Koniec niespodzianek z używanym iPhone'em. Teraz sam sprawdzisz, jakie części były wymieniane
Po tym, jak Apple ogłosił umożliwienie samodzielnej naprawy zakupionych urządzeń, w iPhone’ach zadebiutuje zupełnie nowa funkcja – aktualizacja iOS 15.2 wprowadza do telefonów coś na kształt… książki serwisowej.
Ruch „right to repair” ramię w ramię z amerykańskim rządem zmusił w końcu Apple’a do niemożliwego; Gigant z Cupertino w końcu pozwoli klientom traktować swoją własność jak swoją własność i serwisować swoje urządzenia albo samodzielnie, albo w niezależnych punktach serwisowych. Do tego umożliwi niezbędne instrukcje obsługi, narzędzia i części zamienne.
Sklep z częściami zamiennymi ruszy w Stanach Zjednoczonych już na początku przyszłego roku i wkrótce będzie zapewne rozszerzany także na inne kraje, jednak Apple już dziś zdaje sobie sprawę, że wielu klientów będzie zapewne próbowało pominąć oficjalną dystrybucję części i wykorzystać nieoryginalne, tańsze zamienniki.
Prawdopodobnie to jest powodem, dla którego w iOS 15.2 pojawi się zupełnie nowa opcja.
Książka serwisowa iPhone’a. Nowość w iOS 15.2.
Jak czytamy na stronie pomocy technicznej Apple’a, wraz z aktualizacją iOS 15.2 w smartfonach firmy pojawi się coś na kształt książki serwisowej. Będzie ona widoczna w zakładce „To urządzenie…”, tuż nad informacją o pozostałej gwarancji.
Co zobaczymy w nowej zakładce? Przede wszystkim informację o wymianie akumulatora, która będzie dostępna w modelach:
- iPhone XR
- iPhone XS/XS Max
- iPhone SE 2
W iPhone’ach od 11 i 12 wzwyż pojawi się informacja o wymianie wyświetlacza, zaś w iPhone’ach od 12 i 13 wzwyż będzie też dodatkowo widoczna informacja o wymianie modułu aparatu. Przy nazwie części będzie też widoczny zapis, czy dany komponent to oryginalna część pochodząca od Apple’a. Jeśli do naprawy wykorzystano nieoficjalny zamiennik, część była użyta wcześniej w innym iPhonie lub nie działa poprawnie, zobaczymy komunikat „nieznana część”.
Co bardzo istotne, te komunikaty nie wpłyną w żaden sposób na użytkowanie. Nie będzie tak, że gdy Apple wykryje nieoficjalny zamiennik, to zablokuje nam telefon. Informacje zbierane w książce serwisowej będą źródłem wiedz o naszym urządzeniu dla serwisantów. Pojawią się w też ustawieniach dopiero wtedy, gdy dana część zostanie wymieniona. Jeśli nie wymienialiśmy niczego, menu pozostanie bez zmian.
Bat na nieuczciwych sprzedawców.
Historia serwisowa iPhone’a ma jedną ogromną zaletę – pozwoli momentalnie zweryfikować stan techniczny urządzenia po zakupie używanego telefonu. Jeśli sprzedający serwisował wcześniej swojego iPhone’a, lub co gorsza używał do tego nieautoryzowanych części, dowiemy się o tym po jednym rzucie oka na panel ustawień.