REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Internet stacjonarny a silver generation - czego dowiesz się od wnuka

Lokowanie produktu: Play

Czym jest silver generation w kontekście internetu? Wyjaśniamy, co mogą znaleźć dla siebie w sieci seniorzy i do czego może im przydać się internet stacjonarny w domu.

21.03.2022
19:56
play silver generation internet stacjonarny

Internet nie jest domeną wyłącznie ludzi młodych i znajdą w nim coś dla siebie ludzie w każdym wieku. Ba, osoby, które z sieci nie korzystają, stają się w dzisiejszych czasach cyfrowo wykluczone!

Seniorzy, którzy nie mają komputera albo co najmniej smartfona, są odcinani od coraz większej liczby usług, które mogłyby im ułatwić życie. Zupełnie niepotrzebnie! Przedstawiciele silver generation są w nim bardzo miło widziani.

Silver generation - co to znaczy?

Tym mianem określa się tzw. srebrne pokolenie, do którego należą osoby, które skończyły 50 lat. Ich liczba stale rośnie - społeczeństwo się starzeje nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie.

Czasy się jednak zmieniają, a osoby starsze również mogą korzystać na dostępie do najnowszych osiągnięć techniki. To aktywni konsumenci, a po przejściu na emeryturę mają... sporo wolnego czasu.

A co dla siebie mogą znaleźć seniorzy w internecie?

Okazuje się, że całkiem sporo! Podobnie jak ludzie młodsi, mogą wykorzystywać go do komunikacji z bliskimi, robienia zakupów (w tym spożywczych!) online oraz korzystać z niego w celach rozrywkowych.

Seniorzy w celu przeglądania zawartości internetu mogą wykorzystywać zarówno smartfona, jak i komputer stacjonarny. W niektórych przypadkach korzystanie z laptopa przy biurku z myszką w ręku może być wygodniejsze niż z telefonu!

Jak seniorzy mogą się komunikować z bliskimi?

To zależy od tego, jakich komunikatorów używa ich rodzina. Swego czasu popularny był Skype, ale dzisiaj lepszym pomysłem może być Facebook Messenger, WhatsApp albo Zoom. Każdą z tych aplikacji można zainstalować na komputerze.

Oprócz tego seniorzy mogą korzystać z powodzeniem z serwisów społecznościowych takich jak Facebook i Twitter. Powinni tylko pamiętać o tym, że nie wszystko, co w nich przeczytają, jest prawdą. Należy na to patrzyć krytycznym okiem.

To samo tyczy się czerpania wiedzy o świecie - nie wszystkie strony internetowe powstają po to, by poszerzać nasze horyzonty. Aby bezpiecznie surfować po sieci, trzeba podejrzliwie patrzeć na znalezione w niej informacje.

Do czego jeszcze seniorzy mogą wykorzystać internet?

  • opłacanie rachunków online: w tym celu należy mieć lub założyć konto w dowolnym banku i odebrać dane logowania do bankowości internetowej. Dyspozycje przelewów można zlecać z poziomu strony internetowej banku, a nawet ze smartfona;
  • zakupy przez internet - do robienia zakupów przez internet wystarczy wydana przez bank debetowa karta płatnicza. Dzięki niej można robić bez wychodzenia z domu zakupy - nawet te spożywcze! Trzeba jednak pamiętać, by uważać na zagrożenia;
  • zdobywanie wiedzy w sieci - internet jest pełen nie tylko płatnych, ale również darmowych kursów m.in. na YouTubie, które pozwalają zdobyć nowe umiejętności. Seniorów dzieli od tej wiedzy zaledwie kilka kliknięć oraz szczypta wolnego czasu.

Trzeba przy tym zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci.

Przedstawiciele silver generation, podobnie jak wszyscy inni internauci, powinni kierować się w internecie zasadą ograniczonego zaufania. Warto nauczyć się dobrych praktyk oraz stale podnosić swoje kompetencje cyfrowe.

Jak oglądać telewizję przez internet na komputerze?

Internet to nie tylko narzędzie, ale też źródło rozrywki. Wielu dostawców internetu zapewnia dostęp do telewizji, w tym online. Warto spytać operatora o to, czy taka usługa jest dostępna - w przypadku sieci Play można zyskać dostęp do telewizji PLAY NOW.

Nic nie stoi też na przeszkodzie, by korzystać z serwisów wideo na żądanie takich jak np. Netflix! Starsze osoby przyzwyczajone do telewizji linearnej mogą przenieść do świata online nawyk oglądania ulubionych kanałów i nie ma nic w tym złego. Warto jednak dać szansę serwisom VOD.

Dodatkowo jest to o wiele wygodniejsze, dzięki usłudze "Płacę z Play". Umożliwia ona dopisanie do obecnego rachunku w Play opłaty za korzystanie z takich serwisów jak Netflix, Viaplay lub Amazon Prime Video.

Jaki komputer dla seniora wybrać?

Krótka odpowiedź to: zwykły! U starszych osób sprawdzą się dokładnie takie same maszyny, co u ludzi młodych. Warto pomyśleć tutaj o maszynie z systemem Windows (który jest najpopularniejszy) oraz ze sporym ekranem o dobrej jakości (starsze osoby często cierpią na problemy ze wzrokiem).

Komputer dla seniora powinien mieć odpowiednią wydajność. Jeśli starsza osoba chciałaby grać w gry albo w wolnym czasie zajmować się np. obróbką wideo, to niestety potrzeba kosztownej maszyny z dużym zapasem mocy obliczeniowej. Jeśli jednak nie, to nie ma co tutaj szaleć.

Zamiast kupować maszynę dla graczy lub profesjonalistów, lepiej zaoszczędzone środki przeznaczyć na inny cel, bo nawet podstawowe modele pecetów i laptopów są wystarczające do przeglądania internetu i komunikacji. Warto zwrócić jedynie uwagę na to, by sprzęt miał 8 GB lub 16 GB RAM-u oraz napęd typu SSD.

Podłączenie internetu stacjonarnego dla seniora - jaki pakiet wybrać?

W ofercie sieci Play można znaleźć wiele różnych pakietów internetu stacjonarnego. W przypadku większości osób starszych, zwłaszcza jeśli mieszkają samotnie lub z partnerem bądź partnerką, wystarczy bazowy pakiet.

A o jakim pakiecie mowa? Chodzi o internet o przepustowości 150 Mb/s. Będzie on w zupełności wystarczający do realizacji podstawowych potrzeb w zakresie komunikacji online, robienia zakupów, oglądania filmów i seriali itp.

Obecnie nowi Klienci za usługę internetu stacjonarnego bez okresu zobowiązania o prędkości 150 Mb/s  zapłacą w Play tylko 40 zł miesięcznie. Oferta dla Klientów Play, którzy posiadają usługę abonamentową, zaczyna się od 35 zł miesięcznie w zobowiązaniu na 24 miesiące.

Oprócz tego obecni Klienci Play mogą wykupić internet w pakiecie z ponad 50 kanałami TV (w tym m.in. FOX, National Geographic lub BBC Lifestyle) z dostępem do Viaplay przez cały okres trwania umowy oraz CANAL+ przez 6 miesięcy za 0 zł. Ceny po rabatach zaczynają się od 50 zł miesięcznie. Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ.

Więcej informacji na temat internetu bezprzewodowego oraz oferty fioletowego operatora na internet stacjonarny znajdziesz w dedykowanej temu zagadnieniu witrynie sieci Play. Na tej podstronie umieszczono wszelkie niezbędne informacje na temat odpowiedniej konfiguracji sieci Wi-Fi w domu lub mieszkaniu oraz zbiór praktycznych porad dla abonentów fioletowego operatora.

Lokowanie produktu: Play
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA