1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Najlepsze TV 4K na Euro 2021 do 2000 zł – takie okazje się nie powtórzą

Lokowanie produktu

Czy da się kupić tani i dobry telewizor, by móc się cieszyć transmisjami z Euro 2021 w pełnej jakości? Okazuje się, że tak. I to nawet mając na uwadze fakt, że TVP zapewni dostęp do mistrzostw w standardzie Ultra HD z HDR.

02.06.2021
14:57
najlepsze tv 4k na euro 2021 do 2000 zł

W tym roku Mistrzostwa Europy w piłce nożnej będą nieco inne niż do tej pory. Nie tylko z uwagi na pandemię COVID-19, za sprawą której zamiast myśleć o wycieczce na europejskie stadiony, kibice są zmuszeni do pozostania w domach. Tegoroczne Euro 2021 to coś nowego również w kontekście transmisji telewizyjnej.

Po raz pierwszy Telewizja Polska zapewni transmisje ze spotkań na poziomie spotykanym dotąd tylko u najlepszych światowych koncernów telewizyjnych. Na kanale TVP 4K kibice będą mogli oglądać mecze w rozdzielczości 4K w HDR, z dźwiękiem Dolby Atmos i możliwością samodzielnego decydowania o ścieżce dźwiękowej komentarza.

Ktoś mógłby pomyśleć, że na takie bajery to trzeba wydać kupę forsy. Ewentualnie kupić najtańszy telewizor je obsługujący… i cierpieć, bo wszystkie inne jego elementy, z uwagi na cenę, są bardzo niskiej jakości. Ten ktoś byłby w błędzie. Już za 2500 zł można kupić 65-calowy telewizor bardzo dobrej jakości, taki jak chociażby ten model Toshiby. A co jeśli mamy jeszcze mniejszy budżet?

Najlepsze TV 4K na Euro 2021 do 2000 zł – zgodny z nowoczesną telewizją DVB-T2.

Standard DVB-T, który od lat obowiązywał w Polsce, niedługo będzie wygaszany. Stacje telewizyjne rozpoczną już niebawem nadawanie sygnału w standardzie DVB-T2. Ten zapewnia dużo wyższą jakość obrazu i dźwięku – w tym możliwość transmisji dźwięku wielokanałowego, co będzie dało się wykorzystać między innymi podczas Euro 2021.

 class="wp-image-1734381"

Telewizory nieobsługujące DVB-T2 niestety stracą możliwość odbioru telewizji – konieczne będzie dokupienie zewnętrznego tunera i podłączenie go przez złącze HDMI do telewizora. No można – ale po co, skoro są już na rynku niedrogie telewizory z DVB-T2. W tym wszystkie nowe odbiorniki takich marek, jak Hitachi, JVC czy Toshiba. Jak na przykład 43-calowa Toshiba UA4B63DG, kosztująca 1550 zł.

Najlepsze TV 4K na Euro 2021 do 2000 zł – standard Ultra HD.

Obraz emitowany przez telewizor składa się z pikseli. A więc z pojedynczych punktów świetlnych, każdy wyświetlany w danym kolorze i jasności. Im więcej pikseli, tym lepiej, wówczas obraz jest bogatszy w najdrobniejsze szczegóły. Na dziś większość stacji telewizyjnych nadaje obraz w rozdzielczościach 720p i 1080i. Czyli w najlepszym przypadku możemy liczyć na obraz składający się z 1920 pikseli w poziomie i 1080 w pionie. Zazwyczaj mniej.

 class="wp-image-1734384"

Tymczasem Ultra HD 4K to 3840 pikseli w poziomie i 2160 w pionie. Nieporównywalnie większa liczba punktów świetlnych sprawia, że widzowie mogą dostrzec szczegóły absolutnie niewidoczne w jakości HD, w tym fakturę murawy czy piłkę w grze. Czy tak wysoka jakość musi wiele kosztować? 50-calowy Hitachi HAK5750 jest do kupienia za raptem 1600 zł.

Najlepsze TV 4K na Euro 2021 do 2000 zł – obraz HDR.

Szczegółowość obrazu to tylko jeden z kilku parametrów decydujących o jego jakości. Drugim bardzo ważnym dla kibica są kolory. Im szersza paleta, tym przyjemniej się ogląda dany materiał. Dzięki temu obraz może być bardziej plastyczny, lub – co jest ważniejsze w kontekście Euro 2021 – wierniejszy rzeczywistości.

 class="wp-image-1734375"

Na dziś najważniejszą technologią odpowiedzialną za kolory jest HDR. To technika manipulowania jasnością światła, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie większej liczby barw. Każdy telewizor HDR obsługuje standard HDR10, w którym dostępny jest każdy film i serial z HDR. Kibiców interesować jednak będzie standard HLG, który jest wykorzystywany przez stacje telewizyjne. Ile trzeba do tego dopłacić? To zależy od producenta, ale niektórzy potrafią zaoferować świetny TV z HLG w niskiej cenie. Taki jak 50-calowy JVC VA3000 za 1700 zł.

Najlepsze TV 4K na Euro 2021 do 2000 zł – warto zadbać o Dolby Vision. Dla tych niepotrzebnych przerw od meczy na filmy i seriale.

Format Dolby Vision akurat kibicom się do niczego nie przyda. Jest jednak bardzo przydatny do oglądania filmów i seriali. Zakładam, że miłośnicy piłki nożnej używają też telewizorów do innych celów – a nawet jeśli nie, to mają rodziny bądź współlokatorów, którzy również chcą użytkować TV. Z myślą o nich warto zadbać, by wybrany odbiornik obsługiwał format Dolby Vision. Po co i co to jest?

 class="wp-image-1734387"

Dolby Vision to, obok HDR10 czy HLG, kolejny z formatów HDR. Dość powszechny, materiały w tym formacie oferowane są przez wiodących dostawców VOD. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych standardów, mechanizm Dolby Vision dba o to, by materiał wideo w HDR był idealnie zestrojony z możliwościami technicznymi matrycy w telewizorze. W ten sposób widzowie unikną różnych psujących odbiór przekłamań w obrazie, jak za duża ekspozycja czy ginące w ciemnych scenach szczegóły. Dolby Vision to format płatny, a jednak mimo tego niektórzy producenci zdołali go wdrożyć nawet w atrakcyjnych cenowo produktach. Jak w 58-calowym JVC VA8000 za 2200 zł.

Najlepsze TV 4K na Euro 2021 do 2000 zł – co to jest Micro Dimming? Coś, co warto mieć.

Rozgryźliśmy już rozdzielczość i kolory. Pozostaje nam na koniec kontrast. To najtrudniejszy parametr, z punktu widzenia producentów telewizorów. Kiepski kontrast istotnie niweluje wszystkie wskazane wyżej cechy obrazu dobrej jakości – nawet przy świetnych kolorach i przy wysokiej rozdzielczości. A ten nie jest łatwy do osiągnięcia, bowiem wymaga zaawansowanych i skomplikowanych mechanizmów sterowania elementami rozświetlającymi obraz na telewizorze.

 class="wp-image-1734378"

Micro Dimming to jeden z bardziej zaawansowanych mechanizmów sterowania lampami doświetlającymi matrycę telewizora. Poprawia kontrast i rozpiętość tonalną obrazów w wymagających scenach. Czerń staje się głębsza, biel jaśniejsza, a to wszystko kosztować będzie kibica… no właśnie, ile? Niezawodna Toshiba zdołała umieścić ów mechanizm nawet w kosztującym 1900 zł 55-calowym modelu UA2063DG.

Najlepsze TV 4K na Euro 2021 do 2000 zł – nie ma powodu, by rezygnować z aplikacji dla kibiców.

Euro 2021 transmitowane będzie, między innymi, za pośrednictwem kanału TVP 4K. Ale co z innymi wydarzeniami sportowymi? Co z dostępnymi na życzenie komentarzami ekspertów? Smart TV zapewniają kibicom szerokie możliwości dzięki dodatkowym aplikacjom. Te rozszerzają funkcjonalność telewizora na wiele różnych sposobów. A wszystko to zepnie Asystent Google, dzięki któremu możemy telewizor obsługiwać głosem. I w dowolnym momencie zadać mu pytanie, jak chociażby OK Google, jaki był wynik meczu Polska Francja?

 class="wp-image-1734390"

Aplikacje smart TV tylko dają dostęp do kanałów i transmisji być może nieodstępnych w ofercie wykorzystywanego dostawcy telewizji, ale też zapewniają inne ciekawe dodatki, jak tabele z wynikami, przypomnienia o kolejnych meczach i wiele więcej. Ile kosztuje taka przyjemność? Android TV, jeden z najbardziej funkcjonalnych systemów na rynku, obecny jest między innymi w 55-calowym JVC VU3000.

*Tekst powstał przy współpracy z firmą Vestel

Lokowanie produktu
Najnowsze