REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Pobierasz apkę, która płaci za robienie zdjęć i… zostajesz szpiegiem na usługach USA. Tak działa Premise

Premise to aplikacja, która pozwala zarabiać na robieniu pozornie niewinnych zdjęć. Problem w tym, że jej użytkownicy mogą nieświadomie stać się szpiegami na usługach amerykańskiego rządu.

27.06.2021
19:20
premise data aplikacja 0
REKLAMA

Twórcy aplikacji mobilnej o nawie Premise obiecują zarobek ludziom wykonującym zdjęcia swoimi smartfonami. W programie można znaleźć zadania polegające np. na wypełnieniu ankiety, sfotografowaniu okolicznej kafejki internetowej i policzeniu, ile bankomatów znajduje się w okolicy, za co otrzymują zapłatę — zwykle w wysokości kilkudziesięciu groszy. Brzmi niewinnie? Owszem, ale za tymi pozornie niewinnymi zleceniami może stać… amerykański wywiad.

REKLAMA
premise data aplikacja 1 class="wp-image-1763514"
Główny ekran w aplikacji Premise został podzielony na trzy zakładki

Po co powstało Premise Data?

Użytkownicy korzystają z aplikacji, aby zarabiać małe kwoty, ale komu w zasadzie zależy na tego typu fotografiach na tyle, że jest skłonny za nie płacić? W pierwszej kolejności do głowy przyszli mi twórcy, w tym np. gier wideo, którzy szukają inspiracji. Nie zdziwiłbym się też, gdyby takie zlecenia wystawiali pisarze robiący research i filmowcy, którzy szukają miejsca na nowy plan zdjęciowy i chcą zaoszczędzić na wysyłaniu w teren zwiadowców.

Jest oczywiście druga strona medalu — od razu pomyślałem też o tym, że równie dobrze dokładnymi zdjęciami tej czy innej lokalizacji mogą być zainteresowani złodzieje planujący skok albo wręcz terroryści, ale przecież i to nie koniec możliwości. Okazuje się, że za zleceniami w Premise mogą stać jednak nie artyści lub złoczyńcy, tylko amerykańskie służby, dla których zdjęcia, które z własnej woli publikujemy na Instagramie i Facebooku, są już niewystarczające.

premise data aplikacja 2 class="wp-image-1763517"
Tak wygląda przykładowe zadanie w aplikacji Premise Data

Użytkownicy aplikacji Premise mogą zostać szpiegami mimo woli.

REKLAMA

The Wall Street Journal podaje, że Premise w ostatnich latach nawiązało współpracę z m.in. amerykańską administracją, a jego klientem jest też wojsko. Użytkownicy aplikacji zbierają teraz dla nich informacje na temat bankomatów, sklepów, supermarketów, szpitali, a także kościołów i innych świątyń. Razem ze zdjęciami muszą dostarczyć też informacje na temat danej lokalizacji, a zapłatę otrzymają tylko wtedy, kiedy dokładnie zrealizują szczegółowe polecenia.

Co ciekawe, zleceniodawcy otrzymują od Premise nie tylko informacje przekazane przez zleceniobiorcę, ale również informację na temat osoby, która wykonała zdjęcia, w tym np. metadane takie jak model telefonu, lokalizacja, lista innych zainstalowanych aplikacji itp. Co przy tym ciekawe, Premise Data nie działa wyłącznie na terenie Stanów Zjednoczonych, a już dwa lata temu firma mogła pochwalić się 600 tys. użytkowników w 43 państwach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA