REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

10 lot na Marsie i jaki przebieg. Helikopter Ingenuity pokonał... 1600 m

W sobotę 24 lipca 2021 r. helikopter Ingenuity wykonał swój dziesiąty lot nad powierzchnią Marsa. Tym samym zrealizował dwa razy więcej lotów niż pierwotnie planowano.

26.07.2021
8:18
ingenuity
REKLAMA

Niewielki, niespełna dwukilogramowy helikopter radzi sobie na Marsie znacznie lepiej niż ktokolwiek się spodziewał. Jego głównym zadaniem na Marsie miało być sprawdzenie, czy helikopter jest w ogóle w stanie wykonać kontrolowany lot nad powierzchnią Czerwonej Planety, w jej niezwykle rzadkiej atmosferze. Naukowcy podejrzewali, że jego misja zakończy się po wykonaniu 4 lub 5 lotów. Po tym jednak jak w maju po wykonaniu 5 lotu Ingenuity nie wykazywał żadnych oznak zmęczenia, naukowcy postanowili wydłużyć jego misję, aby w każdym kolejnym locie testować granice jego możliwości, nawet jeżeli wiąże się to z poważnym ryzykiem zniszczenia helikoptera.

REKLAMA

W międzyczasie jednak helikopter wykonał już nawet trwający niemal trzy minuty lot, w którym udało mu się pokonać w trakcie lotu ponad 600 metrów.

Ingenuity leci po raz dziesiąty

Teraz, podczas dziesiątego lotu, Ingenuity wzniósł się na rekordową jak dotąd wysokość 12 metrów wcześniejsze loty odbywały się na wysokości 2, 5 i 10 metrów) i przeleciał nad rejonem wychodni nazwanym Raised Ridges, fotografując formacje skalne w taki sposób, aby naukowcy mogli stworzyć ich zdjęcia stereo. Po drodze helikopter zaliczył dziesięć różnych punktów kontrolnych, wykonując w każdym z nich zdjęcia. Po okrążeniu wychodni Ingenuity wylądował 94 metry od miejsca, z którego wystartował. Warto zauważyć, że oprócz symbolicznego dziesiątego lotu, łączna odległość pokonana w powietrzu przez helikopter przekroczyła już jedną milę.

 class="wp-image-1798156"
Schemat dziesiątego lotu helikoptera Ingenuity na Marsie

Oczywiście z perspektywy ziemskiej, jedna mila to niewielka odległość, ale mówimy o pierwszym w historii aparacie, który autonomicznie lata nad powierzchnią innej planety, w zupełnie innych warunkach atmosferycznych.

Jak na aparaty marsjańskie tempo przemieszczania się Ingenuity jest naprawdę duże. Warto pamiętać, że osiągnięcie rekordowej odległości 45 km zajęło łazikowi Opportunity okrągłe 15 lat. W tym kontekście fakt, że Ingenuity podczas dziewiątego lotu, w ciągu zaledwie 3 minut był w stanie pokonać ponad 600 metrów, stanowi istny przełom.

Warto także zauważyć, że Ingenuity nie tylko sprawdza granice możliwości lotnych na Marsie, ale wykonuje realne zadania naukowe. W ramach swojej wydłużonej misji, helikopter bada ciekawe miejsca, do których inżynierowie mogą wysłać w przyszłości łazik Perseverance znajdujący się w okolicy. Zdjęcia Raised Ridges pozwolą ustalić, czy warto podjechać tam łazikiem w celu dokładniejszego ich zbadania.

REKLAMA

Co dalej?

Jak na razie nikt nie zamierza kończyć misji helikoptera. Choć Ingenuity osiągnął spektakularny sukces wypełniając wszystkie zadania zaplanowane dla niego w ramach podstawowej misji, to naukowcy mają zamiar korzystać z niego tak długo jak długo będzie zdolny do kolejnych lotów, jednocześnie stawiając przed nim coraz to nowe wyzwania. Można zakładać, że z pewnością podczas któregoś lotu czy lądowania może dojść do wywrotki i gwałtownego zakończenia misji helikoptera. Dopóki jednak do tego nie dojdzie, Ingenuity będzie zwiedzał wnętrze krateru Jezero w sposób, jakiego żaden inny instrument wysłany na Marsa jeszcze nigdy nie robił. Dane zebrane podczas tych lotów posłużą także inżynierom, którzy już teraz planują kolejny, większy i sprawniejszy helikopter marsjański.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA