REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Poradniki

Czym jest hosting? Jakie są rodzaje hostingu? Który jest najlepszy? Poradnik

Hosting - dla niektórych oczywistość, ale dla wielu wciąż czarna magia i dość mgliste pojęcie. Każdy przedsiębiorca powinien jednak wiedzieć, czym jest hosting i na czym dokładnie on polega. Bo niemal na pewno będzie z niego korzystać, jeżeli jeszcze tego nie robi.

09.12.2023
8:20
Czym jest hosting? Jakie są rodzaje hostingu? Który jest najlepszy? Poradnik
REKLAMA

Hosting to usługa, która polega na udostępnianiu miejsca na serwerach, na których można umieścić swoją stronę internetową. Serwery to specjalne komputery, które są podłączone do sieci i pracują przez całą dobę, zapewniając dostęp do stron internetowych z dowolnego miejsca na świecie. Hosting jest niezbędny, jeśli użytkownik chce mieć własną stronę internetową, ponieważ bez niego nie mógłby jej pokazać innym ludziom.

REKLAMA

Istnieją różne rodzaje hostingu, które różnią się między sobą parametrami takimi jak: pojemność dysku, transfer danych, szybkość, bezpieczeństwo, dostępne technologie, cena, wsparcie techniczne i wiele innych. Wybór hostingu zależy od tego, jaką stronę internetową chcesz stworzyć, jakie są jej potrzeby i oczekiwania.

Chcesz wiedzieć więcej o hostingu? Nie przegap:

Jakie są rodzaje hostingu?

Rodzaje hostingu to różne opcje usług, które polegają na udostępnianiu miejsca na serwerach, na których można umieścić swoją stronę internetową. Wybór hostingu zależy od wielu czynników. Oto najpopularniejsze jego rodzaje:

 • Hosting współdzielony (shared hosting) - wiele różnych witryn korzysta z jednego serwera fizycznego. Jest to najtańsza i najprostsza opcja, ale ma też ograniczenia i ryzyka związane z dzieleniem zasobów i adresu IP z innymi użytkownikami. Hosting współdzielony nadaje się do małych i średnich stron internetowych, takich jak blogi czy wizytówki firmowe.
 • Hosting VPS (Virtual Private Server) - wirtualny prywatny serwer, który jest wirtualnym odpowiednikiem serwera fizycznego. Każdy użytkownik ma przydzieloną określoną ilość zasobów, takich jak procesor, pamięć RAM czy dysk i nie musi ich dzielić z innymi. Hosting VPS jest droższy i bardziej skomplikowany niż hosting współdzielony, ale oferuje większą kontrolę, elastyczność i bezpieczeństwo. Hosting VPS nadaje się do średnich i dużych stron internetowych, które wymagają lepszej wydajności i stabilności.
 • Hosting w chmurze (cloud hosting) - rozwiązanie, w którym zasoby serwera są udostępniane przez wiele serwerów fizycznych. Nie ma tu ograniczeń związanych z pojemnością dysku czy transferem danych, a strona internetowa jest odporna na awarie i ataki. Hosting w chmurze jest najdroższym i najbardziej zaawansowanym rodzajem hostingu, ale zapewnia najwyższą skalowalność, niezawodność i wydajność. Hosting w chmurze nadaje się do bardzo dużych i popularnych stron internetowych, które mają spory ruch i dynamicznie zmieniające się potrzeby.
 • Hosting dedykowany (dedicated hosting) - serwer fizyczny, który jest wynajmowany przez jednego użytkownika. Użytkownik ma pełną kontrolę nad serwerem i może go dowolnie konfigurować i zarządzać. Hosting dedykowany jest bardzo drogi i wymaga dużych umiejętności technicznych, ale gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa, prywatności i wydajności. Hosting dedykowany nadaje się do specjalistycznych i wymagających stron internetowych, które potrzebują dużej mocy obliczeniowej i indywidualnego oprogramowania.
 • Odsprzedaż usług hostingowych (reseller hosting) - możliwość odsprzedania usług hostingowych innym użytkownikom. Użytkownik kupuje pakiet hostingu od dostawcy i dzieli go na mniejsze części, które sprzedaje dalej. Użytkownik zarządza swoimi klientami i ustala własne ceny i warunki. Odsprzedaż usług hostingowych jest sposobem na zarabianie pieniędzy na hostingu, ale wymaga odpowiedzialności i zaangażowania.
 • Zarządzanie hostingiem (managed hosting) - usługa, w której dostawca hostingu zarządza serwerem i zapewnia wsparcie techniczne. Użytkownik nie musi się martwić o aktualizacje, kopie zapasowe, bezpieczeństwo czy optymalizację serwera. Zarządzanie hostingiem jest droższą i mniej elastyczną opcją niż samodzielne zarządzanie serwerem, ale pozwala zaoszczędzić czas i zająć się innymi aspektami swojej strony internetowej.

Brzmią tak podobnie. Czym różnią się od siebie VPS i dedykowany hosting?

Główne różnice między nimi są następujące:

 • VPS jest tańszy niż dedykowany hosting, ponieważ dzieli zasoby z innymi użytkownikami na tym samym serwerze fizycznym. Dedykowany hosting oznacza, że użytkownik ma cały serwer tylko dla siebie, co wiąże się z wyższą ceną.
 • Dedykowany hosting zapewnia pełną kontrolę nad serwerem i jego konfiguracją. Można instalować dowolne oprogramowanie i dostosowywać ustawienia według własnych potrzeb. VPS daje również pewien poziom kontroli, ale jest ograniczony przez warstwę wirtualizacji i zasady dostawcy hostingu.
 • Dedykowany hosting oferuje wyższą wydajność i stabilność, ponieważ nie trzeba dzielić zasobów z innymi użytkownikami. VPS może być mniej wydajny i podatny na wpływ innych maszyn wirtualnych na tym samym serwerze.
 • VPS jest bardziej skalowalny niż dedykowany hosting, ponieważ pozwala na łatwe dodawanie lub odejmowanie zasobów w zależności od potrzeb. Dedykowany hosting wymaga zmiany sprzętu lub migracji danych, co może być czasochłonne i kosztowne.

Wybór między VPS a dedykowanym hostingiem zależy od tego, jakie są cele klienta, jego budżet i wymagania. Jeśli chodzić ma o niski koszt, elastyczność i łatwość zarządzania, to VPS może być dobrym rozwiązaniem. Jeśli natomiast potrzebna jest pełna kontrola wysokiej wydajności i bezpieczeństwa, to dedykowany hosting może być lepszym wyborem.

Jakie są koszty hostingu?

Koszty hostingu zależą od wielu czynników, takich jak rodzaj hostingu, parametry, dostawca usługi czy czas trwania umowy. Średni koszt hostingu współdzielonego, który jest najpopularniejszym i najtańszym typem hostingu, wynosi około 200-300 zł brutto rocznie. Jednak niektóre firmy oferują promocyjne ceny na pierwszy rok, które mogą być nawet niższe niż 50 zł rocznie. Z kolei hosting VPS, który zapewnia większą wydajność i kontrolę, kosztuje średnio około 400-500 zł brutto rocznie. Najdroższym typem hostingu jest serwer dedykowany, który daje użytkownikowi pełną dyspozycję nad własnym serwerem. Koszt takiego hostingu może sięgać nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Hosting w chmurze, który jest skalowalny i odporny na awarie, ma zmienny koszt w zależności od zużycia zasobów i ruchu na stronie.

Przy wyborze hostingu warto nie tylko porównać ceny, ale też jakość usługi, obsługę klienta, gwarancję zwrotu pieniędzy czy opinie innych użytkowników. Nie zawsze najtańszy hosting jest najlepszy, a droższy hosting nie zawsze oferuje więcej funkcji. Ważne jest, aby dopasować hosting do potrzeb i celów strony internetowej.

Czy hosting wpływa na SEO?

Tak. Choć nie jest to bezpośredni czynnik rankingowy, jak słowa kluczowe czy treść, to może wpłynąć na inne czynniki, które są brane pod uwagę przez wyszukiwarki. Niektóre z tych czynników to:

Szybkość ładowania strony. Im szybciej strona się ładuje, tym lepiej dla SEO, ponieważ Google i inne wyszukiwarki faworyzują szybko działające strony. Szybkość ładowania strony zależy od wielu czynników, takich jak optymalizacja kodu, kompresja obrazów czy używanie CDN, ale także od wydajności serwera, na którym jest hostowana. Jeśli serwer jest przeciążony, wolny, lub ma słabe łącze, to strona będzie się dłużej ładować, co może zniechęcić użytkowników i obniżyć pozycję w wynikach wyszukiwania.

Dostępność i czas działania. Dostępność strony oznacza, że jest ona zawsze gotowa do obsługi żądań użytkowników, a czas działania to procent czasu, w którym strona jest dostępna. Im wyższa dostępność i czas działania, tym lepiej dla SEO, ponieważ oznacza to, że strona jest niezawodna i nie traci ruchu. Jeśli strona jest często niedostępna lub ma częste awarie, to może to wpłynąć negatywnie na SEO, ponieważ wyszukiwarki mogą uznać, że strona jest niskiej jakości i nie spełnia oczekiwań użytkowników.

Lokalizacja serwera. Lokalizacja serwera to miejsce, w którym znajduje się fizycznie serwer, na którym jest hostowana strona. Lokalizacja serwera ma wpływ na SEO, ponieważ może wpłynąć na szybkość ładowania strony i na jej zgodność z lokalnymi prawami i preferencjami użytkowników. Im bliżej serwer jest od użytkownika, tym szybciej strona się ładuje, co poprawia SEO. Ponadto, jeśli strona jest skierowana do określonego rynku lub regionu, to lepiej jest hostować ją na serwerze znajdującym się w tym samym kraju lub kontynencie, aby zapewnić lepszą lokalizację i zwiększyć zaufanie użytkowników.

Bezpieczeństwo i certyfikat SSL. Bezpieczeństwo strony to poziom ochrony przed atakami hakerskimi, wirusami czy kradzieżą danych. Certyfikat SSL to dokument, który potwierdza, że strona jest bezpieczna i używa protokołu HTTPS, który szyfruje dane przesyłane między serwerem a przeglądarką. Bezpieczeństwo i certyfikat SSL mają wpływ na SEO, ponieważ są ważnymi czynnikami budowania zaufania i wiarygodności strony. Wyszukiwarki, takie jak Google, preferują strony, które są bezpieczne i używają HTTPS, ponieważ zapewniają lepsze doświadczenie użytkownikom i chronią ich prywatność. Strony, które nie są bezpieczne lub nie mają certyfikatu SSL, mogą być oznaczone jako niebezpieczne lub ostrzegane przez przeglądarki, co może zniechęcić użytkowników i obniżyć pozycję w wynikach wyszukiwania.

Adres IP i reputacja serwera. Adres IP to unikalny numer, który identyfikuje serwer, na którym jest hostowana strona. Reputacja serwera to ocena, jaką ma serwer wśród wyszukiwarek i użytkowników. Adres IP i reputacja serwera mają wpływ na SEO, ponieważ mogą wpłynąć na wiarygodność i autorytet strony. Jeśli strona jest hostowana na serwerze, który ma zły adres IP lub niską reputację, to może to wpłynąć negatywnie na SEO, ponieważ wyszukiwarki mogą uznać, że strona jest podejrzana lub niskiej jakości. Przykładem złego adresu IP lub niskiej reputacji serwera może być to, że serwer jest używany do hostowania spamu, malware czy nielegalnych treści.

Podsumowując, hosting ma wpływ na SEO strony, ponieważ działa na wiele czynników, które są ważne dla wyszukiwarek i użytkowników. Dlatego warto wybrać hosting, który zapewnia wysoką wydajność, dostępność, bezpieczeństwo, lokalizację i reputację serwera. Taki hosting pomoże poprawić SEO strony i zwiększyć jej ruch i konwersje.

Jaki jest najlepszy hosting dla sklepu internetowego?

Wybór hostingu dla sklepu internetowego jest ważną decyzją, która może mieć wpływ na wydajność, bezpieczeństwo i sukces całego biznesu. Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jaki jest najlepszy hosting dla sklepu internetowego, ponieważ zależy to od wielu czynników. Jeśli chodzi o mały lub średni sklep internetowy, który sprzedaje niewielką liczbę produktów, to prawdopodobnie wystarczy hosting współdzielony, który jest najtańszym i najprostszym typem hostingu. Jeśli jednak mowa o dużym sklepie internetowym, który sprzedaje wiele produktów, ma dużo ruchu i wymaga zaawansowanych funkcji, to lepiej zainwestować w hosting VPS, serwer dedykowany lub hosting w chmurze, które zapewnią większą wydajność, kontrolę i skalowalność.

Hosting jest kosztem, który trzeba uwzględnić w swoim biznesowym planie. Nie warto oszczędzać na jakości hostingu, ponieważ może to wpłynąć negatywnie na stronę i klientów. Jednak nie należy też przepłacać za hosting, który oferuje więcej, niż potrzeba. Dlatego warto wybrać ten, który pasuje do budżetu i planów rozwoju. Niektóre firmy hostingowe oferują elastyczne i korzystne ceny, które pozwalają na zmianę planu w zależności od potrzeb.

REKLAMA

Hosting dla sklepu internetowego powinien spełniać pewne parametry techniczne, które zapewnią szybkość, stabilność i bezpieczeństwo strony. Niektóre z tych parametrów to pojemność dysku, transfer danych, pamięć RAM, procesor, wersja PHP, baza danych, certyfikat SSL, kopie zapasowe, firewall, ochrona przed atakami DDoS i malware. Przed wyborem hostingu należy sprawdzić, czy oferuje on te parametry i czy są one wystarczające dla danego sklepu.

Hosting dla sklepu internetowego powinien być obsługiwany przez profesjonalną i kompetentną firmę hostingową, która zapewni pomoc i wsparcie techniczne w razie jakichkolwiek problemów lub pytań. Należy sprawdzić, czy firma hostingowa oferuje obsługę klienta 24/7, jakie są kanały komunikacji (telefon, e-mail, chat, ticket), jak szybko i skutecznie odpowiadają na zgłoszenia i czy mają dobrą reputację oraz opinie innych klientów.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA