1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Jak skutecznie chłodzić i ogrzewać budynki, nie rujnując portfela i środowiska? Fasady bioklimatyczne to najlepsze rozwiązanie

Jak skutecznie chłodzić i ogrzewać budynki, nie rujnując portfela i środowiska? Fasady bioklimatyczne to najlepsze rozwiązanie

Współczesne trendy architektoniczne przy projektowaniu dużych przeszklonych budynków wymagają od inwestorów rozważenia rozwiązań, które pozwolą na zapewnienie efektywności energetycznej i wszystkich walorów estetycznych takiego budynku, przy jednoczesnym zapewnieniu jego użytkownikom odpowiedniego komfortu. To właśnie wybór odpowiednich narzędzi już na etapie inwestowania w budynek pozwala spełnić te pozornie wykluczające się wymagania jednocześnie.

Jak przekonują eksperci, odpowiedni dobór rozwiązań, przy niewielkim zwiększeniu nakładów inwestycyjnych (o kilka promili), pozwala uzyskać oszczędność energetyczną na poziomie aż 20-40 proc. W tym celu należy jednak zadbać o odpowiedni system automatyki budynkowej, który na bieżąco będzie monitorował zarówno poziom naświetlenia, przepływ świeżego powietrza i temperaturę wewnątrz budynku.

W skład takiego układu może wchodzić zarówno system automatycznego sterowania otwieraniem okien, w celu wentylacji poszczególnych pomieszczeń czy części budynku, jak i system regulowanych osłon słonecznych, które w zależności od temperatury, nasłonecznienia czy zachmurzenia zapewniają stały dostęp odpowiedniej ilości światła.

Wszystkie tego typu systemy powinny mieć dostęp do danych wskazujących częstotliwość, a także godziny użytkowania budynku. W ten sposób można zapewnić np. odpowiednie wywietrzenie powierzchni biurowych i przywrócenie optymalnej temperatury, tuż przed pojawieniem się pierwszych użytkowników.

Doskonałym przykładem takiego systemu jest zestaw automatyki budynkowej animeo IB+ wyprodukowany przez firmę Somfy. Należąca do zestawu stacja pogodowa wyposażona jest w czujniki słoneczne, czujnik deszczu, siły i kierunku wiatru oraz temperatury zewnętrznej. 

Sterownik budynku Touch Buco marki Somfy

Stacja pogodowa łączy się ze sterownikiem budynku Touch Buco, który w zależności od wybranego modelu albo umożliwia samodzielne, centralne zarządzanie osłonami fasadowymi na 4 lub 8 wydzielonych strefach budynku, albo łączy się z całym Systemem Zarządzania Budynkiem.  Pozwala on na ręczne sterowanie osłonami fasadowymi lub zarządza nimi automatycznie na podstawie danych dostarczanych przez stację pogodową.

Obsługa i programowanie sterownika Touch Buco jest niezwykle łatwa. Przy pierwszym uruchomieniu urządzenia można wybrać wszystkie potrzebne stacje pogodowe i czujniki, określić poszczególne strefy budynku, którymi będziemy chcieli sterować czy ustawić przedziały godzinowe, w których budynek jest użytkowany. Warto tutaj zauważyć, że przedziały czasowe nie muszą się odnosić wyłącznie do określonych godzin w ciągu doby. Możliwe jest także ustawienie, aby rolety przeciwsłoneczne zasłaniały się tylko w okresie od kwietnia do listopada, a pozostały otwarte przez całą dobę w pozostałej części roku. Dzięki temu w chłodniejszym okresie budynek będzie maksymalnie dogrzewany energią słoneczną, której w tym okresie jest zdecydowanie mniej.

Analogicznie opuszczanie zasłon w okresie letnim skutecznie oszczędza energię, która w przypadku braku osłon byłaby zużywana na klimatyzowanie budynku. 

Skuteczna automatyzacja systemu sterowania zasłonami i oknami uchylnymi pozwala na zastosowanie znacznie większego przeszklenia budynku, pełną kontrolę nad temperaturą panującą wewnątrz, a to wszystko przy skutecznym oszczędzaniu energii elektrycznej wykorzystywanej do ogrzewania i klimatyzowania.

Fasady bioklimatyczne, czyli te reagujące na bieżąco na zmieniające się warunki atmosferyczne, stanowią zatem swego rodzaju filtr między przestrzenią na zewnątrz budynku a kontrolowanym powietrzem wewnątrz. Fakt, że rozwiązania tego typu mogą pozwalają oszczędzać znaczące ilości energii stanowi jeden z najważniejszych argumentów za ich stosowaniem.  Szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że utrzymanie odpowiednich warunków w budynkach odpowiada za 40 proc. energii zużywanej w całej Unii Europejskiej.

Lokowanie produktu: Somfy
Advertisement