Kosmos  /  News

Tak wygląda Mars z bliska i w kolorze. Ingenuity przesyła zdjęcia ze swojego rekordowego lotu

ingenuity wydmy

Na Ziemię w końcu dotarły zdjęcia wykonane przez helikopter Ingenuity podczas poniedziałkowego rekordowego lotu helikoptera nad powierzchnią Marsa. Tym razem są to zdjęcia kolorowe.

Warto przypomnieć, że poniedziałkowy lot, który był już dziewiątą eskapadą Ingenuity na Marsie, pod wieloma względami nie przypominał żadnego wcześniejszego. Przemieszczając się w powietrzu (a właściwie w niezwykle rzadkiej atmosferze Marsa) z prędkością 5 m/s, Ingenuity przeleciał w ciągu niespełna trzech minut odległość 625 metrów. Co więcej, w trakcie lotu przeleciał na niewielką wydmą marsjańską, co doskonale pokazuje jego przewagę nad łazikami, które nie byłyby w stanie tego zrobić w obawie o realną możliwość zakopania się w miałkim piasku wydmy i uziemienia łazika na zawsze.

Ingenuity - lot nr 9

Sam teren, nad którym odbywał się lot, także stanowił poważne wyzwanie dla algorytmów sterujących helikopterem. Został on bowiem przystosowany do lotu nad płaskim terenem, podczas którego regularnie monitoruje odległość od powierzchni planety. Tym razem jednak lecąc nad nierówną i pofalowaną powierzchnią wydm, komputer pokładowy musiał stale korygować wysokość lotu, co powodowało duże ryzyko wystąpienia błędu podczas lotu.

Zdjęcia wykonane przez helikopter Ingenuity podczas lotu stanowią cenne źródło informacji dla naukowców, którzy będą w stanie za pomocą łazika Perseverance dojechać do najciekawszych z nich. Można zatem powiedzieć, że Ingenuity sprawdza się doskonale w roli takiego szperacza, który, lecąc przed łazikiem, dokonuje ogólnego przeglądu otoczenia i pozwala wybrać obiekty, do których można skierować łazik.

Zdjęcie główne: NASA/JPL-Caltech