REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Filozof z Oxfordu sprawił, że Ziemia nigdy nie wyglądała tak dobrze... na zdjęciach

Przeszukując czeluści archiwów NASA, Toby Ord dostrzegł coś, na co mało kto wcześniej zwracał uwagę.

22.05.2021
10:13
Filozof z Oxfordu sprawił, że Ziemia nigdy nie wyglądała tak dobrze… na zdjęciach
REKLAMA

"Przebyliśmy całą tę drogę, by zbadać Księżyc, a najważniejsze jest to, że odkryliśmy Ziemię".

REKLAMA

To słowa Billa Andersa, astronauty z misji Apollo 8, który wykonał pierwsze zdjęcia wschodu Ziemi widzianego z Księżyca. Dziesiątki lat później, fotografie Andersona oraz innych astronautów możemy podziwiać na nowo w dużo lepszej jakości. „Earth Restored” to seria zdjęć NASA pieczołowicie odrestaurowanych cyfrowo przez Toby'ego Orda - naukowca z Oxfordu zajmującego się filozofią.

 class="wp-image-1719258"

Ciekawość kluczem do lepszych zdjęć

Podstawową, niezwykle istotną cechą dobrego dziennikarza jest ciekawość świata. Stosowana ciekawość przydaje się zresztą w wielu aspektach naszego życia, czego dowodem jest projekt Toby'ego Orda. 

 class="wp-image-1719216"

Wszystko zaczęło się, kiedy Ord, zachwycał się pięknem zdjęć Saturna uchwyconych przez sondę Cassini, ale nie mógł znaleźć fotografii Ziemi o porównywalnej jakości. 

Nie chodziło o to, że Ziemia sama w sobie była mniej piękna, ale o to, że nie było fotografii, które dobrze pokazywałby to piękno. Jak to możliwe?

Toby Ord

Przeglądając archiwa NASA, naukowiec doszedł do wniosku, że większość zdjęć Ziemi została wykonana zbyt blisko (np. z ISS na niskiej orbicie okołoziemskiej) czy nieodpowiednimi aparatami stworzonymi do celów misji badawczych. 

 class="wp-image-1719249"

Najlepiej wypadły fotografie wykonane przez astronautów NASA podczas misji Apollo na Księżyc. Jak pisze Toby Ord na swojej stronie:

Aby znaleźć naprawdę wspaniałe zdjęcia Ziemi, portrety naszej planety, musimy cofnąć się do lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Program Apollo z jego dziewięcioma podróżami na Księżyc to jedyny czas, kiedy ludzie kiedykolwiek byli poza niską orbitą okołoziemską; jedyna okazja, jaką mieli, by sfotografować całą Ziemię. Nie zmarnowali jej.

Toby Ord

Astronauci korzystali wtedy z wysokiej jakości średnioformatowych aparatów tradycyjnych Hasselblad 500EL z optyką Zeiss Sonnar i Planar. Zdjęcia rejestrowano na specjalnie przygotowanych do tego celu filmach Kodak Ektachrome (zdjęcia kolorowe) i Panatomic-X (zdjęcia czarno-białe). Ten sprzęt to wysoka półka, zatem materiał wyjściowy pozwalał na uzyskanie naprawdę dobrych rezultatów.

 class="wp-image-1719222"

Fotografie w archiwach NASA nie przystają do dzisiejszych standardów jakości obrazu

Zdjęcia mają niską rodzielczość, są źle skompresowane, są przepalone w jasnych partiach czy mają wyprane kolory. Przyznacie, że brzmi to trochę słabo, jak na fotografie, które mają reprezentować obraz naszego domu. 

 class="wp-image-1719852"
Oryginalny skan (po lewej) i odrestaurowana wersja Orda (po prawej).

Ord sprawdził, które ujęcia mają negatywy dostępne online, a następnie zabrał się do pracy. Obrabiając zdjęcia, skupił się głównie na dostosowaniu balansu bieli, kontrastu, punktu czerni oraz czyszczeniu kurzu i zadrapań. Wszystko to przy zachowaniu wierności oddania Ziemi. Efekt jest wspaniały, a fotografie Ziemi wyglądają lepiej niż kiedykolwiek.

Zdecydowałem, że moją rolą nie będzie tworzenie nowych, zaskakujących interpretacji zdjęć - nadanie im własnego charakteru - ale bycie stosunkowo konserwatywnym i jak najwierniejszym temu, jak dana scena wyglądała i co fotograf starał się uchwycić. Na przykład, nadal mają one wygląd kliszy, a nie gładkość czy wysokie nasycenie, które możemy uzyskać dzięki zdjęciom cyfrowym. Postrzegam je zatem jako zachowujące tożsamość fotografii: jako restytucje, a nie reinterpretacje.

Toby Ord
 class="wp-image-1719255"

Jeszcze lepsze zdjęcia Ziemi już za kilka lat?

Toby Ord podkreśla, że chociaż jest zadowolony z efektu swojej pracy, to jest on tylko amatorem w tej dziedzinie. Na świecie jest cała masa osób, które potrafiły obrobić negatywy dużo lepiej i wycisnąć je niczym przysłowiową cytrynę, aby otrzymać jeszcze lepsze fotografie.

 class="wp-image-1719228"

Naukowiec zwraca jednak uwagę, że na szczęście już za kilka lat ludzie ponownie staną na Księżycu i będą w stanie wykonać dużo lepsze zdjęcia Ziemi i Księżyca. Cała nadzieja w misji Artemis, która ma ruszyć w 2024 r. Mam przeczucie graniczące z pewnością, że astronauci mogą przywieźć przynajmniej kilka klatek, które będą mocnymi kandydatami na przyszłe zdjęcie roku.

 class="wp-image-1719252"
 class="wp-image-1719240"
 class="wp-image-1719234"

 class="wp-image-1719207"
REKLAMA
 class="wp-image-1719225"
 class="wp-image-1719213"
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA