REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Nic nie robisz, a pamięci w iPhonie ubywa. Aplikacje puchną jak głupie

Ta sama aplikacja, która jeszcze pięć lat temu zajmowała 100 MB, dziś pochłania niemal pół gigabajta pamięci iPhone’a. Mobilne aplikacje zajmują coraz więcej miejsca. Ale czy coraz więcej potrafią?

13.06.2021
10:36
iphone 12s 13 2021 oled ltpo 120 hz always-on
REKLAMA

Sensor Tower przyjrzał się rozmiarowi najpopularniejszych w Stanach Zjednoczonych aplikacji na iPhone’a na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Spostrzeżenie, że z biegiem czasu aplikacje zajmują coraz więcej miejsca, nie jest przesadnie odkrywcze. Ich funkcjonalność również się zwiększa, co wynika z dodatkowych bibliotek, linijek kodu czy zasobów graficznych. Niespodzianką dla niektórych może być jednak to, jak szybko te apki przybierają na wadze.

REKLAMA

Top 10 aplikacji w maju na iOS-a na rynku amerykańskim to YouTube, TikTok, Messenger, Facebook, Zoom, Netflix, Instagram, Gmail, Mapy Google i Amazon. Na początku 2016 r. ten zestaw zajmował około 550 MB pamięci iPhone’a. Dziś dokładnie ten sam, ale w nowoczesnych wersjach, zajmuje 2,2 GB. Czyli 298 proc. objętości zestawu sprzed pięciu lat.

Dlaczego ubywa pamięci w iPhone? Rozmiar aplikacji rośnie w wysokim tempie.

 class="wp-image-1746567"

Największą tendencję do tycia z zestawu badanych aplikacji ma Gmail. Pięć lat temu zajmował 19 MB w pamięci iPhone’a, dziś zajmuje zawrotne 355 MB – nie licząc pobranej poczty – a więc zajmuje 1797 proc. objętości starej wersji. Najmniej rozrzutni są za to twórcy facebookowego komunikatora: Messenger przez pięć lat przytył z 94 MB do 116 MB.

 class="wp-image-1746570"
REKLAMA

Osobną kategorią są gry mobilne. Wydawać by się mogło, że ich rozmiar będzie z czasem rosnąć znacznie szybciej. Wszak jednym z najważniejszych elementów gier jest oprawa graficzna, która, można by pomyśleć, zajmuje najwięcej miejsca. Tymczasem top 10 gier z amerykańskiego App Store’a w maju 2021 r. zajmowało łącznie 7,6 GB. W styczniu 2018 r. zajmowały 2,6 GB, co przekłada się na 197-procentowy wzrost. Niższy niż aplikacji.

Jeżeli więc w iPhonie zaczyna brakować pamięci, warto rozważyć pozbycie się nieużywanych aplikacji i gier. Niewykluczone, że to właśnie one – a nie dokumenty, zdjęcia i inne dane użytkownika – zajmują najwięcej miejsca.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA