REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

YouTube na iPhonie nareszcie z pływającym okienkiem. Jak włączyć PiP?

Obraz w obrazie (PiP) to jeden z najwygodniejszych trybów oglądania YouTube’a na smartfonie. Do tej pory włączenie go na iPhonie przypominało zabawę w kotka i myszkę, ale Google w końcu naprawił problem.

31.08.2021
8:22
YouTube na iPhonie nareszcie z pływającym okienkiem. Jak włączyć PiP
REKLAMA

Czym jest tryb Obraz w obrazie (Picture in picture)?

REKLAMA

Obraz w obrazie (Picture in Picture, PiP) to funkcja działająca na smartfonie, która minimalizuje film do formatu małego pływającego okienka. Dzięki temu możemy oglądać wideo nawet po wyjściu z aplikacji YouTube. Uwielbiam to rozwiązanie na Androidzie, bo pozwala mi w jednym czasie wygodnie prowadzić rozmowy w komunikatorze i jednocześnie słuchać filmu, rzucając co jakiś czas na niego okiem.

  • PiP może być miały...
  • ...duży...
  • ...lub chwilowo schowany za krawędź ekranu.

Przez ostatni rok tryb Obraz w obrazie na iPhonie przypominał zabawę w kotka i myszkę.

Apple wprowadził na iPhonie funkcje Obraz w obrazie wraz z iOS 14, pod koniec 2020 r. Od tego czasu PiP na zmianę pojawiał się i znikał na iPhonie w aplikacji YouTube, co było bardzo irytującym zjawiskiem.

Dodatkowo zmieniły się zasady działania tej funkcji. Początkowo tryb Picture in picture był dostępny dla wszystkich użytkowników, ale od dłuższego czasu jest częścią płatnej subskrybcji YouTube Premium. Nie chcesz płacić za YouTube’a? Zapomnij o trybie PiP w oficjalnej aplikacji. Jasne, zawsze możesz wymusić PiP poprzez przeglądarkę lub korzystając z zewnętrznych aplikacji do obsługi YouTube’a, ale jest to albo niewygodne, albo umiarkowanie bezpieczne.

Sprytni użytkownicy iOS dość szybko pisali i udostępniali Skróty, czyli małe skrypty włączające w tle różne funkcje. Pojawiły się Skróty wymuszające tryb PiP w aplikacji YouTube, ale one również działały w kratkę, by w końcu przestać działać zupełnie.

YouTube nareszcie zmienił podejście i udostępnił tryb PiP użytkownikom iPhone’a. Bez kombinowania.

Sposób włączenia trybu Obraz w obrazie jest bardzo nieintuicyjny, dlatego przygotowałem ten poradnik w czterech krokach.

1. Kup lub odśwież subskrypcję YouTube Premium.

To warunek konieczny. Możesz oczywiście skorzystać z okresu próbnego, jeśli jeszcze z niego nie korzystałeś.

2. Odwiedź stronę youtube.com/new

Przejdź na stronię youtube.com/new i włącz eksperymentalną funkcję „Obraz w obrazie na urządzeniach z iOS”. Upewnij się, że jesteś zalogowany na właściwe konto Google’a, na którym masz kupioną subskrypcję YT Premium. Ten krok możesz też wykonać w aplikacji YouTube, przechodząc w ustawieniach do sekcji Wypróbuj nowe funkcje. Google podkreśla, że funkcja eksperymentalna jest dostępna do końca października 2021 r. Co będzie dalej? Nie wiadomo. PiP będzie dostępny na stałe, albo zacznie się nowy okres zabawy w kotka i myszkę.

3. Włącz Obraz w obrazie w aplikacji YouTube.

Przejdź do aplikacji YouTube na iPhonie. Na ekranie głównym dotknij swojego awatara w prawym górnym rogu i kliknij Ustawienia, a następnie otwórz sekcję Ogólne. Włącz w niej przełącznik przy funkcji Obraz w obrazie.

4. Włącz odtwarzanie w tle w aplikacji YouTube na iPhonie

Będąc w ustawieniach otwórz sekcję Odtwarzanie w tle i pobieranie, a następnie wybierz, jak ma działać odtwarzanie w tle. Może się uruchamiać zawsze, tylko kiedy masz podłączone słuchawki lub głośnik, albo nigdy. W ostatnim ustawieniu tryb PiP nie będzie działał.

I to już wszystko. Od tej pory możemy włączyć tryb PiP. Działa on automatycznie, a więc uruchamia się kiedy odtwarzamy film w aplikacji YouTube, a następnie wyłączymy aplikację (gestem powrotu na ekran główny lub naciśnięciem przycisku Home w starszych iPhone'ach).

Co może pójść nie tak i dlaczego?

Powyższy sposób powinien działać u wszystkich, ale wiem, że nadal są problemy z uruchomieniem PiP. W moim przypadku do wczoraj nie widziałem w ustawieniach aplikacji YouTube sekcji Wypróbuj nowe funkcje, która dubluje panel widoczny na stronie youtube.com/new. Mam więc podejrzenie, że Google uruchamia nową funkcję falami. Jeśli jeszcze jej nie masz, zaktualizuj manualnie aplikację YouTube i poczekaj.

Drugim problemem jest to, jak Google rozwiązał odtwarzanie w tle przy zablokowanym ekranie. To pochodna funkcji Obraz w obrazie, ale jest z nią połączona. Po zablokowaniu iPhone’a wideo zostaje wstrzymane, ale na ekranie blokady pojawia się odtwarzacz, z którego możemy włączyć dźwięk nawet kiedy iPhone jest zablokowany. Oznacza to, że ostatecznie funkcja działa, ale trzeba ją wymusić dodatkowym kliknięciem.

REKLAMA
 class="wp-image-1840285"
Obraz w obrazie nareszcie działa w aplikacji YouTube na iPadzie!

Trzecią kwestią jest nieszczęsny iPad. Tryb Obraz w obrazie jeszcze do wczoraj nie był dostępny na tablecie Apple, ale uwaga, pojawiła się aktualizacja YouTube’a, która wprowadza PiP. W końcu ktoś w Google’u słusznie zauważył, że Obraz w obrazie to funkcja, która idealnie sprawdza się na tablecie. Brawo!

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA