REKLAMA

Świetne przepisy o roamingu UE. Goście muszą mieć szybki internet, a rozmowa międzykrajowa ma być bez opłat

Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii przyjęła ostateczny kształt nowych przepisów dotyczących roamingu na terenie Unii Europejskiej. Możemy liczyć na kolejne korzystne zmiany dla posiadaczy telefonów komórkowych, z zachowaniem dotychczasowej, prokonsumenckiej zasady roam like a home.

14.10.2021 18.32
Nowy roaming w UE: internet musi być szybki, a rozmowy międzypaństwowe darmowe
REKLAMA

Europarlamentarzyści Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii zakończyli prace nad nowymi przepisami dotyczącymi roamingu w Unii Europejskiej. Jeśli zapisy zostaną przyjęte przez Parlament Europejski oraz Komisję Europejską, możemy liczyć na kolejne korzystne zmiany dla indywidualnych użytkowników, rozciągnięte na teren całej wspólnoty Starego Kontynentu.

REKLAMA

Zasada roaming jak w domu zostanie przedłużona o kolejne 10 lat, na terenie całej Unii

 class="wp-image-1895948"

Jako mieszkańcy Unii Europejskiej, od 2017 r. jesteśmy beneficjentami zasady roam like a home, zgodnie z którą posiadacze urządzeń mobilnych mogą cieszyć się dostępem do zagranicznej sieci komórkowej bez ponoszenia dodatkowych kosztów względem tego, za co już płacą na terenie własnego państwa, korzystając z usług swojego krajowego operatora.

W codziennej praktyce Europejczyków roam like a home oznacza zrównanie cen za połączenie roamingowe (głosowe, SMS czy Internet) na terenie Unii Europejskiej do krajowych cen operatorów za połączenia wewnętrzne. Natomiast jeśli korzystamy z krajowego pakietu bez limitów, musimy otrzymać do dyspozycji od operatora pakiet roamingowy do wykorzystania na terenie UE. Nowe przepisy Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii zakładają przedłużeni tego przywileju o kolejne 10 lat.

Nowość: tak samo szybkie połączenie za granicą jak w domu, brak dodatkowych opłat za połączenia międzypaństwowe.

Nowością w zapisach Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii jest zagwarantowanie Europejczykom takiem samej szybkości połączenia komórkowego za granicą, jak gdyby nie korzystali z roamingu, ale znajdowali się na terenie własnego kraju. W ten sposób turyści oraz osoby przebywające czasowo w innych krajach Unii Europejskiej przestaliby się czuć jak użytkownicy drugiej kategorii, z powolną przeglądarką internetową i zbyt długo wczytującymi się aplikacjami. Koniec z upychaniem zagranicznych gości na pasmach 3G.

Zgodnie z nowymi przepisami, mieszkańcom Unii Europejskiej zagwarantowane byłyby także bezpłatne połączenia z usługami ratunkowymi, nie tylko w formie połączeń telefonicznych i wiadomości SMS. Darmowa byłoby również funkcja udostępniania swojego położenia - np. za pośrednictwem aplikacji typu SOS współpracujących ze służbami ratowniczymi.

REKLAMA
 class="wp-image-1895969"

Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii chce także kompletnego zniesienia dodatkowych opłat za połączenia Intra-EU: połączenia między krajami członkowskimi Unii Europejskiej (np. Polska - Francja), których nie obejmuje zasada roam like a home. Dzisiaj na takie połączenia nałożone są dodatkowe opłaty wynoszące 19 eurocentów za minutę połączenia i 6 eurocentów za SMS. Jeśli Parlament Europejski i Komisja Europejska przyjmą nowe zapisy, koszty połączeń Intra-EU znikną całkowicie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA