REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Miliarder robi za help desk oblężonemu krajowi. Elon Musk gada sobie z ukraińskim ministrem

Wicepremier Ukrainy od kilku dni rozmawia z Elonem Muskiem na Twitterze, a ta publiczna konwersacja coraz bardziej zdumiewa. Najpierw Musk dostarczył w ciągu doby zestaw modemów do obsłui internetu z satelity, a teraz robi zdalną aktualizację oprogramowania, by dostosować sprzęt do wymogów wojny.

03.03.2022
21:37
Burza magnetyczna niszczy Starlinki
REKLAMA

Można nie być fanem Elona Muska, ale nie sposób przejść obojętnie obok jego działań wspierających Ukrainę. 26 lutego wicepremier i minister cyfrowej transformacji Ukrainy, Mychajło Fiodorow, na swoim Twitterze wywołał Elona Muska do tablicy. W tweecie napisał, że "w trakcie kiedy kolonizujesz Marsa, Rosja próbuje okupować Ukrainę. Kiedy twoje rakiety wracają z kosmosu, rosyjskie rakiety atakują naszych cywili." Fiodorow wezwał Muska do pomocy i udostępnienia infrastruktury Starlink, czyli satelitarnego połączenia internetowego.

REKLAMA

Musk po kilku godzinach niespodziewanie odpisał, że system Starlink jest już dostępne na terenie Ukrainy, a terminale do jego obsługi ruszyły w trasę. Dzień później Fiodorow udostępnił zdjęcie pokazujące transport modemów Starlink, który dotarł na Ukrainę.

Teraz Elon Musk robi nowe oprogramowanie dla Ukrainy.

Fiodorow wczorajszego wieczora napisał, że system Starlink już działa i zapewnia ukraińskim miastom łączność. Jednocześnie minister zaznaczył, że Rosjanie atakują infrastrukturę, co będzie powodować utrudnienia w zasilaniu. W pewnym momencie po prostu może zabraknąć prądu. Fiodorow zaznaczył, że Ukraina potrzebuje generatorów prądu, po czym oznaczył kilka firm m.in. z branży motoryzacyjnej.

Po dobie Elon Musk odpisał:

Aktualizuję oprogramowanie w celu zmniejszenia szczytowego zużycia energii, dzięki czemu Starlink może być zasilany z zapalniczki samochodowej. Uruchamiam roaming mobilny, dzięki czemu antena z układem fazowanym może utrzymywać sygnał podczas jazdy autem.

Tak, dobrze widzicie. Elon Musk w ciągu jednej doby wysłał nową wersję oprogramowania terminali Starlinka, dzięki której sprzęt może sprawdzić się w warunkach wojennych, bez konieczności korzystania z generatorów prądu. Dopóki jakieś auto będzie miało sprawny akumulator, Starlink będzie działał.

Zdalne aktualizacje OTA modemów potrzebnych do obsługi połączenia satelitarnego są możliwe i niestety są wykorzystywane również do niszczenia infrastruktury. System Tooway będący alternatywą dla Starlinka został w dniu rozpoczęcia inwazji niemal całkowicie zniszczony. Modemy dostały aktualizację, która całkowicie usuwa oprogramowanie. Ostał się tylko ten sprzęt, który w momencie ataków nie był podłączony do sieci. Niestety w ten sposób zniszczono m.in. modemy obsługujące połączenie z 5800 turbinami wiatrowymi na terenie Niemiec. Od początku wybuchu inwazji nie ma z nimi kontaktu.

Elon Musk ostrzega przed atakami

REKLAMA

Elon Musk opublikował jeszcze jednego Tweeta, w którym ostrzega władze Ukrainy przed potencjalnymi atakami. Zaznacza, że Starlink jest w tej chwili jedynym nierosyjskim systemem komunikacji satelitarnej działającym na terenie Ukrainy, więc ryzyko ataków na tę infrastrukturę jest wysokie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA