REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Chcesz inteligentny dom? Zacznij od łącza - bez niego ani rusz

Lokowanie produktu: Play

Inteligentne domy stają się coraz popularniejsze, a coraz więcej osób planuje wstawić sprytne sprzęty do domu lub mieszkania - ale bez dobrego łącza ani rusz! Przed kupnem pierwszych akcesoriów z kategorii Smart Home warto zadbać o porządny internet.

17.02.2022
20:00
smart home Play internet stacjonarny router modem

Co rozumiemy przez Smart Home? Wbrew nazwie równie dobrze może być nim dom jednorodzinny na przedmieściach, jak i mieszkanie w bloku; ważne, by sprzęty AGD i RTV potrafiły rozmawiać - zarówno ze sobą, jak i ze strategicznie rozmieszczonymi czujnikami. Oprócz tego działanie poszczególnych urządzeń powinno być zautomatyzowane w oparciu o ustanowione uprzednio reguły. Nie da się jednak zbudować inteligentnego domu bez zadbania o odpowiednie łącze.

Zacznijmy jednak od początku: dlaczego warto w ogóle myśleć o Smart Home?

Wiele osób może uznać inteligentny dom za ekstrawagancję - ale nic bardziej mylnego. W dodatku w ostatnich latach oferta sprzętów z tej kategorii się rozrosła: od sprytnych żarówek, przez zamki w drzwiach otwierane smartfonem, aż po samojezdne odkurzacze ruszające do pracy, gdy tylko wyjdziemy z domu. Warto zdać sobie sprawę z możliwości i takich mniej lub bardziej oczywistych zastosowań, które nie są już tylko pieśnią przyszłości, a rzeczywistością.

Od czego jednak zacząć, żeby się nie przerazić ogromem możliwości? Jednym z podstawowych zadań, jakie można postawić przed inteligentnym domem, jest sterowanie oświetleniem. Wystarczy wkręcić do żyrandola albo lampki inteligentną żarówkę, która samodzielnie zapala się, gaśnie i... zmienia kolor. Lampka w salonie może sama przygasać lub dopasować barwę światła do obrazu, gdy odpalimy film, a światło na przedpokoju z kolei się zapalać, gdy nocą idziemy do toalety.

A co jeśli by tak spiąć oświetlenie z nagłośnieniem i np. dopasować barwę światła do playlisty? To też żaden problem - kilka kliknięć i gotowe!

Oprócz tego inteligentny dom można wyposażyć w zdalny monitoring, który będzie włączał kamery, gdy wykryje ruch i wyśle powiadomienie na smartfona. Samoczynnie zamykające się rolety po zmroku? To też żaden problem. Odgrzewanie odpalające się w chwili, gdy termostat wykryje zmianę temperatury? Pewnie! Okna zamykające się, gdy zaczyna padać deszcz? Grzejnik odpalający się, gdy wychodzimy z pracy? Inteligentny domofon, którym wpuścimy kuriera na klatkę, gdy jesteśmy poza domem?

Tak, tak i tak! Scenariuszy wykorzystania Smart Home są tysiące, a oferta producentów - bogata. Co prawda trzeba trochę czasu poświęcić na konfigurację, bo ktoś musi wskazać parametry działania konkretnych sprzętów, ale z roku na rok jest to coraz łatwiejsze. Te wszystkie systemy inteligentnego domu, które można obsługiwać głosowo za pomocą np. Asystenta Google, Siri albo Alexy, łączą jednak dwie rzeczy. Po pierwsze: ułatwiają nam życie. Po drugie: potrzebują... internetu.

Jaki internet do Smart Home wybrać?

Internet mobilny ma wiele zalet, ale ze względu na swoją naturę bywa... kapryśny. Jeśli tylko to możliwe, warto zdecydować się na stałe łącze i to takie z solidnym routerem. Sama przepustowość nie jest bowiem aż tak istotna, jak stabilność połączenia. Przy internecie stacjonarnym nie musimy się zaś obawiać, że załamanie pogody odepnie nasze sprzęty od sieci i np. odkurzacz utknie w miejscu, roleta się nie rozwinie na czas, a grzejnik nie odpali...

A jaki internet z myślą o Smart Home wybrać? W przypadku oferty Play mamy do wyboru trzy pakiety internetu różniące się przepustowością (150 Mb/s, 300 Mb/s i 600 Mb/s) oraz wiele różnych sprzętów. W małym mieszkaniu poradzi sobie mały router, ale w piętrowym domu z ogrodem trzeba już pomyśleć o wzmacniaczu sygnału lub np. o systemie mesh (tworzy on jedną sieć o takiej samej nazwie z kilku umieszczonych strategicznie na terenie domu lub posesji punktów dostępowych).

Więcej informacji na temat konfiguracji internetu oraz oferty fioletowego operatora znajdziecie na specjalnej witrynie przygotowanej przez sieć Play. Pora na internet bez tajemnic!

Internet stacjonarny w Play

W ofercie sieci Play na internet stacjonarny można liczyć na sprzęt marki Technicolor. CGA2121, bo takie nosi on oznaczenie, radzi sobie bez problemu z internetem o przepustowości nawet 600 Mb/s, a sygnał z kabla koncentrycznego przekazuje za pośrednictwem sieci Wi-Fi (2,4 GHz oraz 5 GHz). Oprócz tego w jego obudowie znalazło się miejsce na 4 porty Ethernet do podłączenia np. konsoli do gier, telewizora Smart TV lub komputera stacjonarnego.

A czy da się zbudować smart home na łączu mobilnym? Wbrew pozorom - tak! W ofercie Play można znaleźć domowy internet mobilny Play NET BOX z modemem montowanym na zewnątrz domu i routerem, do którego można podłączyć wiele sprzętów jednocześnie. Trzeba tylko pamiętać o limitach transferu - odczytywanie czujników nie powinno zbytnio obciążać łącza LTE lub 5G, ale jeśli chcemy np. rejestrować wideo z kamery w chmurze, to można szybko zużyć cały pakiet.

Jeśli jednak nie mamy wyjścia i musimy zdecydować się na internet mobilny, to w ofercie Play możemy znaleźć masę różnych zestawów, które się nadadzą do domu. Wśród nich są ZTE WF830 (kat. 6, 200 GB za 55 zł miesięcznie), ZTE MF-258K (kat. 15, 400 GB za 70 zł miesięcznie lub 500 GB za 80 zł miesięcznie) i ZTE 5G MC7010 (5G, 500 GB za 110 zł miesięcznie). Oprócz tego w ofercie telekomu można znaleźć systemy typu mesh dla łącz mobilnych marki TP-Link.

Więcej informacji na temat internetu bezprzewodowego oraz oferty fioletowego operatora na internet stacjonarny znajdziesz w dedykowanej temu zagadnieniu witrynie sieci Play. Na tej podstronie umieszczono wszelkie niezbędne informacje na temat odpowiedniej konfiguracji sieci Wi-Fi w domu lub mieszkaniu oraz zbiór praktycznych porad dla abonentów fioletowego operatora.

Lokowanie produktu: Play
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA