1. Spider's Web
  2. Technologie

Jak skutecznie chłodzić i ogrzewać budynki, nie rujnując portfela i środowiska? Fasady bioklimatyczne to najlepsze rozwiązanie

Lokowanie produktu: Somfy

Współczesne trendy architektoniczne przy projektowaniu dużych przeszklonych budynków wymagają od inwestorów rozważenia rozwiązań, które pozwolą na zapewnienie efektywności energetycznej i wszystkich walorów estetycznych takiego budynku, przy jednoczesnym zapewnieniu jego użytkownikom odpowiedniego komfortu. To właśnie wybór odpowiednich narzędzi już na etapie inwestowania w budynek pozwala spełnić te pozornie wykluczające się wymagania jednocześnie.

23.09.2021
18:22
Jak skutecznie chłodzić i ogrzewać budynki, nie rujnując portfela i środowiska? Fasady bioklimatyczne to najlepsze rozwiązanie

Jak przekonują eksperci, odpowiedni dobór rozwiązań, przy niewielkim zwiększeniu nakładów inwestycyjnych (o kilka promili), pozwala uzyskać oszczędność energetyczną na poziomie aż 20-40 proc. W tym celu należy jednak zadbać o odpowiedni system automatyki budynkowej, który na bieżąco będzie monitorował zarówno poziom naświetlenia, przepływ świeżego powietrza i temperaturę wewnątrz budynku.

W skład takiego układu może wchodzić zarówno system automatycznego sterowania otwieraniem okien, w celu wentylacji poszczególnych pomieszczeń czy części budynku, jak i system regulowanych osłon słonecznych, które w zależności od temperatury, nasłonecznienia czy zachmurzenia zapewniają stały dostęp odpowiedniej ilości światła.

Wszystkie tego typu systemy powinny mieć dostęp do danych wskazujących częstotliwość, a także godziny użytkowania budynku. W ten sposób można zapewnić np. odpowiednie wywietrzenie powierzchni biurowych i przywrócenie optymalnej temperatury, tuż przed pojawieniem się pierwszych użytkowników.

Doskonałym przykładem takiego systemu jest zestaw automatyki budynkowej animeo IB+ wyprodukowany przez firmę Somfy. Należąca do zestawu stacja pogodowa wyposażona jest w czujniki słoneczne, czujnik deszczu, siły i kierunku wiatru oraz temperatury zewnętrznej. 

 class="wp-image-1868652"
Sterownik budynku Touch Buco marki Somfy

Stacja pogodowa łączy się ze sterownikiem budynku Touch Buco, który w zależności od wybranego modelu albo umożliwia samodzielne, centralne zarządzanie osłonami fasadowymi na 4 lub 8 wydzielonych strefach budynku, albo łączy się z całym Systemem Zarządzania Budynkiem.  Pozwala on na ręczne sterowanie osłonami fasadowymi lub zarządza nimi automatycznie na podstawie danych dostarczanych przez stację pogodową.

Obsługa i programowanie sterownika Touch Buco jest niezwykle łatwa. Przy pierwszym uruchomieniu urządzenia można wybrać wszystkie potrzebne stacje pogodowe i czujniki, określić poszczególne strefy budynku, którymi będziemy chcieli sterować czy ustawić przedziały godzinowe, w których budynek jest użytkowany. Warto tutaj zauważyć, że przedziały czasowe nie muszą się odnosić wyłącznie do określonych godzin w ciągu doby. Możliwe jest także ustawienie, aby rolety przeciwsłoneczne zasłaniały się tylko w okresie od kwietnia do listopada, a pozostały otwarte przez całą dobę w pozostałej części roku. Dzięki temu w chłodniejszym okresie budynek będzie maksymalnie dogrzewany energią słoneczną, której w tym okresie jest zdecydowanie mniej.

Analogicznie opuszczanie zasłon w okresie letnim skutecznie oszczędza energię, która w przypadku braku osłon byłaby zużywana na klimatyzowanie budynku. 

Skuteczna automatyzacja systemu sterowania zasłonami i oknami uchylnymi pozwala na zastosowanie znacznie większego przeszklenia budynku, pełną kontrolę nad temperaturą panującą wewnątrz, a to wszystko przy skutecznym oszczędzaniu energii elektrycznej wykorzystywanej do ogrzewania i klimatyzowania.

Fasady bioklimatyczne, czyli te reagujące na bieżąco na zmieniające się warunki atmosferyczne, stanowią zatem swego rodzaju filtr między przestrzenią na zewnątrz budynku a kontrolowanym powietrzem wewnątrz. Fakt, że rozwiązania tego typu mogą pozwalają oszczędzać znaczące ilości energii stanowi jeden z najważniejszych argumentów za ich stosowaniem.  Szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że utrzymanie odpowiednich warunków w budynkach odpowiada za 40 proc. energii zużywanej w całej Unii Europejskiej.

Lokowanie produktu: Somfy
Najnowsze
Advertisement