REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka /
  3. Technologie
  4. Kosmos /
  5. Foto

Co widział Buzz Aldrin na Księżycu? Fotograf odtworzył widok z perspektywy astronauty

Słynne zdjęcie Buzza Aldrina pokazujące pierwszy spacer po powierzchni Księżyca kryje niespodziankę. Fotograf odtworzył widok z perspektywy astronauty, bazując na… odbiciu w hełmie.

26.07.2021
13:29
NASA i badania UFO
REKLAMA

21 lipca 1969 r. człowiek po raz pierwszy postawił nogę na Księżycu. Tym człowiekiem był Neil Armstrong, dowódca misji Apollo 11. Armstrong wykonał też jedno z najsłynniejszych zdjęć na powierzchni Księżyca, a mianowicie portret swojego kolegi, Buzza Aldrina w czasie spaceru po powierzchni naszego satelity.

REKLAMA
 class="wp-image-1798387"

Zdjęcie przedstawiające Buzza Aldrina to jedna z najsłynniejszych fotografii w całym przepastnym archiwum NASA. W hełmie astronauty odbija się księżycowy lądownik, flaga Stanów Zjednoczonych wbita w Srebrny Glob oraz fotografujący Neil Armstrong.

Fotograf z Reddita odtworzył widok widziany przez Buzza Aldrina.

W złotej części hełmu widać dokładne odbicie, ale dopiero teraz, 52 lata po zrobieniu zdjęcia, zobaczyliśmy to, co widział Aldrin. Pewien fotograf z Reddita wpadł na genialny w swojej prostocie pomysł: wyprostował obraz z hełmu i pokazał w ten sposób pole widzenia astronauty.

 class="wp-image-1798384"

Końcowy efekt ma słabą jakość i niewielką rodzielczość, ale to najlepsze, co zobaczymy. Najważniejsze jest to, że patrzymy na prawdziwy obraz powstały na bazie odbicia. Nie są to więc żadne sztuczki programowe bazujące na aproksymacji i algorytmach. Pierwszy raz możemy spojrzeć na tę scenę oczami samego Aldrina.

REKLAMA

Jeśli chcesz spróbować własnych sił w odtworzeniu obrazu z oczu Buzza Aldrina, oryginalna fotografia jest dostępna do pobrania ze strony NASA.

Na samym Reddicie znajdziemy znacznie więcej przykładów przetwarzania obrazów odbijających się w hełmach astronautów. Takim odwracaniem kierunku widzenia zajmuje się użytkownik rg1213, który ma na swoim koncie kilka innych, równie ciekawych projektów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA