REKLAMA

Pełnia Księżyca? Nie wchodź do wody, bo pożre cię rekin. Serio

Obłędy, napady szału, szaleństwo - od wieków w podaniach ludowych takie zdarzenia wiąże się często z pełnią Księżyca. Oczywiście to tylko przesądy, ale nie ze wszystkim tak jest. Nie zmienia to jednak faktu, że Księżyc i jego fazy mają istotny wpływ na florę i faunę na Ziemi. Szczególnie jest to widoczne w przypadku flory morskiej i oceanicznej.

atak rekina
REKLAMA

Naukowcy wskazują, że ostrygi zamykają się podczas pełni, plankton schodzi na większe głębokości, a ptaki morskie pozostają przy brzegu. Owszem, część tych zachowań może być powodowana światłem słonecznym, które podczas pełni rozświetla nocne niebo, a część z kolei przypływami i odpływami. Wielu jednak nie da się za bardzo przypisać jednoznacznie ani do jednego, ani do drugiego aspektu pełni.

REKLAMA

I tu na scenę wchodzi rekin, cały na biało

Naukowcy z Uniwersytetu Florydy oraz Stanowego Luizjany postanowili sprawdzić, czy są w stanie znaleźć jakąś korelację między fazą księżyca a częstotliwością ataków rekinów na ludzi. Ku zdumieniu wszystkich okazało się, że tak.

Do analizy wykorzystano dane o przypadkach ataków rekinów zebrane na przestrzeni ostatnich 50 lat. Dane te wyraźnie wskazują, że rekiny atakują częściej gdy Księżyc jest bliżej pełni. Na pewno jednak nie można tego przypisać większej ilości światła w nocy, bo do większości ataków dochodzi za dnia, a nie w nocy.

O co tu zatem chodzi?

Naukowcy rozkładają ręce. Możliwe, że tak naprawdę żadnego związku między tymi faktami nie ma, a jest to czysty przypadek. Możliwe jednak, że Księżyc wpływa jakoś na zwierzęta. Wielokrotnie naukowcy wiązali fazy Księżyca z zachowaniem zwierząt na Ziemi. W zależności od fazy część gatunków inaczej śpi, inaczej się żywi i inaczej rośnie. Jak na razie jednak nie jest to korelacja szczegółowo zbadania, a więc pozostaje w dużej mierze jedynie domysłem.

REKLAMA

Sceptycy podejrzewają, że może być dokładnie odwrotnie niż nam się wydaje. Wszak ofiarami rekinów zazwyczaj padają surferzy. Kiedy surferów jest najwięcej na plaży? Wtedy kiedy warunki są idealne do chwytania dużych fal, czyli np. w okolicach pełni. Jeżeli zatem udałoby się dowieść, że surferów w trakcie pełni jest więcej na plażach, to może właśnie ta aktywność surferów jest przyczyną większej liczby ataków rekinów.

Naukowcy jak na razie nie wiedzą, co odpowiada za statystycznie częstsze ataki rekinów w czasie pełni, ale same dane są interesujące. Gdyby bowiem udało się ustalić co odpowiada za te nadmiarowe ataki, można byłoby podjąć kroki do zmniejszenia ryzyka ataku i ocaleniu choćby kilku surferów. Póki co, jeżeli zamierzacie wskoczyć na deskę i złapać falę, odpuśćcie sobie pełnię Księżyca. Tak na wszelki wypadek.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA