REKLAMA

Galaxy Watch 4 nie działa z telefonami Huawei. Samsung: to nie nasz problem

Samsung na oficjalnej stronie sprzedażowej zachęca, by doświadczyć tego, co najlepsze w Galaxy i Google na nadgarstku. Szkoda tylko, że nie dodaje, że jeśli posiadasz smartfon Huawei, to doświadczysz wyłącznie frustracji.

02.09.2021 11.37
Galaxy Watch 4 nie działa z telefonami Huawei. Samsung: to nie nasz problem
REKLAMA

Nowe inteligentne zegarki Samsunga są bez wątpienia najciekawszymi smartwatchami, jakie można dziś kupić w środowisku Androida. Dopracowane, eleganckie, działające pod kontrolą nowej wersji systemu WearOS 3, mają wszystko, by przyciągnąć tłumy nabywców. I przyciągnęły – zainteresowanie nimi jest tak duże, że Samsung musiał zakończyć przedsprzedaż przed czasem i nie dał rady dostarczyć wszystkich modeli w terminie.

REKLAMA

Sukces Galaxy Watcha 4, niezależnie od wersji, nosi jednak pewną skazę. Otóż okazuje się, że nowe zegarki Samsunga nie działają ze smartfonami Huawei.

Galaxy Watch 4 nie działa z telefonem Huawei.

I dla jasności – nie mówimy tu o smartfonach Huawei pozbawionych usług Google Play Services, czyli wydanych po roku 2019, kiedy to ban administracji Donalda Trumpa odciął firmę od amerykańskich usługodawców. Mówimy o starszych urządzeniach, które nadal pracują pod kontrolą świeżej wersji Androida i mają na pokładzie usługi Google’a, jak np. Huawei P30 Pro, P20 Pro czy P10.

 class="wp-image-1843852"

Tego jednak nie sposób wywnioskować ze strony sprzedażowej Samsunga. Teoretycznie jedyne wymaganie sprzętowe, jakie Samsung nakłada po stronie telefonów, to obecność Androida 6.0 i usług Google Play. To znaczy, że oficjalnie Galaxy Watch 4 i Watch 4 Classic nie zadziałają z telefonami Huawei bez tych usług, a także nie zadziałają z iPhone’em.

Nie ma jednak choćby wzmianki o tym, by nowe zegarki miały nie działać z innymi telefonami, a jednak próba połączenia Samsunga Galaxy Watch 4 ze smartfonem marki Huawei kończy się fiaskiem.

Galaxy Watch 4 nie działa z telefonem Huawei. class="wp-image-1843849"
Galaxy Watch 4 nie działa z telefonem Huawei. Źródło: forum Samsung Electronics

Powód tego fiaska? Prawdopodobnie blokada w aplikacji Galaxy Wearable, służącej do połączenia telefonu z zegarkiem, która nie obsługuje połączenia z telefonami Huawei. Bez wyraźnego powodu. Sytuacja jest o tyle kuriozalna, iż telefony Huawei nie mają żadnego problemu z połączeniem się z Galaxy Watchem 3 i wcześniejszymi.

Galaxy Watch 4 nie działa z telefonem Huawei.  class="wp-image-1843858"
Galaxy Watch 4 nie działa z telefonem Huawei. Źródło: Społeczność Samsung

Komentarz Samsunga można streścić słowami: to nie nasz problem.

Poprosiliśmy polski oddział Samsunga o oficjalne stanowisko, jednak komentarz rzecznika jest wysoce niesatysfakcjonujący.

 class="wp-image-1843855"
Oficjalny komentarz rzecznika prasowego Samsung Electronics Polska

Zdaniem Olafa Krynickiego powinniśmy kontaktować się z wydawcą oprogramowania. Sęk w tym, że wydawcą oprogramowania Galaxy Wearable oraz WearOS 3 jest właśnie Samsung, więc teoretycznie zapukaliśmy po komentarz do właściwych drzwi.

Niestety Samsung odcina się od całej sprawy, przerzucając odpowiedzialność na producenta telefonu. Nie udało nam się też uzyskać odpowiedzi na pytanie, czy w sytuacji takiego braku kompatybilności nabywcy przysługuje zwrot towaru. Wszak według oficjalnej specyfikacji technicznej nie ma żadnych przeciwwskazań, by zegarek z telefonem połączyć, a jednak praktyka mówi co innego.

Być może istnieje techniczny powód, dla którego nowe zegarki nie współpracują z telefonami Huawei, z którymi działały starsze zegarki Samsunga; w takim przypadku jednak producent powinien podać go do oficjalnej wiadomości, zamiast przerzucać odpowiedzialność na firmę trzecią.

Masz smartfon Huawei? Nie kupuj Galaxy Watch 4.

REKLAMA

Cała sytuacja nie byłaby aż tak problematyczna, gdyby Samsung jasno określał, iż jego zegarki nie są kompatybilne z żadnym smartfonem Huawei. Klient jednak ma pełne prawo zakładać, że zegarek będzie działał z jego telefonem.

Tymczasem nad Wisłą jest to problem dużego kalibru, bo swego czasu intensywne kampanie reklamowe z Robertem Lewandowskim zrobiły swoje, i smartfony Huawei mają w kieszeniach setki tysięcy osób. Niestety żadna z nich nie może cieszyć się zegarkiem od Samsunga, bo producent z sobie tylko znanego powodu na to nie pozwala. Pozostaje mieć nadzieję, że nabywcy zegarków będą mogli je bez problemu zwrócić, albo że Samsung się zreflektuje i jednak odblokuje dostęp do Galaxy Wearable dla smartfonów Huawei. Na ten moment postawa producenta jest jednak nie do przyjęcia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA