REKLAMA

Oto nowe najwyższe drzewo w Polsce. Znamy je dzięki specjalnej polskiej mapie. Jest najlepsza na świecie

To niezwykle precyzyjne narzędzie przyda się zarówno urzędnikom, jak i zwykłym Polakom. Krajowa Mapa Koron Drzew pozwala poznać szczegóły dotyczące rosnących w Polsce drzew – choćby na twoim osiedlu.

12.10.2021 07.42
drzewa
REKLAMA

Krajowa Mapa Koron Drzew pozwala uzyskać szczegółowe dane na temat drzew. Wskazuje lokalizację oraz parametry, takie jak powierzchnia i objętość korony, gatunek drzewa, jego kondycję, a nawet wysokość.

REKLAMA

Druga na świecie, ale lepsza

Brytyjczycy mają podobne narzędzie, jednak nie aż tak dokładne. Krajowa Mapa Koron Drzew, której autorem jest firma MGGP Aero, wyprzedza brytyjskie rozwiązanie za sprawą właśnie mierzenia wysokości drzew.

I to od razu ciekawostka, jaką udało się firmie potwierdzić. Najwyższe drzewo w Polsce rośnie w Sudetach i mierzy 59,4 m. Poprzedni rekord też należał do daglezji zielonej rosnącej w Nadleśnictwie Ujsoły w Beskidzie Żywieckim. Mierzyła ona 58,2 m.

Odkrycie pokazuje, jak działa darmowa mapa. Autorzy bazują na danych udostępnianych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Do akcji wkracza też sztuczna inteligencja, która pomaga w ich analizę.

W ciekawy sposób informacje zebrał sam Główny Urząd Geodezji i Kartografii.

Krajowa Mapa Koron Drzew może sprawić, że będzie więcej zieleni

Jak widać Krajowa Mapa Koron Drzew może okazać się kopalnią ciekawostek na temat drzew w Polsce, ale twórcom przyświecał inny cel.

REKLAMA

Na dodatek Krajowa Mapa Koron Drzew jak na dłoni pokaże, gdzie należy zadbać o zieleń, bo jest jej za mało. Narzędzie ma być jednak także pomocne zwykłym ludziom, którzy będą mogli sprawdzić informacje na temat drzew znajdujących się działkach, które np. chcą kupić.

Sama Krajowa Mapa Koron Drzew jest darmowa, ale za dostęp do precyzyjnych danych związanych z określoną działką jest już płatny.  „Dzięki temu użytkownik może pobrać dane i analizować informacje zawarte w produkcie samodzielnie, we własnym środowisku GIS” – wyjaśniają autorzy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA