REKLAMA

Oppo ma pomysł na przyszłość bez akumulatorów. Sprzęty zasili WiFi i Bluetooth

A gdyby tak Internet rzeczy czerpał energię ze składnika, który go definiuje? Taką wizję przyszłości roztacza przed inwestorami Oppo. Twierdzi też, że poza opowieścią ma też odpowiednią technologię do uczynienia jej rzeczywistością.

20.01.2022 20.18
oppo zero power consumption
REKLAMA

Instytut badawczy Oppo opublikował nową broszurę, w której opisuje technologię zwodniczo nazwaną Zero Power Consumption (brak konsumpcji energii), Niestety, chiński gigant nie opracował jeszcze perpetuum mobile, co nie zmienia faktu, że Oppo może wprowadzić dość przełomowe rozwiązanie na rynek IoT. Jeżeli faktycznie działa ono jak instytut opisuje, przyszłe urządzenia Internetu rzeczy mogą zużywać znacznie mniej energii. Oppo ma nawet działający prototyp, a przynajmniej tak twierdzi.

REKLAMA

Czytaj też:

Terminal IoT od Oppo nie jest wyposażony w akumulator. Jest bardzo niewielkich rozmiarów i składa się z wysoce energooszczędnych i tanich w produkcji podzespołów. Jego źródłem energii jest nośnik danych, z jakiego korzysta do komunikacji z centralą bądź chmurą. Są nim zatem fale radiowe Bluetooth, Wi-Fi i sieci komórkowych.

Zasilane radiowo czujniki Internetu rzeczy od Oppo. To może być przełom dla smart miast, smart domów, przemysłu i wielu innych branż.

Proste czujniki urządzeń Internetu rzeczy nie wymagają dużej ilości energii. Mimo tego skądś ją czerpać muszą - bezpośrednio z sieci energetycznej czy z zasilania bateryjnego. Znacząco to utrudnia wprowadzanie rozwiązań IoT na masową skalę z uwagi na konieczność zadbania o infrastrukturę energetyczną i jej utrzymania serwisowego.

REKLAMA

Technologia Zero Power Consumption od Oppo miałaby wykorzystać marnującą się energię sieci bezprzewodowych i miałaby znaleźć zastosowanie od urządzeń szerokiej sieci smart city aż po gadżety konsumenckie, takie jak lokalizatory. Poza oszczędnościami energetycznymi technologia ta redukowałaby też ilość elektrośmieci, a konkretniej zużytych i trudnych do pełnej utylizacji akumulatorów.

Niestety, trudno rzetelnie ocenić na ile publikacja instytutu Oppo jest informacja o realnym przełomie w projektowaniu urządzeń Internetu rzeczy, a na ile marketingowym zagraniem. Licząca niemal 80 stron broszura zapewnia multum informacji o korzyściach płynących z Zero Power Consumption, o fundamentach działania tej technologii i hipotetycznych przyszłych wdrożeniach. Pozostaje czekać z dużą nadzieją na publiczne prezentacje pierwszych prototypów, bo o szczegółach technicznych tych prototypów publikacja wspomina raptem w kilku zdaniach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA