Windows będzie otrzymywać nowości poza aktualizacjami rozwojowymi. Pierwsza już jest, kolejne cztery w przyszłym miesiącu
Od zarania dziejów wszystkie nowe funkcje i elementy Windowsa dostarczane były wraz z tak zwanymi aktualizacjami rozwojowymi, ostatnio publikowanymi co sześć miesięcy. To właśnie się zmienia, ku uciesze entuzjastów i wkurzeniu niektórych firmowych administratorów.
Windows jest serwisowany w myśl z góry ustalonego harmonogramu od tak dawna, że niektóre jego elementy doczekały się zwyczajowych i powszechnie rozpoznawanych nazw własnych (na przykład Patch Tuesday, czyli drugi wtorek miesiąca i dzień, w którym Microsoft publikuje łatki serwisowe). Dlatego też społeczność zaawansowanych użytkowników Windowsa z pewnym zdziwieniem przeczytała wpis blogowy Panosa Panay, który od niedawna kieruje rozwojem systemu Microsoftu.
Czytaj też:
Twierdzi w nim, że Windows 11 już w przyszłym miesiącu otrzyma kilka nowości, które trafiły już do Niejawnego programu testów systemu Windows. Nowości drobnych i opublikowanych zdecydowanie poza harmonogramem. Pierwsza w historii aktualizacja rozwojowa systemu Windows 11 planowana jest dopiero na drugą połowę bieżącego roku. Jakby tego było mało, pierwsza nowa funkcja została już udostępniona.
Windows 11 z nowościami poza dużymi aktualizacjami rozwojowymi.
To interesująca zmiana. Do tej pory poza harmonogramem uaktualniane były głównie systemowe aplikacje i kodeki, do czego był używany Microsoft Store. Tymczasem Windows 11 dostanie kilka drobiazgów już za kilka tygodni. Z jednej strony entuzjaści zapewne są zadowoleni, że nie muszą czekać na przetestowane i gotowe nowości.
Z drugiej prawdopodobnie nie wszystkim zarządzającym flotą komputerów administratorom przypadnie do gustu taka zmiana obyczaju. To oni będą bowiem mieli pełne ręce roboty jak coś pójdzie z nowościami nie tak lub jak pracownicy w jego firmie zaczną się zgłaszać, że ich komputery mają poprzestawiane funkcje i ikonki.
Podgląd ustawień Konta Microsoft w systemie już dostępny w Windows 11.
Osoby, które zatwierdziły tegotygodniową opcjonalną aktualizację Windowsa mogą już korzystać z pierwszej, drobnej, choć wygodnej nowości. Jest nią możliwość podejrzenia podstawowych ustawień Konta Microsoft bezpośrednio w interfejsie systemu, bez konieczności uruchamiania aplikacji webowej. Funkcja ta kryje się w aplikacji Ustawienia w sekcji Konta. Zapewnia szybki podgląd subskrypcji, opłat, osób w grupie Microsoft 365 oraz skróty do zaawansowanych opcji.
Nowości dla Windows 11 na luty 2022 r.: wyciszanie mikrofonu, pogoda na Pasku zadań, nowy Notatnik i Odtwarzacz multimedialny.
Już w przyszłym miesiącu pierwsi użytkownicy Windowsa 11 będą mogli korzystać z aplikacji na Androida. Z zagadkowych przyczyn Microsoft udostępni jednak tę nowość początkowo wyłącznie użytkownikom ze Stanów Zjednoczonych. Na dziś nie jest jasne, kiedy Polacy będą mogli na swoich PC instalować gry i aplikacje z Androida. Ale też pojawią się inne nowości, na których skorzystają użytkownicy z Polski.
Zmieni się domyślne położenie przycisku z widżetami. Ten zamiast znajdować się obok przycisku Start trafi na lewą krawędź Paska zadań. Sam również stanie się widżetem i, tak jak w Windowsie 10, będzie wyświetlał aktualne warunki pogodowe.
Pasek zadań zyska dwie nowe funkcje związane z Microsoft Teams. Pierwszą jest możliwość szybkiego pokazania zawartości otwartego okna na konferencji Teams. Drugą jest możliwość błyskawicznego wyłączenia mikrofonu z poziomu wspomnianego Paska zadań podczas rozmowy.
Odświeżone też zostaną dwie systemowe aplikacje. Zupełnie nowy Notatnik na szczęście pozostanie prostym narzędziem, choć teraz z obsługą ciemnego motywu interfejsu i ze spójnym z resztą systemu interfejsem. Z kolei odtwarzacz muzyczny Muzyka Groove zostanie zastąpiony przez Odtwarzacz Multimedialny, który od tej pory będzie pełnił rolę domyślnej aplikacji do odtwarzania dźwięku i wideo. Co ciekawe, przynajmniej na razie, z systemu nie znikną Filmy i TV (odtwarzacz wideo) oraz Windows Media Player (odtwarzacz multimedialny), choć te nie będą już eksponowane.
Na dziś nie jest jasne czy to jednorazowy wyskok zespołu odpowiedzialnego za Windowsa, czy też nowa norma, w myśl której użytkownicy Windowsa powinni oczekiwać większej liczb nowości w ciągu roku. Aktualizacja rozwojowa Windowsa 11 niezmiennie zaplanowana jest na drugą połowę bieżącego roku.