REKLAMA

Piorun rekordzista mierzył prawie 800 km. To odległość z Gdańska do Budapesztu

Światowa Organizacja Meteorologiczna potwierdziła, że w 2020 zarejestrowano najdłuższy superpiorun w historii pomiarów. Mega błyskawica miała długość 768 km i przebyła w ciągu kilku sekund przez trzy stany.

02.02.2022 09.38
burze
REKLAMA

Do zdarzenia doszło w kwietniu 2020 roku. Nie chodzi jednak o piorun, który z chmury uderzył w ziemię. Tzw. "megaflash" poruszał się między jedną chmurą a drugą. Piorunowy zygzak rozciągnął się na długość 768 km.

REKLAMA

Miał więc niemal tyle samo, co trasa pomiędzy Gdańskiem a Budapesztem w linii prostej

Poprzedni rekordzista było 60 km krótszy. Zarejestrowano go w 2018 roku w Brazylii. No proszę: naukowcy mówią o potęgowaniu ekstremalnych zjawisk pogodowych, a w ostatnich latach odnotowuje się kolejne rekordy mega piorunów. Ciekawe, czy to ma ze sobą jakiś związek, prawda?

Trochę ironizuję, ale nie do końca. Naukowcy sami od jakiegoś czasu rozkładając ręce i nie wiedzą, dokąd prowadzą nas zmiany klimatyczne. Wiemy, że są i postępują, ale ich skutki to wielka zagadka.

Oczywiście sami badacze podkreślają, że teraz maja więcej narzędzi pozwalających monitorować tego typu rekordowe zjawiska, więc co za tym idzie wiemy o nich więcej. Jednak pewnie jedno idzie w parze z drugim – klimat się zmienia, a ekstremalnych zjawisk przybywa, więc kolejne rekordy są pewnie kwestią czasu.

Rekordów burzowych jest więcej. W czerwcu 2020 roku zarejestrowano błyskawicę, która trwała 17,1 sekundy. Zjawisko dało się obserwować nad Urugwajem i Argentyną. To zresztą w tym drugim państwie uderzył poprzedni rekordowy piorun, trwający 16,7 sekund.

REKLAMA
 class="wp-image-2030326"

Wyniki potwierdzone przez WHO powinny być dla nas wspomnieniem burzowych sezonów, ale nic z tego. Przecież dosłownie kilka dni temu sami zmagaliśmy się z zimowymi wyładowaniami.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA