Tysiące gęsi i jeden dron. Zwycięskie zdjęcie Nature Photographer of the Year 2021 zachwyca
Autor zdjęcia nagrodzonego w konkursie Nature Photographer of the Year 2021 fotografuje gęsi od ponad 20 lat. Tym razem uchwycił te cudne ptaki ze swojego ogrodu. I to dronem.
Zakończony właśnie konkurs Nature Photographer of the Year to święto piękna fotografii przyrodniczej. Co roku gromadzi tysiące utalentowanych twórców, którzy rywalizują o główną nagrodę pieniężną w wysokości 3000 euro oraz inne nagrody pieniężne i sprzętowe. W tym roku na konkurs nadesłano 20 061 zdjęć w 13 kategoriach, co jest rekordem konkursu.
Zwycięskie zdjęcie z ogródka
Terje Kolass z Norwegii zajął pierwsze miejsce w kategorii „Ptaki", jak również w całym konkursie za zdjęcie zatytułowane „Zimowa migracja". Jego imponująca, zimowa fotografia pokazuje tysiące gęsi krótkodziobych, które uchwycił dosłownie w swoim ogrodzie. Zdjęcie zostało wykonane z drona, zimą, w Norwegii.
Jak twierdzi autor, każdej wiosny i jesieni ponad 80 000 gęsi zatrzymuje się na mokradłach fiordu Trondheim w drodze pomiędzy zimowiskami w Danii, Holandii i lęgowiskami na Spitsbergenie. W jednym z artykułów Terje Kolass zdradził, że fotografuje gęsi od ponad 20 lat i w pewnym momencie skończyły mu się pomysły na nowe kadry. Wtedy go głowy wleciał mu pomysł na drona. Jak mówi, po kilkudziesięciu nieudanych próbach w ciągu ostatnich kilku lat, w końcu zrobił zdjęcie warte wysłania na konkurs. To była świetna decyzja!
Nie raz już pisałem, że drony zupełnie odmieniły współczesną fotografię. Dzięki nim możemy patrzeć na świat z perspektywy dostępnej do tej pory głównie dla nielicznych. Ujęcia z dronów powoli stają się już powszechne, ale wciąż można uchwycić nietypowe kadry i wykorzystywać je do realizacji ciekawych, kreatywnych pomysłów. Fotografia Kolassa to także przykład tego, że zimą wcale nie trzeba chować aparatu do torby i czekać na wiosnę, piękne światło i długie dni. Zima ma wiele do zaoferowania, szczególnie kiedy spadnie śnieg.