REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bankowość

PIN jest przestarzały. Wkrótce płatność kartą potwierdzisz odciskiem palca

Rynek płatności bezgotówkowych bezustannie ewoluuje. Czy w najbliższym czasie czeka nas kolejna duża zmiana? Wiele wskazuje na to, że karty płatnicze zyskają nową funkcjonalność, która jednocześnie będzie stanowiła dodatkową warstwę zabezpieczeń. Mowa oczywiście o kartach biometrycznych.  

25.02.2021
16:04
karta visa płatności visa checkout
REKLAMA

Nie ma co się łudzić - Polacy uwielbiają korzystać i testować nowe formy płatności. Z roku na rok coraz więcej osób korzysta z płatności za pomocą telefonów, a trendseterzy płacą za pomocą smartwatchów. Ostatnie lata to także fenomenalny sukces płatności za pomocą kodów BLIK. Nic więc dziwnego, że operatorzy kart płatniczych też chcą ewoluować. Najnowszym pomysłem jest tworzenie kart płatniczych, które będą zabezpieczone danymi biometrycznymi. Karty tego typu miałyby wykorzystywać, chociażby wzór tęczówki czy najbardziej klasyczny rodzaj danych biometrycznych – odcisk palca. 

REKLAMA

Eksperci z UBS są przekonani, że karty biometryczne w ciągu najbliższych 5 lat są w stanie zdobyć nawet 15 proc. całego rynku płatności, co może się przełożyć nawet na 5 mld dolarów przychodów dla banku. Najwięksi operatorzy zresztą rozpoczęli już ich pierwsze testy. W Chinach od jakiegoś czasu można potwierdzić transakcje kartowe za pomocą rozpoznawania twarzy. Taką samą metodę w tym miesiącu zatwierdzono w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a we francuskich oddziałach banku BNP Paribas można zamawiać kartę Visa, w której transakcje autoryzowane są za pomocą odcisku palca. 

Polska także spogląda w stronę biometrii 

REKLAMA

Zlecone przez Visa badania wskazują, że 62 proc. Przepytanych Polaków z chęcią przyjęłaby możliwość korzystania z danych biometrycznych w procesie weryfikowania płatności. Skąd ten entuzjazm? W procesie płatności najważniejsza jest szybkość. Im łatwiej i bezproblemowo jesteśmy w stanie zapłacić, tym bardziej jesteśmy skłonni do szybkich zakupów. Jakby tego było mało, wykorzystanie danych biometrycznych minimalizuje ryzyko użycia karty przez osoby do tego niepowołane, a więc i bezpieczeństwo całej transakcji rośnie. Trzech na czterech konsumentów z Polski uważa, że skorzystanie z odcisku palca jest znacznie szybsze niż wpisanie, chociażby hasła PIN.  

O tym, że szybkość wykonywania transakcji jest kluczowa, może świadczyć, chociażby fakt, że podczas płatności dokonywanych online, zamiast wpisywać numer karty, datę ważności, imię i nazwisko, Polacy bardzo chętnie korzystają z płatności natychmiastowych takich jak, chociażby BLIK. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA