REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Oprogramowanie /
  5. Oprogramowanie - Poradniki

Jeśli już musisz przechowywać pliki w chmurze, to sprawdź, czy możesz je dodatkowo zabezpieczyć

Nikt nie zaprzeczy, że przechowywanie plików w chmurze jest po prostu wygodne. Warto jednak dodatkowo zabezpieczyć nasze dane - które z dostępnych rozwiązań umożliwia bezpieczne magazynowanie plików na internetowych dyskach?

06.12.2023
14:56
Jeśli już musisz przechowywać pliki w chmurze, to sprawdź, czy możesz je dodatkowo zabezpieczyć
REKLAMA

Większość z nas korzysta z sieciowych magazynów danych, choćby takich jak Dysk Google, One Drive, czy Dropbox. Umożliwiają one dostęp do naszych plików z dowolnego urządzenia i miejsca na świecie, ale w ten sposób przechowujemy je na cudzych serwerach, a więc częściowo tracimy nad nimi kontrolę.

Oczywiście dostęp do takich usług wymagania logowania, ale co jeśli ktoś ukradnie nasze dane? Warto by istniała możliwość ich dodatkowego szyfrowania, jednak która z usług pozwala na stworzenie ponadprogramowego zabezpieczenia plików czy katalogów?

REKLAMA

Zobacz jak dodatkowo zabezpieczyć swoje dane w chmurze i jakie rozwiązanie to umożliwia.

Jak bezpiecznie przechowywać dane w chmurze?

Oczywiście dane przechowywane na takich dyskach i tak zwykle jest szyfrowane (np. na Dropboksie za pomocą 256-bitowego klucza AES), jednak nam chodzi o kolejną warstwę zabezpieczeń - czyli możliwość tworzenia dodatkowo zabezpieczonych miejsc na sieciowych magazynach.

Google Drive (Dysk Google) - chcesz zaszyfrować pliki, to sam to zrób

Google nie przewidział stworzenia na swoim sieciowym dysku dodatkowo zabezpieczonych katalogów. Jeśli chcemy przechowywać na Google Drive zaszyfrowane dane, to musimy sami o to zadbać - na przykład kompresując je i szyfrując za pomocą 7-Zipa.

OneDrive - hej, mamy dla ciebie dodatkową szyfrowaną przestrzeń

Microsoft był bardziej przezorny. Przewidział stworzenie oddzielnego szyfrowanego folderu w OneDrive, który nazwał Magazynem Osobistym. Dostęp do niego uzyskujemy po dodatkowej weryfikacji, która zależy od ustawień - np. za pomocą Microsoft Authenticator.

NordLocker - nasz dysk sieciowy jest bezpieczny na maksa, ale w planie darmowym nie mamy za dużo miejsca

Flagowym produktem Nord Security jest NordVPN, ale firma ta oferuje wiele oddzielnych usług, a jedną z nich jest właśnie NordLocker.

NordLocker powstał właśnie dla bezpiecznego przechowywania danych w chmurze. Tworzymy najpierw tzw. recovery key - nawet jeśli zgubimy podstawowe hasło to dzięki niemu możemy odzyskać dane. W darmowym planie otrzymujemy 3 GB miejsca na sieciowym dysku - niby mało, ale i tak więcej niż udostępnia plan Dropbox Basic. NordLocker jest również tańszy w pakiecie z NordVPN.

Możemy uzyskać dostęp do plików przechowywanych w chmurze za pomocą logowania dwuetapowego, a nawet wykorzystując biometrię. Z NordLockera możemy korzystać zarówno za pomocą dedykowanej aplikacji, jak i uzyskując dostęp przez przeglądarkę (NordLocker Cloud). Doskonałym uzupełnieniem tej usługi jest darmowy menedżer haseł NordPass no i oczywiście NordVPN, czyli jedno z najlepszych rozwiązań tego rodzaju na rynku.

Dropbox - zabezpieczymy dostęp do twoich plików hasłem, ale najpierw zapłać

Wybrane pliki i foldery w Dropboksie możesz chronić za pomocą dodatkowego hasła. Każdy kto będzie chciał się do nich dostać, będzie musiał je podać. Niestety, opcja ta nie jest dostępna w planie darmowym, ani nawet w planie Essentials - aby z niej skorzystać należy wykupić plan Business lub Proffesional.

W przypadku planu darmowego możemy jedynie lepiej zabezpieczać się dzięki logowaniu dwuetapowemu, czy też zabezpieczeniu każdorazowego uruchomienia aplikacji mobilnej przez wprowadzenie dodatkowego kodu.

Zobacz inne artykuły dotyczące bezpieczeństwa:

REKLAMA

Czy to nam się podoba czy nie, będziemy przechowywać w chmurze coraz więcej danych. Warto zadbać więc o ich dodatkowe zabezpieczenie, ale równocześnie nie zapominać o innych istotnych elementach cyfrowego bezpieczeństwa.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA