REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Wybuch wulkanu Hunga Tonga stworzył nową wyspę. Mógł też wpłynąć na ochłodzenie klimatu

Wybuch wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha’apai na Oceanie Spokojnym spowodował wielką falę tsunami, fala uderzeniowa okrążyła Ziemię, a wszystko to udokumentowały satelity. Potężna erupcja mogłaby doprowadzić jeszcze do ochłodzenia klimatu, ale wyrzut dwutlenku siarki prawdopodobnie był jednak zbyt mały, żeby doprowadzić do odczuwalnego spadku temperatury.

18.01.2022
9:07
wybuch
REKLAMA

Wybuch podwodnego wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha’apai miał niezbyt przyjemne skutki dla okolicznych mieszkańców. Z punktu widzenia natury erupcja może jednak na swój sposób imponować. Wręcz na żywo możemy oglądać powstawanie i umacnianie się kolejnej powulkanicznej wyspy.

REKLAMA

Tak potężna erupcja "zdarza się powiedzmy raz na ponad sto lat" – komentuje wybuch podwodnego wulkanu autor bloga wulkanyswiata.blogspot.com.

Konsekwencje wystrzału Hunga Tonga-Hunga Ha'apai dało się usłyszeć nawet na Alasce oddalonej od miejsca aż 9,6 tys. km. Z kolei odczuć – także w Polsce:

Wybuch wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha’apai odnotowały też krążące nad Ziemią satelity. Trzeba przyznać, że robi to niesamowite wrażenie – zjawisko jest zarówno przerażające, jak i po prostu piękne:

Nieco gorzej to wszystko wygląda w okolicach wybuchu. Znajdujące się w pobliżu wyspy wchodzące w skład archipelagu Tonga zostały częściowo zalane. Przed tsunami ostrzegano w Japonii i Nowej Zelandii.

Konsekwencje erupcji wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha’apai będą widoczne przez dłuższy czas. To za sprawą wyspy, która uformowała się dzięki poprzednim wybuchom. Po tych z 2015 naukowcy podejrzewali, że wyspa nie ma szans się utrzymać.

Wybuch wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha’apai na zdjęciach satelitarnych

Nie dość, że wyspa przetrwała wybuch wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha’apai, to jeszcze zwiększa swoją powierzchnię

Wcześniejsze mniejsze erupcje Hunga Tonga Hunga Ha’apai z grudnia doprowadziły do rozszerzenia jej rozmiaru nawet o prawie 50 proc. Już szacuje się, że ostatni potężny wybuch będzie solidną dawką popiołu, który posłuży za budulec.

Oczywiście nie wiemy, czy faktycznie powierzchnia zostanie zwiększona i czy utrzyma się na skutek erozji bądź też fal. Ale tworzenie się wysp na skutek wybuchów nie jest niczym nowym. W sierpniu Japończycy gotowi byli przyłączyć do siebie nowy skrawek lądu powstały właśnie dzięki wybuchowi podwodnego wulkanu.

Wybuch wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha’apai i wpływ na globalne ochłodzenie klimatu

Nawet jeśli z wyspy niewiele zostanie, to i tak z uwagą należy śledzić, co stanie się z "resztkami" po wybuchu. Szczególnie wartościowe jest nowa wyspa z rafy pumeksu, czyli unosząca się na wodzie platforma składająca się z niezliczonych kawałków bardzo porowatych skał wulkanicznych.

Każda z tych małych skał przyciąga organizmy morskie: algi, pąkle, korale i wiele innych. Podróżują one razem z pumeksem przez cały ocean, dzięki czemu mogą roznosić i wspomagać odtwarzanie zagrożonych raf koralowych.

Korzyści dla środowiska czasami bywa więcej. Stratosferyczne erupcje wulkaniczne mogą schłodzić klimat. Jak zaznacza jednak Bartłomiej Krawczyk z cytowanego wcześniej bloga, w tym przypadku emisja dwutlenku siarki była najprawdopodobniej zbyt mała, by się do tego przyczynić.

Wybuch podwodnego wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha’apai
REKLAMA

zdjęcie główne: Frans Delian/shutterstock.com

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 17.01.2022 roku

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA