REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Oszustwo na Blika. Policja szukała złodzieja, którego... już miała

Najciemniej jednak pod latarnią. W tym przypadku sprawiedliwości stało się zadość, ale cała sprawa pokazuje jedno. O oszustwie na Blika niby ciągle jest głośno, jednak nie brakuje osób, które nie weryfikują, kto zwraca się do nich z prośbą o pożyczkę.

10.09.2021
19:21
Oszustwo na Blika. Policja szukała mężczyzny z tatuażami. Okazało się, że już był zatrzymany
REKLAMA

W miniony wtorek na stronie internetowej zawierciańskiej policji pojawił się komunikat o poszukiwaniu oszusta. Mężczyzna ukradł kobiecie aż tysiąc złotych, korzystając z niesławnego oszustwa na Blika.

REKLAMA

Oszustwo na Blika – uważaj, gdy znajomy pisze z prośbą o pożyczkę

Takie sytuacje zdarzają się często, więc właśnie dlatego oszuści polubili metodę na Blika. Zaczyna się od przejęcia konta w mediach społecznościowych – zazwyczaj cyberprzestępcy wykorzystują stary, dobry phishing. Następnie podszywając się pod osobę, której profil skradziono, piszą do jej znajomych z prośbą o drobną przysługę.

Nie pomożesz znajomemu, któremu właśnie bank zablokował z niewiadomych przyczyn konto, a musi zapłacić za leki dla babci? OK, wy pewnie nie, bo w takim scenariuszu ewidentnie coś brzydko pachnie. Ale jeśli akurat do kogoś mniej wtajemniczonego napisze bliska osoba, to wtedy łatwiej uwierzyć w wyjątkową sytuację. I nieszczęście gotowe.

W tym przypadku mężczyzna przyłapany był na gorącym uczynku. Udało się go uchwycić na monitoringu, kiedy wypłacał pieniądze, zapewne pochodzące właśnie z oszustwa metodą na Blika – bo usługa pozwala brać środki z bankomatu bez konieczności posiadania karty.

Policja liczyła, że uda się szybko rozpoznać mężczyznę, bo ten posiadał tatuaże ułatwiające jego identyfikację. Los okazał się jednak przewrotny i poszukiwania nie były potrzebne.

Krótko po publikacji komunikatu tyscy policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą rozpoznali widocznego na zdjęciach mężczyznę. Stróże prawa potwierdzili, że 24-latek został przez nich wcześniej zatrzymany na terenie Sosnowca w związku prowadzonym przez nich dochodzeniem w sprawie oszustw popełnionych przez niego na terenie całego kraj – czytamy na stronie śląskiej policji.

Mężczyzna na razie został zatrzymany na trzy miesiące.

REKLAMA

Metoda na Blika – jak najlepiej się chronić?

Nie, niekoniecznie musimy odmawiać za każdym razem, narażając się na to, że ktoś w potrzebie pomyśli o nas niemiło. Po prostu warto zweryfikować, czy ktoś, kto się zwraca do nas z nietypową prośbą, to faktycznie on – np. dzwoniąc do niego. Dzięki temu uchronimy przed stratą nie tylko siebie, ale też innych, bo zapewne oszuści piszą do większej liczby osób.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA