REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

„Gdzie są flagi?!”, „Jest wysoko”, „Jem zupę”. Mapa pokazuje, gdzie nagrano hity polskiego YouTube’a

Teksty, które w wielu przypadkach weszły do codziennego języka. Bohaterowie stali się sławni, często wbrew swej woli. Hity polskiego YouTube’a zna wielu, bez względu na wiek, bo stale powracają. Teraz można zobaczyć, skąd się wzięły. Dosłownie.

09.08.2021
12:50
polski youtube
REKLAMA

Tytaniczną pracę wykonał użytkownik RonaldinhoTHC (dziwny nick, bo przecież Brazylijczyk grał w FCB…). Na udostępnionej przez niego mapie znajdziemy lokalizację wielu – o ile nie wszystkich – kultowych filmów polskiego YouTube’a.

REKLAMA

Jeśli więc chcecie odwiedzić miejsce, z którego wyskoczył Paweł Jumper – już wiecie, gdzie szukać charakterystycznych schodów. Wskazano też kościół z legendarnego przemówienia księdza Natanka czy blok, któremu groziło urwanie od internetu kabla.

 class="wp-image-1816096"

Mapka to często powrót do początków polskiego YouTube’a, kiedy jakość kamer w telefonach była fatalna. Co oczywiście niczemu nie przeszkadzało i pikselowe nagrania śmieszyły całą Polskę, zaś teksty powtarzane były na przerwach w gimnazjach i liceach.

Swoją drogą to imponujące, jaką drogę przeszedł polski YouTube

Od amatorskich nagrań osiedlowych kaskaderów i relacji z zimowych wypadków, po wielkie medialne konglomeraty, zarabiające kupę kasy i budzące jeszcze więcej emocji.  Na tej samej platformie popularność zdobyli „Paweł Jumper” i Ekipa Friza, która później zaczęła sprzedawać lody będące obiektem westchnień całej młodzieżowej Polski.

Rzecz jasna ich kariery potoczyły się zupełnie inaczej, ale wspólnym mianownikiem jest jedna platforma. Dziś pewnie takie filmiki na YouTubie raczej by nie przeszły – choć kto wie, czy nie zrobiłyby kariery na TikToku? Wówczas YouTube kojarzył się właśnie z prostotą i naturalnością.

REKLAMA

Niektórzy zresztą ten luz postanawiali naśladować, co niestety kończyło się tragicznie. W 2019 roku na Lubelszczyźnie zginął 16-latek próbujący - jak twierdziły lokalne media - wykonać historyczny skok Pawła Jumpera. Skacząc z rampy, uderzył głową o nawierzchnię i zmarł w szpitalu.

zdjęcie główne: pixinoo / Shutterstock.com

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA