REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Jak to jest z tym nieśmiertelnym burgerem z McDonald's?

McDonald's, mimo, że wielu z nas stanowi źródło tzw. wstydliwej przyjemności, jako duża korporacja, jest też doskonałym obiektem nienawiści. W związku z tym na temat firmy krąży ogromna liczba mitów i miejskich legend.

25.10.2021
6:52
Niepsujące się jedzenie McDonald's
REKLAMA

Nie będę poświęcał uwagi takim kompletnie absurdalnym. Wśród nich można wymienić doniesienia o ludzkim mięsie dodawanym do burgerów, czy rzekomym fakcie uznania jedzenia z McDonald's za niezdatne do jedzenia przez ludzi lub rzekomym mieszaniu z jedzeniem środków przeciwwymiotnych, aby dało się je przełknąć. To oczywiście teorie spiskowe.

REKLAMA

Przyjrzyjmy się plotce, w którą wielu z nas rzeczywiście wierzy.

Niepsujący się hamburger z McDonald's

Co jakiś czas powraca stareńki (jeszcze chyba z lat 90.) temat: podobno ktoś zostawił w szafce (lub w innym miejscu) burgera z McDonalds, zapomniał o nim przez kilka lat, a on nie chciał się poddać procesowi rozkładu.

Zamiast burgerów, czasami zobaczymy na fotografii nieapetycznie wyglądające kotleciki drobiowe Chicken McNuggets. Domyślna przyczyna tej sytuacji to oczywiście rzekomo ogromna ilość środków konserwujących i tzw. chemii, znajdujących się w tym jedzeniu. Według tego typu plotek pożywienie nie jest w stanie normalnie się zepsuć.

Jak to jest z tym niepsującym się burgerem? Sprawdzamy!

To jak jest w rzeczywistości z tym niepsującym się jedzeniem? Rzeczywistość jest bardziej złożona od internetowych łańcuszków.

Po pierwsze, co oznacza "zepsucie" w tym przypadku? Możemy się spodziewać, że mięso zgnije, lub pokryje się pleśnią (są to jednak zjawiska nie zachodzące zazwyczaj równocześnie). Jednak nie każde jedzenie, jakie zostawimy leżące w domu, skończy w ten sposób. Dlaczego? Wszystko zależy od warunków, w jakim je pozostawimy.

Aby jedzenie poddało się procesowi psucia (gnicia bądź pleśnienia), potrzebna jest wilgoć. Jeśli zostawimy je w warunkach niskiej wilgotności, uschnie ono i będzie wyglądać dokładnie, jak na zdjęciach "niepsujących się burgerów". Tak samo wyglądałby każdy burger, nawet zrobiony w warunkach domowych. Pamietajmy, że bakterii gnilnych nie znajdziemy zazwyczaj w jedzeniu, które było poddane obróbce termicznej. Bakterie te jednak potrzebują odpowiedniej wilgoci i temperatury, aby móc się rozmnożyć.

Sam McDonald's postanowił zmierzyć się z mitem:

W odpowiednich warunkach, nasze jedzenie, tak jak każde, podlega procesom rozkładu. Jednak potrzebuje do tego odpowiednich warunków: w szczególności wilgoci. Bez odpowiedniej wilgoci zarówno w jedzeniu jak i w otoczeniu, proces rozkładu jest mało prawdopodobny. [...] Spójrzcie uważnie (na zdjęcia niezniszczalnych burgerów - SW), wyglądają one na wysuszone, a nie "takie same jak w momencie nabycia".

W rzeczywistości w naszych kotletach jest 100 proc. wołowiny, i nie ma w nich wypełniaczy i środków konserwujących.

Tyle sama firma. Należy pamiętać, że eksperymenty z przechowywaniem jedzenia w różnych warunkach (również burgerów z McDonald's) powtarzano w sposób kontrolowany naukowo. Jeden z takich eksperymentów wykonał np. Keith Warriner z Departamentu Nauk o Żywieniu z Uniwersytetu Guelph's.

REKLAMA

Musi być jakaś przyczyna, dla której na jedzeniu zazwyczaj jest napisane "przechowywać w suchym i chłodnym miejscu", prawda?

Zdjęcie główne: Sorbis/Shuttestock.com

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA