REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Hakerzy Anonymous wykradli mnóstwo danych. Zaatakowali oddział rosyjskiego giganta naftowego

Niemiecki oddział rosyjskiego giganta petrochemicznego stał się celem sympatyzującej z Ukrainą grupy hakerów. Rosneft Deutschland ma nadal sparaliżowany system informatyczny, w efekcie tymczasowo nie może zawierać żadnych nowych umów.

14.03.2022
17:13
rosnieft anonymous cyberatak
REKLAMA

Szczegóły dotyczące skutku ataku grupy Anonymous na niemiecki oddział Rosnieftu nie są znane, z uwagi na bezpieczeństwo gospodarcze Niemiec. Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa Informacji (BSI) wydał tylko krótkie oświadczenie, w którym potwierdza, że cyberatak istotnie miał miejsce oraz że jego skutki są poważne. BSI wydało też ostrzeżenie do innych działających w Niemczech firm działających w przemyśle naftowym. Zdaniem Urzędu mogą one stać się kolejnym celem hakerów.

REKLAMA

Czytaj też:

Rosneft Deutschland GmbH, bo tak oficjalnie nazywa się niemiecka filia Rosnieftu, według informacji od BSI, może bez przeszkód prowadzić bieżącą i kluczową dla firmy działalność. Część systemów informatycznych została jednak sparaliżowana, w tym możliwość zawierania umów.

Grupa Anonymous twierdzi, że wykradła z serwerów firmy ponad 20 terabajtów danych. Tego jednak poszkodowana strona ani BSI na dziś nie potwierdziły. Sami hakerzy nie ujawnili co to są za dane i do czego mogłyby zostać wykorzystane.

Atak na Rosnieft w Niemczech. To odwet za napaść Putina na Ukrainę, ale też i ostrzeżenie dla Niemców.

Rosneft Deutschland GmbH jest uważana za bardzo wpływową firmę w branży energetycznej w Niemczech. To trzecia co do wielkości firma w przetwórstwie olejów mineralnych. W ciągu ostatnich trzech lat firma była odpowiedzialna za około jedną czwartą importu ropy naftowej do Niemiec.

REKLAMA

To właśnie niemiecki oddział Rosnieftu zajmuje się obsługą Rurociągu Przyjaźń, za sprawą którego ropa z Rosji trafia do Schwedt przez Polskę. Sam Rosnieft jest największym rosyjskim producentem ropy. Były kanclerz federalny Gerhard Schröder jest przewodniczącym jego Rady Nadzorczej.

Rosnieft można uznać za firmę państwową, reprezentującą interesy dyktatora Putina. Głównym akcjonariuszem spółki jest Rząd Federacji Rosyjskiej, posiadający 75,16 proc. akcji. Pozostałe znajdują się w wolnym obrocie. Anonymous, którzy od samego początku sympatyzują z Ukrainą, angażowali do tej pory całą swoją uwagę na infrastrukturę informatyczną związaną wyłącznie z Rosją. Atak na niemiecko-rosyjski oddział jest na dziś bezprecedensowy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA