REKLAMA

OneWeb ma już zastępstwo dla rosyjskich rakiet - to SpaceX Elona Muska. Roskosmos mocno się zdziwi

OneWeb podpisał właśnie umowę ze SpaceX. To właśnie należąca do Elona Muska firma będzie teraz wynosiła brytyjskie satelity na orbitę okołoziemską. Pierwszy ładunek OneWeb poleci na orbitę na szczycie rakiety Falcon 9 jeszcze w 2022 roku.

oneweb
REKLAMA

Sankcje nakładane przez kraje zachodu na Rosję zdecydowanie działają. Rosjanie walczą ze sobą w sklepach na pięści o cukier i papier toaletowy. Sankcje nakładane przez Rosję na kraje zachodu co najwyżej wywołują salwy śmiechu. Nie inaczej jest w sektorze kosmicznym.

REKLAMA

Na początku marca z Kosmodromu Bajkonur miała wystartować rakieta Sojuz, na której szczycie znajdował się pakiet satelitów brytyjskiej konstelacji OneWeb. W wyniku agresji Rosji na terytorium Ukrainy 24 lutego pojawiły się jednak pewne problemy.

Firma OneWeb to brytyjska firma, którą przed bankructwem w ubiegłym roku uratował rząd brytyjski. Wykupując część udziałów, rząd Wielkiej Brytanii stał się jednocześnie częściowym właścicielem firmy. Docelowo firma planuje umieścić na niskiej orbicie okołoziemskiej 648 satelitów, które będą w stanie dostarczać internet na powierzchni całej Ziemi. Jak dotąd na orbitę trafiło już 420 satelitów konstelacji.

Na kilka dni przed startem satelitów rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos zażądała od Brytyjczyków zapewnienia, że satelity nie będą wykorzystywane do celów militarnych. Krótko potem pojawiło się także żądanie, aby rząd brytyjski wycofał swoje udziały w spółce, aby wyniesienie satelitów na orbitę było w ogóle możliwe. Nic takiego się nie stało, a rząd brytyjski zdecydowanie odmówił spełnienia tego irracjonalnego żądania.

Na to też czekał Dmitrij Rogozin, szef Roskosmosu, który tym samym oznajmił, że w takim razie Roskosmos kolejnych 36 satelitów nie wyniesie na orbitę, a opłaconą już przez Brytyjczyków rakietę wykorzysta do własnych celów. OneWeb miał pozostać w ten sposób na lodzie. Rogozin w międzyczasie przekonywał władze Federacji Rosyjskiej, że tym jednym ruchem spowodował w Wielkiej Brytanii straty rzędu kilku miliardów dolarów.

OneWeb wyśle satelity w kosmos dzięki SpaceX

Rosjanie ewidentnie nie są w stanie tego zrozumieć, ale ich agresja na Ukrainie skutecznie zjednoczyła kraje zachodu i wyzwoliła swego rodzaju solidarność. Dopóki jakiś kraj walczy sankcjami z Rosją, to inni mu pomogą. Nikt się nie spodziewał, że OneWeb tak szybko poradzi sobie z problemem i przede wszystkim nikt się nie spodziewał, kto zaoferuje mu pomoc.

W poniedziałek, 21 marca OneWeb poinformował, że podpisał umowę z należącą do Elona Muska firmą SpaceX. To właśnie ta firma będzie teraz wynosiła brytyjskie satelity na orbitę okołoziemską.

Może się to wydawać zaskakującym ruchem, wszak Elon Musk sam buduje konkurencyjną dla OneWeb konstelację satelitów Starlink. Co więcej, firmy nawet sprzeczały się ze sobą z uwagi na incydent zbyt bliskiego przelotu satelity Starlink i satelity OneWeb. Ewidentnie jednak różnice na tej płaszczyźnie nie przeniosły się na biznes wynoszenia ładunków na orbitę.

OneWeb zawarł umowę ze SpaceX na wystrzelenie swoich satelitów

Pierwszy ładunek OneWeb poleci na orbitę na szczycie rakiety Falcon 9 jeszcze w 2022 roku.

Umowa między rywalami wywołała wiele uszczypliwych komentarzy w internecie, gdzie wiele osób zauważa, że utrudniając współpracę z Zachodem, Dmitrij Rogozin jedyne co robi, to niszczy rosyjski sektor kosmiczny i ładuje wiele nowych zleceń do kieszeni Elona Muska.

REKLAMA

Jedno jest pewne: bez Rosji światowy sektor kosmiczny poradzi sobie doskonale. Bez zachodu, rosyjski sektor kosmiczny czeka tylko płytki grób. I to na własne życzenie Rosjan.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA