REKLAMA

Oto najlepsze zdjęcia covidowego roku. Wyniki Grand Press Photo 2021 ogłoszone

Największy i najważniejszy konkurs fotografii prasowej w Polsce doczekał się ogłoszenia najlepszych zdjęć 2021 r. Zobacz, jak wyglądały covidowe realia minionego roku okiem najlepszych fotoreporterów.

14.05.2021 07.09
Oto najlepsze zdjęcia covidowego roku. Wyniki Grand Press Photo 2021 ogłoszone
REKLAMA

Miniony rok był wyjątkowy pod wieloma względami. Był bardzo trudnym czasem dla fotografów komercyjnych, a jednocześnie stanowił duże wyzwanie dla fotoreporterów. Cała Polska została zamknięta w domach, co dało możliwość uchwycenia absolutnie wyjątkowych kadrów.

REKLAMA

Temat pandemii ujęty pod najróżniejszymi kątami wręcz wylewa się z tegorocznych zdjęć w Grand Press Photo. Tym razem w finale znalazło się 57 fotografów, którzy walczyli o nagrody za zdjęcia pojedyncze, reportaże, a także projekty dokumentalne.

W tegorocznej edycji z ponad 4,5 tys. zdjęć jury zakwalifikowało do finału 44 zdjęcia pojedyncze, 10 fotoreportaży, cztery projekty dokumentalne w kategoriach głównych oraz siedem zdjęć pojedynczych i trzy fotoreportaże w kategorii Young Poland. Łącznie w finale znalazły się 272 fotografie. Oto najlepsze z nich.

Zdjęcie roku w konkursie Grand Press Photo 2021

 class="wp-image-1707159"

Autor: Adam Lach, Napo Images
Warszawa, 28 listopada 2020 roku.
Protesty przeciwko orzeczeniu Trybunały Konstytucyjnego w sprawie aborcji trwają już ponad miesiąc i rozniosły się po całym kraju. Na zdjęciu mężczyzna, który utknął w samochodzie między kordonem policji a protestującymi.

Autor Zdjęcia Roku otrzymał główną nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Fotografia zdobyła też I miejsce w kategorii Wydarzenia.

Najlepsze zdjęcia pojedyncze

 class="wp-image-1707162"

II miejsce w kategorii Wydarzenia
Autor: Jarosław Respondek, Agencja Reporter
Gdańsk, ogólnopolski protest samochodowy, zwany blokadą miast, po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Blokada spotęgowała problemy komunikacyjne w rejonie Huciska i dworca PKP.

 class="wp-image-1707165"

III miejsce w kategorii Wydarzenia
Autor: Przemysław Błaszkiewicz, „Magazyn Pielęgniarki i Położnej”
Hermetyczny tunel łączący oddziały strefy skażonej szpitala tymczasowego na terenie poznańskich targów przebiega eksterytorialnie przez korytarz strefy czystej. Na zdjęciu odziany w kombinezon ochronny medyk przemieszcza się z wózkiem inwalidzkim między oddziałami.

 class="wp-image-1707168"

I miejsce w kategorii Życie codzienne
Autor: Krzysztof Gołuch, „Przegląd Lokalny”
W czasie pandemii, podczas Knurowskich Dni Integracji, udało się zachęcić uczniów szkół do wyjścia na świeże powietrze, by w reżimie sanitarnym obejrzeli film o życiu osób niepełnosprawnych.

 class="wp-image-1707171"

II miejsce w kategorii Życie codzienne
Autor: Maks Skrzeczkowski, „Lajf. Magazyn lubelski”
Pięcioletni Jaś i trzyletnia Małgosia zostali zabrani z domu w wyniku interwencji policji i straży pożarnej. Ich bliscy nie byli w stanie zapewnić im bezpieczeństwa i miłości. W nowej rodzinie pozostaną prawdopodobnie do osiągnięcia pełnoletności. Na zdjęciu zastępcza mama „gencjanuje” chore na ospę dzieci.

 class="wp-image-1707174"

III miejsce w kategorii Życie codzienne
Autor: Paweł Jędrusik, Edytor.net / Tvs.pl
Wolontariuszka grupy Korona Jaworzno pomaga jednej ze starszych osób w sprzątaniu mieszkania. Grupa powstała na początku pandemii i z własnej woli postanowiła wspierać osoby starsze i potrzebujące.

 class="wp-image-1707177"

I miejsce w kategorii Ludzie
Autor: Jeremi Astaszow, Astashow Studio
Z powodu lockdownu Agnieszka i Piotr zamiast w pięknej sali balowej przyjęcie weselne zorganizowali w rodzinnym domu w starej katowickiej kamienicy.

 class="wp-image-1707180"

II miejsce w kategorii Ludzie
Autor: Wojciech Jargiło, Polska Agencja Prasowa
Kibice Motoru Lublin podczas meczu 8. kolejki Ekstraligi żużlowej z Betardem Spartą Wrocław. Obostrzenia pandemiczne ograniczyły liczbę osób na stadionie. Kibice wynajmowali podnośniki, aby obejrzeć mecz.

 class="wp-image-1707183"

III miejsce w kategorii Ludzie
Autor: Michał Niwicz dla Polska-zbrojna.pl
Żołnierze z Giżycka podczas wspólnych ćwiczeń wojskowych z żołnierzami z Wielkiej Brytanii i Rumunii. Ćwiczenia w wodzie mają ich przygotować do walki w niecodziennych warunkach.

 class="wp-image-1707186"

I miejsce w kategorii Środowisko
Autor: Marcin Bielecki, Polska Agencja Prasowa
Ścienne, 4 lutego 2021 roku. Trwa akcja wydobycia jeleni, których stado wbiegło na zamarznięte jezioro Ińsko. Pod ciężarem zwierząt lód się załamał, a kilkadziesiąt z nich wpadło do wody. Akcja trwała kilka godzin. Strażakom udało się uratować 15 jeleni.

 class="wp-image-1707189"

II miejsce w kategorii Środowisko
Autor: Jakub Orzechowski, „Gazeta Wyborcza Lublin”
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie. Psy czekające na adopcję. Na terenie instytucji obowiązuje podwyższony reżim sanitarny związany z COVID-19, zawieszone są odwiedziny i dni otwarte dla zainteresowanych przygarnięciem zwierząt.

 class="wp-image-1707192"

III miejsce w kategorii Środowisko
Autor: Marcin Dobas dla „National Geographic Polska”
Głuptaki potrafią nurkować do wody z wysokości 30 m, osiągając prędkość 100 km/h ,gdy uderzają w taflę wody. Dzięki temu są w stanie łapać ryby na dużo większej głębokości niż większość ptaków.

 class="wp-image-1707195"

I miejsce w kategorii Portret
Autor: Paweł Łączny, freelancer
Pielęgniarka Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu Anna Gadzińska pracuje na oddziale neurologicznym przerobionym na oddział covidowy. Portret pielęgniarki z widocznymi śladami po goglach i przyłbicy wykonany tuż po tym, jak opuściła tzw. strefę brudną.

 class="wp-image-1707198"

II miejsce w kategorii Portret
Autor: Martyna Niećko dla „Gazety Wyborczej Trójmiasto”
Latem 2019 roku podczas porannego spaceru pani Agnieszka została oblana kwasem siarkowym przez nieznanego sprawcę. Była przypadkową ofiarą. Ma za sobą wiele operacji, częściowo straciła wzrok. Do dziś walczy o powrót do zdrowia i normalności.

 class="wp-image-1707201"

III miejsce w kategorii Portret
Autor: Mateusz Skwarczek dla Wysokieobcasy.pl
Artystka Monika Zielińska „Mamzeta” pozuje w odlewie wykonanym przed mastektomią.

Najlepsze fotoreportaże

I miejsce w kategorii Wydarzenia
Autor: Jakub Kamiński, East News
Warszawski Marsz Niepodległości 2020 pod hasłem: „Nasza cywilizacja. Nasze zasady”, podczas którego fotograf „Tygodnika Solidarność” Tomasz Gutry został postrzelony z policyjnej broni gładkolufowej.

I miejsce w kategorii Życie codzienne
Autor: Magdalena Woch, Muzyczny Kraków
Zdjęcia zostały wykonane po ogłoszeniu lockdownu w marcu 2020 roku. Puste przestrzenie krakowskich teatrów Groteska, Łaźnia Nowa, Bagatela.

I miejsce w kategorii Ludzie
Autor: Maciek Nabrdalik, VII Photo
Umawiają się i spotykają w świecie wirtualnym – na Zwiftcie – aplikacji społecznościowej dla kolarzy i biegaczy. Widząc swój awatar obok innych z całego świata, przemierzają wspólnie co do piksela równe asfalty.

Amatorskie kolarstwo szosowe rozwija się dynamicznie w Polsce już od kilku lat. Wciąga ludzi w każdym wieku. Nie wszyscy wiedzą, że to sport, który najlepiej uprawia się w grupie.
Chociaż zwykle wiosną zaczyna się intensywny sezon na szosach w całej Polsce, to obostrzenia, lockdowny, praca zdalna spowodowały błyskawiczny rozwój tej dyscypliny w czasie pandemii w warunkach domowych.

W dniu ogłoszenia pierwszej tzw. narodowej kwarantanny ze sklepów zniknęły wszystkie dostępne trenażery, a aplikacja Zwift zarejestrowała największą dotychczasową liczbę użytkowników. 5 kwietnia 2020 roku jednocześnie korzystało z niej 35 tys. użytkowników.

II miejsce w kategorii Środowisko
Autor: Michał Dyjuk, Agencja Forum
Tomografia konia wykonana w Centrum Badań Biomedycznych SGGW. Pracownia wyposażona w tomograf komputerowy daje możliwość nieinwazyjnego obrazowania oraz badań naukowo- klinicznych.

Young Poland - Zdjęcia pojedyncze

 class="wp-image-1707258"

Nagroda główna
Autor: Jakub Ositek, Zespół Szkół Fototechnicznych w Warszawie
W trakcie protestów przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji kobieta krzyczała do policjantki: „Zdejmij mundur, przeproś matkę”. Policjantka nie reagowała.

 class="wp-image-1707261"

Wyróżnienie
Autor: Dorota Grzegorczyk, Uniwersytet Jagielloński
Protestujące podczas manifestacji przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej w Polsce.

Young Poland - Fotoreportaże

Nagroda główna
Autor: Jessica Ciupa, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Ayia Napa to turystyczny kurort położony na greckiej stronie Cypru.
Miejsce znane od lat jako imprezowy raj pełen turystów i wakacyjnego szaleństwa. Z drugiej strony pracownicy przybywający tu z wielu krajów, m.in. z Nigerii, starają się zarobić, by zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe. Pełno tu korupcji, a sytuacja pandemiczna w 2020 roku i załamanie ruchu turystycznego zwielokrotniło tylko ich problemy.

Wyróżnienie
Autor: Kinga Wnuk, Akademia Sztuki w Szczecinie
3 maja 2008 roku 17-letnia Sandra spadła z konia, doznając zwichnięć i złamań kręgów, co spowodowało przerwanie rdzenia kręgowego. Przeszła cztery operacje, a w jej kręgosłupie znajduje się osiem śrub, dwa druty i tytanowa płytka. Niedługo minie 13 lat, odkąd jeździ na wózku inwalidzkim, który dla wielu byłby końcem rozwijania pasji. Jednak dziś Sandra jest posiadaczką brązowej odznaki jeździeckiej oraz powożeniowej, wykwalifikowaną instruktorką rekreacji ruchowej o specjalności jazda konna w stylu western, sędzią w dyscyplinie skoków przez przeszkody oraz właścicielką dwóch koni, w tym swojego marzenia z dzieciństwa – długowłosego konia andaluzyjskiego, sprowadzonego dla niej z Hiszpanii.

Nagroda internautów

 class="wp-image-1707309"
REKLAMA

Mateusz Skwarczek dla „Gazety Wyborczej”
Portret Jerzego Urbana, polskiego polityka i dziennikarza, rzecznika rządu PRL, redaktora naczelnego tygodnika „Nie”.

Zwycięzcom gratulujemy nagród. Wszystkie nagrodzone zdjęcia można obejrzeć na stronie Press.pl.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA