1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Właściwa decyzja w ułamku sekund. Tak chmura zmienia sport

Lokowanie produktu

SailGP to międzynarodowe zawody żeglarskie, w których uczestnicy ścigają się na bardzo szybkich katamaranach. Uczestniczące w zawodach zespoły odbywają wyścigi w kilku miejscach na świecie.

28.05.2021
13:48
Właściwa decyzja w ułamku sekund. Tak chmura zmienia sport

SailGP to stosunkowo nowe zawody - odbywają się od 2019 roku, a ich pomysłodawcą i założycielem był Larry Ellison, założyciel firmy Oracle oraz Russel Coutts, zawodowy żeglarz, zajmujący się sportami jachtowymi. Poprzedni sezon odbywał się w spektakularnych lokalizacjach: uczestnicy ścigali się w Sydney, San Francisco, Nowym Jorku, Cowes i Marsylii.

Wszystkie katamarany uczestniczące w wyścigu, mają ten sam design (jest to typ F50), a informacje o nich są współdzielone pomiędzy zespołami. Ma to zapobiec znanemu z wyścigów samochodowych „wyścigowi zbrojeń” i walki na minimalne parametry techniczne. Tym sposobem o wygranej decydują umiejętności załogi.

Strumień danych z katamaranów

Interesującą rzeczą dotyczącą wyścigów SailGP jest fakt używania w ich trakcie infrastruktury chmurowej Oracle (Oracle Cloud Infrastructure). Dzięki nowoczesnym technologiom, organizatorzy zawodów są w stanie otrzymywać w czasie rzeczywistym 30 tysięcy jednostek danych (ang. data points) na sekundę. Taka ilość danych jest strumieniowana z każdego z katamaranów biorących udział w wyścigu.

Otrzymane dane są następnie analizowane pod różnymi aspektami. Poszukiwane są wzorce korelujące różne zdarzenia, a dane są wzbogacane o informacje pochodzące z innych źródeł. Do analizy danych używane jest również uczenie maszynowe (machine learning).

Oracle Cloud będzie również napędzać powstający symulator SailGP, który wkrótce umożliwi sportowcom przeprowadzanie wirtualnych  zawodów w trakcie przygotowań do tych prawdziwych. Sportowcy będą w stanie ćwiczyć w oparciu o dane z poprzedniego sezonu, a wizualizacja w symulatorze również będzie zapewniona przez Oracle.

Nie tak dawno, bo 24. kwietnia, rozpoczął się drugi sezon SailGP. Pierwszy wyścig miał miejsce na Bermudach. Wyposażone w ogromną ilość czujników katamarany ścigały się z prędkością dochodzącą do 50 węzłów. Każdy aspekt wyścigu był następnie dokładnie analizowany. Każdy - trwający około 20 minut - wyścig, to miliony nowych jednostek danych, wysłanych w czasie rzeczywistym do londyńskiego regionu Oracle Cloud. Wszystko to jest dostępne dla użytkowników już w ciągu 150 milisekund.

Dane zbierane podczas wyścigu nie pochodzą jedynie z sensorów łódek. Zbierane są również informacje o zawodnikach - łącznie z ich danymi zdrowotnymi (np. pomiarem tętna czy ciśnieniem krwi) oraz nawet aktualną pozycji na pokładzie łódki.

Do czego używane są dane zbierane podczas wyścigów? Po pierwsze służą one zawodnikom - drużyny mogą je analizować i dostosowywać swoją taktykę podczas kolejnego etapu. Po drugie, używane są do generowania infografik i informacji podczas relacji telewizyjnych z wyścigu (oglądać je można również na stronie sailgp.com oraz w specjalnie stworzonej w tym celu aplikacji). Po trzecie zaś - są one dostępne dla fanów sportu - dzięki aplikacji, mają oni dostęp do tego bogatego źródła informacji o ulubionym sporcie. Co najważniejsze jednak - pozwalają one organizatorom zawodów z dużą pewnością decydować o zwycięzcy.

Jak wspomniałem powyżej - dane wszystkich zespołów są dostępne wszystkim innym zespołom. Z niczego tu się nie robi tajemnicy. Oparta na chmurze hurtownia danych Oracle Autonomous Data Warehouse jest udostępniona wszystkim, dzięki czemu mogą oni analizować całość sportowego starcia z każdego punktu widzenia.

Miliony szczegółów streamowanych z każdego katamaranu w czasie rzeczywistym? Te wyścigi to prawdziwy sport przyszłości.

Polscy eksperci wspierają SailGP

W tym roku prace zespołu SailGP wspierają eksperci z Oracle Polska, którzy opracowali unikatową aplikację do analizy i wizualizacji parametrów związanych z wyścigami, zbieranych przez specjalne czujniki w czasie rzeczywistym.

Premier League w chmurach

Bardziej tradycyjnym sportem niż wyścigi SailGP jest piłka nożna. English Premier League zaś to najwyższa liga męskich rozgrywek piłkarskich w Anglii. I to właśnie Premier League wybrała Oracle Cloud jako technologię napędzającą zaawansowaną analitykę futbolową. Dzięki m.in. uczeniu maszynowemu, Oracle jest w stanie dostarczyć statystyki meczu w czasie rzeczywistym, łącznie z takimi jak prawdopodobieństwo wyniku.

 class="wp-image-1726209"

W trakcie bieżącego sezonu (2021/2022), fani tego pięknego sportu będą mieli okazję zobaczyć na szczegółowe statystyki opisane jako Match Insights - Powered by Oracle Cloud. Na podstawie danych pochodzących z wielu lat zestawionych z przebiegiem meczu obliczany jest na przykład prawdopodobny wynik - czyli kto wygra mecz i z jaką liczbą goli. Podobnie, analizowane i pokazywane są formacje zawodników na murawie.

Połączenie terabajtów historycznych danych, z informacjami uzyskiwanymi w czasie rzeczywistym z boiska to duże wyzwanie. Dlatego zaprzęgnięto do tego chmurowe rozwiązanie Oracle. Jak mówi Toby McAuliffe, senior director do spraw analityki sportowej w Oracle.

Kamery wyposażone w computer vision analizują sytuację na boisku i ruch każdego z zawodników, którzy pozostają w każdej chwili zidentyfikowani. Gdy informacja wideo zostaje przesłana do chmury Oracle, następuje analiza za pomocą machine learning - odkrywane są nowe fakty, które stają się częścią statystyk i ciekawostek wyświetlanych na ekranach telewizorów i w aplikacjach mobilnych.

Oracle współpracował z Premier League nad budową i trenowaniem modeli, używanych do analizy. Dzięki zaangażowaniu wielu ekspertów od futbolu udało się uzyskać wiele nowych aspektów rozgrywki, które na pewno zainteresują kibiców.

Po raz pierwszy na ekranach naszych telewizorów zobaczymy informacje pochodzące z modeli w Oracle Cloud w trakcie rozgrywek, które rozpoczną się w sierpniu 2021 roku.

Formuła 1 – najszybszy sport wymaga najszybszej analizy danych

Sezon 2020 Formuły 1 został skrócony z powodu pandemii, jednak fani wyścigów znów mają co oglądać – ponieważ sezon 2021 wystartował pod koniec marca w Bahrajnie.

Oracle po raz pierwszy połączył siły z zespołem Red Bull Racing Honda, dostarczając ze swojej strony infrastrukturę chmurową i oprogramowanie do analizy danych.

W wyścigach Formuły 1, bolidy krążą po torze z prędkością 320, a nawet 360 km/h. Niewiele jest czasu na podejmowanie decyzji, a wygrywająca różnica to często ułamki sekund. Nic dziwnego, że ten sport służy jako poligon doświadczalny dla nowych technologii związanych ze sztuczną inteligencją i analizą big data. Wnioski wyniesione z analizy zachowania bolidów przenoszone są często później do „zwykłych” samochodów.

Udoskonalanie pojazdów Formuły 1 pomaga „docisnąć” bolid do toru lub zwiększyć jego prędkość na zakrętach – i zależy w dużej mierze od możliwości zebrania ogromnych ilości danych.

Poszczególne zespoły korzystają z setek możliwych źródeł informacji. Jednak dane to nie wszystko – potrzebne są jeszcze odpowiednie narzędzia do ich analizy i wsparcia podejmowania decyzji. Zespołowi Red Bull pomaga w tym właśnie Oracle Cloud Infrastructure..

Red Bull Racing to czterokrotny mistrz świata w klasie konstruktorów Formuły 1, i korzystać będzie głównie z automatycznego uczenia i narzędzi analitycznych. Współpraca między zespołem i Oracle pomyślana jest na wiele lat – obejmuje zarówno operacje inżynieryjne na torze, jak i poza nim.

Jednak nie tylko kierowcy i konstruktorzy Red Bulla skorzystają na tej współpracy. Fani również dostaną coś nowego, bo ramach nawiązanej współpracy Zespół wykorzysta obszerną gamę aplikacji Oracle Customer Experience (CX), aby umożliwić łatwy dostęp do statystyk i wskaźników. Pozwoli to fanom Formuły 1 i zespołu Red Bull Racing być bliżej wydarzeń rozgrywających się na torze.

Tekst powstał we współpracy z Oracle.

Lokowanie produktu
Najnowsze