Ktoś wpadł na pomysł stworzenia niewolników dla twojego awatara w Metaverse. Szybko poszło

Mark Zuckerberg chce dla nas stworzyć wirtualny świat Metaverse, abyśmy nigdzie nie musieli wychodzić. Pojawiają się już pierwsze pomysły na zarobek w tym wirtualnym świecie. Nie brzmi to dobrze.

Skoro już wejdziesz do nowego wirtualnego świata rodem z Simsów, to po co właściwie masz się zajmować rzeczami, których nie lubisz? Kup sobie cyfrowego służącego. Na taki pomysł wpadł startup z Nowej Zelandii.

Mark Zuckerberg zupełnie ignorując ogólne negatywne nastawienie do swojego serwisu społecznościowego, zaprezentował wczoraj wizję przyszłości. W czasach kiedy tak dużo mówi się o zagrożeniach płynących z korzystania z Instagrama czy Facebooka, o inwigilacji ze strony tych serwisów, o targetowaniu reklam, o zbieraniu przez te serwisy wszelkich możliwych danych, Mark Zuckerberg chciałby nas zaprosić na stałe do wirtualnego świata. Świat ten będzie zarządzany przez firmę Meta (tak teraz nazywa się Facebook) i urządzony przez reklamodawców. Będziemy w nim żyć, pracować, spotykać się z awatarami własnych znajomych Już sam pomysł brzmi bardzo dystopijnie.

Jak zwykle w przypadku takich idei bardzo szybko pojawiają się ludzie i firmy, które chcą na nowym zjawisku zarobić. I odsłaniają przy tym mroczną stronę ludzkiej natury.

Kup sobie służących w Metaverse

Soul Machines, firma z Nowej Zelandii, zorientowała się, że skoro ludzie będą chodzili po metawersie, to ktoś będzie musiał im usługiwać. Przedsiębiorstwo planuje stworzyć cyfrowych ludzi napędzanych algorytmami sztucznej inteligencji.

Takie sztuczne awatary będą w metawersie odpowiadać za obsługę klienta czy edukację, a ostatecznie powstanie ich cała rzesza. Mają działać na systemie Humans OS 2.0. W toku interakcji z awatarami użytkowników Metaverse, będą coraz lepiej uczyły się wykonywania swoich zadań.

W tym momencie widzę prawdziwie upiorną wizję, w której rozmawiając z innym awatarem w metawersie, nie będę w stanie stwierdzić, czy po drugiej stronie jest inny człowiek, który zalogował się do tego świata, czy jedynie algorytm sztucznej inteligencji stworzony przez Soul Machines. Tym samym awatary zdałyby test Turinga.

W rozmowie z portalem The Verge, prezes Soul Machines idzie jeszcze dalej przekonując, że w pewnym momencie w przyszłości możliwe stanie się stworzenie cyfrowej wersji samego siebie, a następnie wysłania tych kopii w świat, tj. w metawers.

Przyznam szczerze, że gdyby nie głębokie przekonanie, że ten projekt nigdy nie wyjdzie poza stadium planowania, to byłbym przerażony. Wszyscy wiemy jak działa natura ludzka. Świadomość tego, że nasz służący w Metawersie to jedynie algorytm, a więc zasadniczo nie człowiek i nie trzeba go traktować jako człowieka, sprawiłaby, że ludzie zaczęliby rozsmakowywać się w wykorzystywaniu takich awatarów na wszelkie dostępne sposoby. Pytanie, czy wracając do świata rzeczywistego mieliby jeszcze ochotę szanować prawdziwego człowieka?

Tagi: metaverse

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI