REKLAMA

HTC przedstawia Viverse, czyli swoje metawersum dla gogli VR

HTC zaprezentowało nowe sprzęty i usługi związane z wirtualną rzeczywistością. Tajwańczycy chcą wykorzystywać łączność 5G oraz technologie takie jak blockchain i w rozbudowie swojego własnego metaverse.

04.03.2022 04.47
htc vive flow holoride
REKLAMA

Końca dobiegają targi Mobile World Congress 2022 w Barcelonie. Jedną z firm, które pojawiły się na miejscu, jest tajwańskie HTC, które jeszcze dekadę temu było jednym z najważniejszych producentów telefonów komórkowych na świecie.

REKLAMA

Firmie nie udało się co prawda utrzymać pozycji w tym segmencie, a nowe smartfony cenami i specyfikacją odstają od konkurencji, ale Tajwańczycy znaleźli dla siebie niszę: wirtualną rzeczywistość. Gogle z rodziny HTC Vive to dopiero początek. Następny przystanek: metaverse.

 class="wp-image-2074105"
HTC Viverse, czyli metawersum od HTC

HTC prezentuje Viverse

Już w zeszłym roku giganci świata technologii zaczęli mówić o tzw. metaverse, czyli nowej platformie będącej uzupełnieniem świata realnego. HTC rusza ze swoim ekosystemem produktów i usług, które pozwolą wejść użytkownikom do tej wirtualnej przestrzeni. Pierwsze usługi już powstały, a są nimi m.in.:

  • Beatday – interaktywna holograficzna platforma muzyczną na PC, VR 
i urządzenia mobilne;
  • Engage – platforma do kumnikacji wirtualnej do przeprowadzania spotkań na żywo oraz szkoleń;
  • VRChat – serwis social media do organizacji wydarzeń wirtualnych oraz wspólnego grania;
  • VIVE Sync – biznesowa platforma komunikacyjna do spotkań i współpracy w wirtualnej rzeczywistości.

HTC podaje, że Viverse to ewolucja Vive Reality, czyli platforma wykorzystująca rzeczywistość wirtualną i poszerzoną, którą napędzać będą takie technologie jak sztuczna inteligencja oraz blockchain. Użytkownicy będą mogli w niej zarówno pracować, jak i uczyć się oraz konsumować treści rozrywkowe.

G-Reign, czyli 5G w służbie wirtualnej rzeczywistości.

Podczas targów MWC 2022 firma HTC zaprezentowała, jak można wykorzystać przenośne sieci 5G do zorganizowania wydarzeń w VR we współpracy ze spółką G-Reign, Supermicro i Open RAN. Reign Foundation pozwala skalować taką prywatną sieć 5. generacji do dowolnego rozmiaru.

A jakie może być praktyczne zastosowanie Reign Foundation? HTC stworzyło w przestrzeni targowej mały tor wyścigowy z samochodzikami na radio. Kierowcy w goglach Vive Focus 3 na głowie sterowali nimi w czasie rzeczywistym mając przed oczami podgląd kamery na takim samochodziku.

HTC współpracuje też z Holoride, aby zapewnić rozrywkę w VR z wykorzystaniem okularów Vive Flow podczas jazdy. Gogle mogą zbierać dane z czujników samochodu, aby dostosować to, co się dzieje na ekranie, do aktualnej prędkości poruszania się auta, co przeciwdziała chorobie lokomocyjnej.

 class="wp-image-2074102"
Nowe mechanizmy kontroli rodzicielskiej: HTC Vive Guardian

Co jeszcze HTC robi na rzecz popularyzacji VR-u?

Firma tworzy też kompleksy rozrywkowe, które będą mogły zastąpić klasycznego laster taga. Na tym samym obszarze, o powierzchni nawet do 1000 m2, gracze będą mogli błyskawicznie zmieniać scenografię co pozwoli na "przejście z dżungli do statku kosmicznego". Coś takiego już działa w Europa Park.

REKLAMA

Wirtualną rzeczywistość można wykorzystać też do szkoleń pracowników. Umiejętności nabyte w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku będą mogli nabyć przed udaniem się w miejsce, gdzie ich życie i zdrowie będzie zagrożone. Jedną z firm, które się na to zdecydowały, jest Skanska.

W tym wszystkim Tajwańczycy nie zapominają o zastosowaniach konsumenckich i przygotowali rozwiązanie Vive Guardian z myślą o rodzicach. To system kontroli prywatności i bezpieczeństwa w metaverse, w którym rodzic może albo przyznawać dziecku dostęp do treści, albo strumieniować samemu zawartość na gogle dziecka.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA