REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Miliarder poleci w kosmos i da się napromieniować. Skafander odczyta dawkę jaką przyjął podczas spaceru

W listopadzie 2022 roku w przestrzeń kosmiczną wystartuje prywatna misja Polaris Dawn. Załoga statku Crew Dragon, która wybierze się w ten podróż będzie składała się cóż… z królików doświadczalnych.

21.03.2022
6:56
polaris
REKLAMA

Polaris tak naprawdę ma być całą serią misji kosmicznych realizowanych przez SpaceX, a współfinansowanych przez 39-letniego miliardera Jareda Isaacmana. Program ma się zakończyć pierwszym załogowym lotem Starshipa.

REKLAMA

Zanim jednak do tego dojdzie, w ramach pierwszej misji tej serii - Polaris Dawn - w listopadzie 2022 roku Isaacman wraz ze swoją załogą poleci na orbitę okołoziemską dalej niż jakakolwiek załoga od czasów księżycowych misji Apollo. Zanim jednak tam doleci, dojdzie do jeszcze jednego wyczynu.

Wystawić się na promieniowanie kosmiczne

Najważniejszym wydarzeniem podczas tej misji będzie realizacja pierwszego prywatnego, komercyjnego spaceru kosmicznego. Dotychczas wszystkie spacery kosmiczne były realizowane przez agencje kosmiczne oraz wykonywane przez zawodowych astronautów NASA, Roskosmosu, Europejskiej czy Japońskiej Agencji Kosmicznej. Większość ze spacerów natomiast odbywała się na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Tutaj będziemy mieli do czynienia z sytuacją zupełnie inną. Astronauta wyjdzie w przestrzeń kosmiczną bezpośrednio z kabiny statku Crew Dragon.

Tutaj właśnie wchodzi element laboratoryjny. Astronauta wychodzący na spacer kosmiczny będzie na własnym ciele sprawdzał oddziaływanie promieniowania kosmicznego na ludzki organizm. Centrum kontroli misji będzie uważnie zbierało wszystkie dane ze skafandrów kosmicznych.

Po zakończeniu spaceru kosmicznego Crew Dragon będzie kontynuował swoją podróż do rekordowego apogeum orbity. Dotychczas rekordem jest wysokosć lotu misji Gemini 11. W ramach tej misji Charles Conrad oraz Richard Gordon w 1966 roku oddalili się od Ziemi na 1372 km. Jared Isaacman już w listopadzie spróbuje pobić ten rekord. Dla porównania Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znajduje się zaledwie 400 km nad powierzchnią Ziemi.

REKLAMA

Co dalej?

Jak na razie program Polaris rozplanowany jest na trzy loty. Dwa pierwsze loty będą lotami orbitalnymi na pokładzie Crew Dragona wynoszonego w kosmos na szczycie rakiety Falcon 9, a trzeci lot będzie jednocześnie pierwszym załogowym lotem Starshipa, potężnej 120-metrowej rakiety budowanej przez SpaceX.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA