1. Spider's Web
  2. Technologie

nazwa.pl liderem rynku hostingowego w Polsce!

Lokowanie produktu: nazwa.pl

Uruchomienie sieci CDN i jej całkowita integracja z usługami hostingowymi – to główne dokonania nazwa.pl, które zapewniły spółce wyróżnienie przez ekspertów z branży IT. Przyjrzyjmy się im bliżej.

02.10.2021
15:00
nazwa.pl liderem rynku hostingowego w Polsce!

CDN – pełna integracja ze stroną na hostingu

Czym jest CDN? To sieć dystrybucji treści, która „przyspiesza internet”. Przechowuje ona elementy witryn WWW, dzięki czemu nie ma konieczności każdorazowego przesyłania ich z oryginalnych serwerów. Zawartość witryny uzyskiwana jest z najbliższego węzła sieci CDN, co powoduje, że czas potrzebny na dostarczenie plików do końcowego użytkownika ulega znacznemu skróceniu. Dla przykładu osoba łącząca się ze stroną z Londynu, zamiast korzystać z serwera w Warszawie, może uzyskać stronę z o wiele bliższej lokalizacji w Amsterdamie.

 class="wp-image-1872144"
W nazwa.pl poszczególne węzły zostały zlokalizowała w kluczowych punktach wymiany danych w Polsce, Europie i Ameryce Północnej.

Technologia CDN sama w sobie nie jest nowością. Innowacją jest jej udostępnienie przez firmę hostingową. nazwa.pl całkowicie zintegrowała CDN z utrzymywaniem strony WWW na hostingu. Takie podejście eliminuje największą wadę usług CDN oferowanych przez zewnętrznych dostawców, jaką jest rozmycie odpowiedzialności za ciągłość działania. Dotychczas to klient ponosił odpowiedzialność za połączenie pomiędzy dostawcą hostingu i dostawcą usługi CDN, co zazwyczaj prowadziło do braku odpowiedzialności każdego z nich.

CDN od nazwa.pl to również automatyczna konfiguracja. Usługa anycastowej dystrybucji treści aktywowana została automatycznie dla setek tysięcy domen obsługiwanych na hostingu w nazwa.pl. Dla klientów odbyło się to w sposób całkowicie niezauważalny, gdyż wymagana konfiguracja polega jedynie na podaniu nazwy domeny obsługiwanej na hostingu. Wszystkie skomplikowane technicznie czynności odbywają się automatycznie, a nazwa.pl przejmuje kontrolę nad poprawnym działaniem całości, począwszy od utrzymania plików na dysku, po udostępnianie ich kopii na drugim końcu świata.

Jakie jeszcze nowości przygotowała nazwa.pl?

Integracja hostingu z usługą dystrybucji treści CDN to nie jedyna nowość. Teraz klienci mogą korzystać z automatycznej kompresji obrazów do formatu webp, który zapewnia dużo lepszy poziom kompresji niż starsze technologie jpg, gif czy png, czy też z funkcjonalności dynamicznego zmniejszania wielkości przesyłanych obrazów w zależności od rozdzielczości ekranu użytkownika. Po co przesyłać na urządzenia mobilne zdjęcia ze strony WWW w rozdzielczości jak na duży ekran monitora komputerowego? Zostałyby one i tak przeskalowane na telefonie komórkowym, lecz przesłanie ich w oryginalnej dużej rozdzielczości zajęłoby o wiele więcej czasu i spowalniałoby działanie strony WWW.

Klienci nazwa.pl od blisko roku mogą również tworzyć i uruchamiać na swoich serwerach szybko działające aplikacje w języku JavaScript, wykorzystując w tym celu interpreter Node.js. Do tego dochodzą nierelacyjne bazy danych MongoDB zapewniające dużo wydajniejsze przetwarzanie danych w stosunku do popularnego silnika MySQL. Warto również wspomnieć o nowoczesnych magazynach danych Memcached i Redis dających możliwość wydajnego cache’owanie danych wykorzystywanych między innymi w WordPressie i PrestaShop.

 class="wp-image-1872156"

Serwis posprzedażowy jest równie ważny co usługi. Dbałość o klientów sprawdził instytut MANDS, którego wyniki widzimy na poniższej grafice.

 class="wp-image-1872153"
Konsultanci nazwa.pl odpowiadają najszybciej.

Dla firm, korzystających z usług hostingowych, niezwykle ważny jest szybki kontakt o każdej porze dnia i nocy z pracownikami dostawcy. Całodobowe wsparcie jest jednak rzadkością na rynku polskim. Wielu dostawców albo w ogóle nie świadczy wsparcia telefonicznego, albo robi to jedynie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00.

Czego możemy spodziewać się w przyszłości?

nazwa.pl zapowiedziała, że tylko w tym roku zainwestuje 12 mln zł w nowe technologie i rozwiązania.

Na początek czwartego kwartału bieżącego roku planowane jest wdrożenie nowych węzłów CDN nazwa.pl w największych polskich miastach, wokół których skupia się większość ruchu w polskim Internecie. Będzie to pierwsza sieć CDN przyspieszająca działanie stron WWW wewnątrz Polski. Połączenie w wielu miastach z sieciami Orange, Netia, UPC, T-Mobile, Vectra i węzłami EPIX, zapewni,  że — niezależnie czy użytkownik będzie się łączył z Warszawy, czy też z Wrocławia — szybkość wczytywania stron obsługiwanych na hostingu w nazwa.pl będzie praktycznie taka sama.

Co z serwisami zlokalizowanymi poza hostingiem nazwa.pl? Nowa usługa dystrybucji treści CDN ma  im umożliwić szybką integrację dowolnego serwisu WWW zlokalizowanego w innych firmach hostingowych lub na własnym serwerze dedykowanym. nazwa.pl przewiduje, że dystrybucja treści w miastach takich, jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Katowice i Poznań zapewni, że wczytywanie każdej strony korzystającej z CDN spółki przyspieszy od kilku do kilkudziesięciu procent. Gwarantowana powierzchnia w cache ma umożliwić obniżenie liczby zapytań do oryginalnego serwera, a wiele punktów styku z najważniejszymi polskimi dostawcami łącz zapewni ochronę przed negatywnymi efektami DDoS.

 class="wp-image-1872132"

CloudHosting Panel do zarządzania usługami hostingowymi w nazwa.pl.

Już wkrótce firma zapewni klientom możliwość samodzielnego wykonywania kopii zapasowych do zewnętrznego Data Center, definiowanie harmonogramu jej wykonywania oraz automatyczne przywracanie danych z dowolnej kopii zapasowej. Harmonogram automatycznego wykonywania kopii zapasowych umożliwi — dla najbardziej wrażliwych danych utrzymywanych w bazach danych — wykonywanie kopii nawet co godzinę.

 class="wp-image-1872129"

Mail Backup ma z kolei umożliwić wykonywanie szyfrowanych kopii zapasowych, tyle że nie plików z dysku, ale wiadomości pocztowych. Spółka testuje również nową aplikację Cloud Backup – teraz nie tylko na komputery z systemami Windows, ale i z Linux oraz macOS.

 class="wp-image-1872126"

nazwa.pl zapowiada, że intensywnie pracuje nad nowymi projektami i wdrożeniami, które mają zapewnić jej utrzymanie pozycji lidera technologicznego w Polsce i w przyszłym roku przynieść kolejne wyróżnienie!

Lokowanie produktu: nazwa.pl
Najnowsze