Rok w wyszukiwarce 2021. Sprawdź, czego Polacy najchętniej szukali w Google'u
Jak zapisać się na szczepienie? Co to jest Lex TVN? Dlaczego środkowa i tylna para odnóży nartnika jest bardzo wydłużona? To nie zbiór losowych pytań – to zbiór najpopularniejszych zapytań w wyszukiwarce Google w Polsce. Polski oddział firmy właśnie udostępnił podsumowanie Rok w Wyszukiwarce 2021 r. i niektóre wyniki naprawdę zaskakują.
Google jak co roku udostępnił Rok w Wyszukiwarce 2021, czyli podsumowanie najpopularniejszych haseł wpisywanych w wyszukiwarkę w rozlicznych kategoriach. To doskonałe zwierciadło rzeczywistości, w którym możemy zobaczyć, co naprawdę interesowało Polaków w minionym roku. Wiele zapytań ma uzasadnienie w bieżących wydarzeniach, lecz są takie, przy których można się podrapać po głowie ze zdumienia.
Rok w Wyszukiwarce 2021 – najpopularniejsze zapytania w wyszukiwarce Google.
W kategorii „Tematy, o których się mówiło” bezsprzecznie dominuje Spis Powszechny i – jak w wielu innych kategoriach – nie obyło się bez tematyki szczepień przeciw COVID-19. Zaskakująco wysoko znalazła się jednak „Awaria Facebooka”, co tylko podkreśla, że imperium Marka Zuckerberga ma w Polsce solidne fundamenty.
Jeśli chodzi o „najszybciej zyskujące na popularności”, czyli hasła najczęściej wyszukiwane w krótkim okresie, znów wraca Spis Powszechny i szczepionki (tym razem w formie loterii, pewnie każdy sprawdzał czy wygrał), ale na pierwszym miejscu mamy Euro 2020.
Szczepienia zdominowały też zapytania rozpoczynające się od „Jak…?”. Jak zapisać się na szczepienie, jak pobrać paszport covidowy, jak zmienić termin szczepienia – to jedne z najpopularniejszych haseł.
COVID-19 jest też widoczny w pytaniach „ile kosztuje…?” – Polacy chcieli wiedzieć m.in., ile kosztuje test i szczepionka.
Polaków bardzo interesowało też, kim są Talibowie. W kategorii „Kto to…?” mamy też jednak kilka dziwacznych zapytań, jak kto to snugglers, kto to probant czy… kto to konkwistador. Mogę się tylko domyślać, że za większość z tych wyszukiwani odpowiedzialni są uczniowie poszukujący odpowiedzi na pytanie znalezione w podręczniku.
Z całą pewnością taka jest geneza nr 8 na liście haseł „Dlaczego…?”. Pytanie „dlaczego środkowa i tylna para odnóży nartnika jest bardzo wydłużona” wydaje się dziwaczne i aż trudno uwierzyć, że zyskało aż taką popularność, a jednak okazuje się, że jest to pytanie żywcem wyjęte z podręcznika Tajemnice Przyrody.
W kategorii „Co…?” widać odbicie bieżących wydarzeń i chwilowej chęci uzupełnienia wiedzy. O ile pytanie „co to jest Lex TVN” rozumie się samo przez się, tak np. „co to jest gamofobia” już zaskakuje. Na szczęście Polacy nie zaczęli się obsesyjnie bać zawierania małżeństw, lecz po prostu byli ciekawi odpowiedzi na pytanie za ćwierć miliona w teleturnieju Milionerzy.
„Czy warto PPK?” – to pytanie otwiera kategorię „Czy…?”. W tym roku chcieliśmy wiedzieć przede wszystkim, czy galerie są otwarte, czy będzie wojna i czy wracamy do szkoły. Powiedziałbym, że trzeba o to pytać Ministra Edukacji, ale on chyba też nie wie.
Co gotowali Polacy w 2021 r.? Jeśli lista zapytań z Roku w Wyszukiwarce jest miarodajna, to najczęściej przerabialiśmy 1 kg mąki na domowe pączki, nabijaliśmy białą kiełbasę i piekliśmy makaroniki.
W 2021 r. mieliśmy też sporo wątpliwości co do poprawnej pisowni. „Narazie” czy „Na razie”? „Poza” czy „po za”? Mających tego typu rozterki uspokajam – wszyscy je mamy, nawet ci z nas, którzy zawodowo zajmują się pytaniem. Gdy umrę i przeszukają moją historię wyszukiwania, dowiedzą się o mnie przede wszystkim tego, że codziennie sprawdzałem powszechnie używane słowa, żeby upewnić się co do ich znaczenia.
Upewnialiśmy się też co do definicji niektórych słów, które często pojawiały się w debacie publicznej. Po haniebnym ataku na Kapitol popularność definicji słowa „Impeachment” nie dziwi, podobnie jak wyszukiwanie definicji słowa „Nepotyzm”, patrząc na struktury rządowe. Znamienne jest też wyszukiwanie słowa „nomofobia”, czyli lęku przed brakiem kontaktu ze smartfonem. Często wyszukiwaliśmy też definicję słowa „tolerancja”, co dobrze wróży. W narodzie przydałoby się nam jej odrobinę więcej.
Google jest odbiciem rzeczywistości.
Podsumowanie udostępniane co roku przez Google’a to znakomite studium przypadku, jakim jesteśmy jako społeczeństwo. Widać wyraźnie, co naprawdę nas zastanawiało, co nas interesowało i co naprawdę było dla nas istotne. Rok w Wyszukiwarce 2021 to więcej zapytań niż te, które opisaliśmy powyżej. Po przegląd najczęściej wyszukiwanych filmów, seriali, muzyków i ludzi, zapraszamy do naszego siostrzanego serwisu Rozrywka.blog.