawna. W ciągu ostatnich dwóch lat udane testy takiej broni przeprowadziły już Chiny i Rosja. Stany Zjednoczone zostały na jakiś czas w tyle. Teraz to się zmieniło.

05.04.2022
12:51
Amerykanie przeprowadzili udany test pocisku hipersonicznego
REKLAMA

Według informacji, do których dotarła stacja CNN, w czasie gdy prezydent USA Joe Biden odwiedzał Polskę, Siły Powietrzne USA przeprowadziły test pocisku HAWC (Hypersonic Air-breathing Weapon Concept), kolejnego prototypu broni hipersonicznej opracowanej przez koncern Lockheed Martin.

REKLAMA
W połowie marca USA przetestowały broń hipersoniczną, ale zachowały ciszę, aby "uniknąć napięć z Rosją"

Jak wyglądał lot testowy HAWC?

Według skąpych jak na razie informacji pocisk hipersoniczny miał zostać wyniesiony na odpowiednią wysokość przez bombowiec B-52. Po wypuszczeniu miał uruchomić silnik pomocniczy, a po osiągnięciu odpowiedniej prędkości przełączyć się na silnik strumieniowy, który pozwolił mu osiągnąć prędkość pięciokrotnie wyższą od prędkości dźwięku.

W trakcie lotu pocisk osiągnął wysokość 20 kilometrów i w ciągu zaledwie kilku minut pokonał odległość niemal 500 kilometrów. Stany Zjednoczone po udanym teście przez dwa tygodnie nie informowały o nim, aby nie eskalować już napiętej sytuacji, szczególnie wtedy gdy prezydent Joe Biden odwiedzał kolejne kraje europejskie. Dopiero w poniedziałek pojawiły się pierwsze informacje o tym wydarzeniu.

Fakt przeprowadzenia udanego testu jest niezwykle istotny szczególnie teraz, gdy napięcie militarne między wschodem i zachodem odżyło z pełną mocą.

Jeszcze rok temu Rosja chwaliła się posiadaniem broni hipersonicznej, przed którą Amerykanie w razie czego nie byliby się w stanie obronić. Władimir Putin wskazywał, że zanim Stany Zjednoczone opracują swoją broń, to Rosja będzie już posiadała skuteczny system obrony przed pociskami hipersonicznymi. Patrząc jednak na to, w jakim stanie miesiąc po rozpoczęciu wojny jest rosyjska armia można mieć nadzieję, że system obrony przed pociskami hipersonicznymi jeszcze nie istnieje.

REKLAMA

Warto tutaj podkreślić, że przetestowany przez Amerykanów pocisk HAWC nie posiada głowicy bojowej. Jego siła niszcząca wynika bezpośrednio z energii kinetycznej samego pocisku lecącego z potężną prędkością.

Zdjęcie główne: sam-whitfield1

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA