REKLAMA

W Łodzi mieszkańcy stworzą mapę drzew. Koniec z zaniedbanymi i umierającymi okazami

Mapa Drzew Łodzi pozwoli zlokalizować drzewa w mieście i opisać ich stan. Dzięki temu uda się uratować je przed przedwczesną śmiercią, a przy okazji sprawdzić, gdzie brakuje zieleni i czy obietnice władz o zalesianiu miasta mają pokrycie w rzeczywistości.

04.01.2022 08.28
łódź mapa drzew
REKLAMA

Nie jest łatwo być świadomym obywatelem. Władze miast coraz częściej chwalą się proekologicznymi rozwiązaniami, które na pierwszy rzut oka wyglądają imponująco. Jak jednak zorientować się, czy zasadzone okazy rzeczywiście przyjmą się w danym miejscu? Skąd mieć pewność, czy drzewa są odpowiednio chronione i zadbane?

REKLAMA

A przecież do tego dochodzą drzewa, które już istnieją – nie każdy ma czas i możliwości, by zwiedzać całe miasto i obserwować, czy starsze rośliny nie są usuwane i czy wszystko z nimi w porządku. Trzeba byłoby poświęcić wszystko, aby taka kontrola była skuteczna. Na szczęście w Łodzi nie będzie to konieczne.

W Łodzi na wiosnę ruszy Mapa Drzew Łodzi

Organizatorzy akcji szykują też poradnik ułatwiający rozpoznawanie drzew. Będzie dostępny w formie papierowej dla społecznych inwentaryzatorów i elektronicznej – dla wszystkich chętnych. W podręczniku będzie można sprawdzić kształt liści, kolor i kształt kwiatów i owoców, pokrój drzewa i inne charakterystyczne cechy.

Mapa ruszy w kwietniu, bowiem wtedy drzewa będą miały już liście, co ułatwi ich rozpoznawanie. Na dodatek wiosenne spacery zachęcają do odkrywania okolicy, czego nie można powiedzieć o aktualnej aurze. Ale być może tylko mnie deszcz, szarówka i ogromne kałuże powstrzymują przed wychodzeniem?

Akcja zapowiada się świetnie. Dotychczas monitoringiem drzew zajmują się przede wszystkim aktywiści i sami mieszkańcy na lokalnych grupkach, bo nawet samo miasto nie jest w stanie codziennie przyglądać się każdej roślinie.

Do tej pory nie mam jednak pojęcia, jak wygląda sprawa roślin na osiedlach znajdujących się kilka kilometrów ode mnie. Teraz będę wiedział, że gdzieś zieleń jest bardziej zadbana, albo że w danej okolicy drzew ubywa. Dzięki temu łatwiej patrzeć na ręce politykom, którzy próbują wybić się na ekologicznych hasłach.  

W ubiegłym roku powstała Krajowa Mapa Koron Drzew

REKLAMA

Krajowa Mapa Koron Drzew pozwala uzyskać szczegółowe dane na temat drzew. Wskazuje lokalizację oraz parametry, takie jak powierzchnia i objętość korony, gatunek drzewa, jego kondycję, a nawet wysokość.

Lokalne inicjatywy, takie jak Mapa Drzew Łodzi, nadal są potrzebne. Krajowa mapa obejmuje jedynie te większe drzewa, których wysokość jest większa niż 4 m. Dlatego potrzebujemy też osobnych miejskich map, aby zadbać o te gatunki, które nie rosną tak wysoko, ale są równie ważne. Bo bez drzew życie w mieście może stać się niemal niemożliwe.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA