REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Prywatne sieci 5G, nowy mikroprocesor, chmura bliższa Polsce. Amazon ogłosił nowości na konferencji Re:Invent 2021

Na tegorocznym Re:Invent Amazon skupił się na uzupełnianiu i dopracowaniu swojej i tak już niezwykle bogatej oferty cloudowej. Firma śmiało dostosowuje się do trendów na rynku, pilnując, by klientom Amazon Web Services nie brakowało absolutnie niczego.

06.12.2021
18:20
Amazon Re:Invent 2021
REKLAMA

Trudno spisać wszystkie ważniejsze ogłoszenia, jakie zostały zakomunikowane przez Amazon na jego corocznej konferencji związanej z chmurą AWS. Do oferty dołączy multum nowych usług, a duża część istniejących została rozbudowana o istotne dodatki. Jedno jednak jest pewne: Amazon nie zamierza spoczywać na laurach. Jego Amazon Web Services nieustannie dominuje na rynku, tym niemniej presja ze strony Microsoft Azure i Google Cloud jest coraz większa. Na szczęście konkurencja motywuje, dzięki czemu oferty od wszystkich dostawców stają się jeszcze ciekawsze.

REKLAMA

Prywatna sieć 5G. Kiedy Wi-Fi się już nie sprawdza.

Operatorzy komórkowi lubią chwalić się prędkościami transferu sieciowego, jakie ma zapewnić sieć 5G. Głównie dlatego, że tę korzyść najłatwiej wytłumaczyć klientowi. Nie to jednak wydaje się w sieci 5G najważniejsze – a to, że ta jest w stanie obsłużyć znacznie większą liczbę urządzeń. 5G otwiera zupełnie nowe możliwości dla budowania rozwiązań opartych o Internet rzeczy. Amazon zapowiedział, że będzie współpracował z operatorami komórkowymi, dzięki czemu ci będą mogli oferować firmowym klientom prywatne sieci 5G.

 class="wp-image-1962053"
Prywatne sieci 5G zaprezentowane na Amazon Re:Invent 2021

Infrastrukturę informatyczno-techniczną zapewniać będzie Amazon, przy współpracy z operatorem komórkowym. Ta ostatnia, stety bądź niestety, jest wymagana z uwagi na obowiązujące w wielu krajach, w tym w Polsce, prawo. Nie można zajmować koncesjonowanych częstotliwości bez odpowiedniego zezwolenia. Operatorzy będą jednak mogli sprzedawać firmowym klientom kompletne rozwiązania. Na przykład do fabryk wypełnionych czujnikami IoT, do biurowców czy rozwiązań z rodzaju smart city.

Amazon Web Services z coraz szerszym wykorzystaniem uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.

Platforma Amazon SageMaker ML ma teraz nową opcję typu no-code do szkolenia modeli uczenia maszynowego. Nazywa się SageMaker Canvas i pozwala na banalnie proste, przynajmniej pod względem obsługi procesu, wysyłanie danych, szkolenie modeli na ich podstawie, a następnie tworzenie stosownych predykcji. Usługa przyjmuje zarówno pliki CSV jaki i dane z Amazon Redshift i Snowlake. Modele mogą być też eksportowane to SageMaker Studio.

 class="wp-image-1962056"
SageMaker Canvas dołącza do Amazon Web Services

O tym ostatnim warto też wspomnieć, że do oferty zostaje dołączona jego darmowa wersja: SageMaker Studio Lite, bazująca na popularnym IDE JupyterLab, chętnie wykorzystywanym przez naukowców i inżynierów zajmujących się uczeniem maszynowym. W ramach darmowej usługi użytkownikowi przysługuje 12 godz. CPU lub 4 godz. GPU na sesję przy 15 GB pamięci na dane.

Chmura byłaby niczym bez programistów tworzących hostowane aplikacje. Amazon o tym nie zapomina.

Prawdopodobnie jednym z najważniejszych ogłoszeń na Re:Invent 2021 – z punktu widzenia deweloperów – jest udostępnienie SDK dla języków Swift, Kotlin i Rust. Ten ostatni ponoć był jednym z najczęściej zgłaszanych braków przez twórców aplikacji. Trudno się dziwić – choć to relatywnie młody język, tak cieszy się ogromnym i nadal rosnącym zainteresowaniem programistów.

Zainteresowanie powinna też wzbudzić C7g, nowa instancja EC2. Wyróżnia się czymś szczególnym, bowiem to właśnie na niej Amazon będzie wykorzystywał swój autorski procesor – Graviton3 oparty o architekturę ARM. Jak obiecuje dostawca, ma on zapewnić o 25 proc. szybsze przetwarzanie danych ogólnego rodzaju i jeszcze wydajniejsze przetwarzanie informacji związanych z kryptografią i uczeniem maszynowym. Klienci mogą też już testować Trn1, czyli pierwszą instancję wykorzystującą zapowiedziany w ubiegłym roku procesor Trainium. Wedle obietnic, ów układ ma zapewnić szczególnie imponującą wydajność uczenia maszynowego przy przepustowości sieciowej rzędu 800 Gb/s.

 class="wp-image-1962059"
Amazon Web Services z nowym układem ARM - Graviton3

Istotną nowością są też instancje stworzone z myślą o firmach, które chcą przenieść do clouda aplikacje hostowane pierwotnie projektowane na komputery Mac. Instancje EC1 M1 Mac, jak nazwa sugeruje, bazować będą na układach Apple Silicon, gwarantując aplikacjom znacznie sprawniejsze działanie.

Istotnym ogłoszeniem było też to związane z Karpenterem – narzędziem do automatycznego skalowania klastrów Kubernetes, dzięki któremu aplikacje sprawniej i efektywniej wykorzystują zasoby obliczeniowe wykupione przez klienta. Amazon otwiera to narzędzie, zapewniając deweloperom wgląd w jego kod źródłowy.

Amazon Web Services udostępnia Local Zone w Polsce.

Łącznie ogłoszono ponad 30 nowych stref i są to pierwsze strefy lokalne powstałe poza terytorium Stanów Zjednoczonych. Strefy lokalne AWS to rodzaj wdrożenia infrastruktury AWS, który umieszcza obliczenia, pamięć masową, bazę danych i inne wybrane usługi AWS bliżej dużej populacji, przemysłu i centrów IT, w których obecnie nie istnieje żaden region AWS.

Można używać stref lokalnych AWS do uruchamiania aplikacji, które wymagają jednocyfrowych milisekund opóźnienia w przypadkach użycia, takich jak gry w czasie rzeczywistym, migracje hybrydowe, tworzenie treści multimedialnych i rozrywkowych, przesyłanie strumieniowe wideo na żywo, symulacje inżynierskie, AR/VR i wnioskowanie o uczeniu maszynowym na krawędzi (edge compute).

Każdy region AWS to osobny obszar geograficzny, który ma wiele odizolowanych lokalizacji, znanych jako strefy dostępności (Availability Zones). Chmura AWS obejmuje obecnie 81 stref dostępności w 25 regionach geograficznych (Regions) na całym świecie.

Każda lokalizacja strefy lokalnej AWS jest rozszerzeniem regionu AWS, w którym można uruchamiać aplikacje wrażliwe na opóźnienia przy użyciu usług AWS, takich jak Amazon Elastic Compute Cloud, Amazon Virtual Private Cloud, Amazon Elastic Block Store, Amazon File Storage i Amazon Elastic Load Balancing w bliskość geograficzna użytkowników końcowych. Strefy lokalne AWS zapewniają bezpieczne połączenie o dużej przepustowości między lokalnymi obciążeniami a tymi działającymi w regionie AWS, umożliwiając bezproblemowe łączenie się z pełnym zakresem usług lokalnych za pośrednictwem tych samych interfejsów API i zestawów narzędzi.

Amazon Re:Invent 2021 trwała aż 5 dni. Trudno o lepsze źródło wiedzy o ofercie największego na świecie dostawcy chmury obliczeniowej.

REKLAMA

Tak jak wspominałem na samym początku tekstu, powyższy przegląd nowości to raptem wycinek wszystkiego, co zostało ogłoszone – mój wybór najciekawszych zmian i nowości. Bez wątpienia jest tego dużo więcej. Na szczęście cała konferencja, wraz z zapisami większości przemówień, prelekcji i wykładów, jest dostępna w wersji online.

Zachęcam do przejrzenia chociażby spisu treści wszystkich ogłoszeń – choć warto mieć na uwadze, że są to treści przeznaczone głównie dla specjalistów IT i deweloperów, ewentualnie dla hobbystów i pasjonatów tematu cloud computingu. Jeżeli jednak ta tematyka mieści się w zakresie zainteresowań któregoś z czytelników – trudno zignorować te ogłoszenia. Amazon Web Services to nadal lider cloud computingu pod względem udziałów rynkowych. Microsoft Azure zajmuje odległe drugie miejsce, zaś Google Cloud jeszcze odleglejsze trzecie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA