REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Największa góra lodowa wkrótce uderzy w Georgię Południową. Skutki zderzenia zbadają podwodne drony

Już tylko dni nas dzielą od nieuchronnego uderzenia największej góry lodowej na świecie w wybrzeże wyspy Georgia Południowa. Choć wydarzenie to będzie niosło za sobą katastrofalne skutki, to naukowcy chcą je wykorzystać do zdobycia nowej wiedzy.

17.12.2020
9:05
Największa góra lodowa wkrótce uderzy w Georgię Południową. Skutki zderzenia zbadają podwodne drony
REKLAMA
 class="wp-image-1533203"
REKLAMA

A-68s to góra lodowa, która odłączyła się od lodowca szelfowego Larsen C w lipcu 2017 r. i zaczęła swoją podróż na północ. Choć z czasem góra zaczęła pękać i traci niewielkie kawałki lodu, to wciąż jest ogromna. Jej powierzchnia to aż 5100 km kw.

Pech w tym, że A-68s ma na swojej drodze wyspę Georgia Południowa, która jest domem dla milionów pingwinów i fok. Gdy za kilka dni góra uderzy w wybrzeże wyspy, zablokuje szlaki, którymi te zwierzęta się poruszają oraz odetnie je od dotychczasowych miejsc żerowania. Naukowcy podejrzewają, że może się to skończyć dla tych zwierząt katastrofalnym głodem.

 class="wp-image-1533200"

Co więcej, nie wiadomo jak topniejąca góra lodowa „zacumowana” do wybrzeży wyspy wpłynie na życie morskie w jej bezpośrednim otoczeniu. Topniejąc, góra będzie uwalniała ogromne ilości słodkiej wody do słonego morza, zmieniając zasolenie i temperaturę wody. Nie wiadomo, jak na tę wodę zareaguje morska flora i fauna. Rośliny dotychczas rosnące w słonej wodzie całkowicie znikną albo nie będą w stanie rosnąć równie bujnie. To z kolei oznacza mniej pożywienia dla krylu czy planktonu, a to z kolei oznacza mniej pożywienia dla pingwinów i fok, których na Georgii Południowej jest mnóstwo do wykarmienia

Podwodne drony to zbadają

REKLAMA

Badacze z British Antarctic Survey chcą zbadać, co się dzieje w ekosystemie morskim podczas takich zmian. W tym celu zamierzają wkrótce wypuścić po obu stronach góry lodowej dwie łodzie podwodne o długości ok. 1,5 m każda. Ich zadaniem będzie badanie zmian, które pojawią się pod wodą po przybyciu A-68s na miejsce. Obie łodzie są zdalnie sterowane i pozostaną pod wodą przez cztery miesiące. Zdobyta w tym czasie wiedza pozwoli naukowcom lepiej prognozować przyszłość życia morskiego w tym regionie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA