REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Zdjęcie dnia: nasze oko na kosmos fotografuje kosmiczne oko w centrum galaktyki NGC 5728

Kosmiczny Teleskop Hubble’a sfotografował ostatnio niezwykłą galaktykę spiralną. NGC 5728 ma niezwykle intrygujące centrum.

04.10.2021
8:38
ngc-5728-galaktyka-seyferta
REKLAMA

Obiekt widoczny na zdjęciu w zaskakującej ilości szczegółów w rzeczywistości oddalony jest od Ziemi o okrągłe 130 mln lat świetlnych w kierunku gwiazdozbioru Wagi.

REKLAMA
 class="wp-image-1880619"
NGC 5728

NGC 5728 to galaktyka spiralna odróżniająca się od wielu innych galaktyk tego kształtu przede wszystkim bardzo aktywnym centrum. W samym środku galaktyki znajduje się supermasywna czarna dziura otoczona gęstym kokonem gazu i pyłu, które intensywnie opadają za horyzont zdarzeń.

Galaktyki spiralne z tak jasnymi i aktywnymi czarnymi dziurami należą do kategorii galaktyk Seyferta. Bardzo często centrum takiej galaktyki jest na tyle jasne, że uniemożliwia dostrzeżenie całej reszty galaktyki w zakresie widzialnym i podczerwonym. W przypadku NGC 5728 akurat możliwe jest dostrzeżenie zarówno centrum jak i dysku galaktyki, najprawdopodobniej tylko dzięki temu, że większość energii centrum galaktyki emituje w zakresach promieniowania, których kamery Hubble'a nie rejestrują oraz dzięki temu, że przynajmniej częściowo blask samego środka galaktyki przesłonięty jest przed nami przez otaczający go pył i gaz.

Skąd wiadomo co odpowiada za jasność środka takiej galaktyki? Intensywność blasku galaktyki zmienia się w skali roku, a więc średnica obiektu emitującego to światło musi być mniejsza niż rok świetlny. Zważając na intensywność blasku i skalę zmian, jedynym obiektem pasującym do opisu jest supermasywna czarna dziura oraz opadająca na nią materia.

REKLAMA

Galaktyka na zdjęciu ma średnicę 100 000 lat świetlnych, czyli mniej więcej taką samą jak Droga Mleczna, aczkolwiek w ostatnich latach pojawia się coraz więcej dowodów na to, że nasza galaktyka może być nawet dwa razy większa.

Do wykonania zdjęcia posłużyła niezrównana kamera Wide Field Camera 3 zainstalowana na pokładzie Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA