REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Pomaluj budynek i wyłącz klimatyzator. Przełomowa superbiała farba

Utrzymanie znośnej temperatury w budynkach w trakcie lata w rejonach świata nieco bliższych równikowi to wyzwanie dla klimatyzatorów. A gdyby tak sprawić, że budynek będzie odbijał całe padające na niego światło?

22.10.2020
16:20
Pomaluj budynek i wyłącz klimatyzator. Przełomowa superbiała farba
REKLAMA

Klimatyzatory to potężne wyzwanie dla sieci energetycznej. Upały -> klimatyzatory nastawione na pełną moc -> przeciążenia sieci energetycznej – takie scenariusze w gorącym klimacie to nic nowego.

REKLAMA
 class="wp-image-1470827"
Xiulin Ruan z Uniwersytetu Purdue z próbkami farby

Naukowcy z Uniwersytetu w Purdue wraz ze współpracownikami z innych instytucji opracowali potencjalne częściowe rozwiązanie tego problemu. Stworzona przez nich superbiała farba odbija tyle światła, że może sprawić, że temperatura ścian budynków będzie w nasłoneczniony dzień nawet niższa od temperatury otoczenia. Tak skutecznie pasywnie chłodzone budynki będą potrzebowały znacznie mniej pomocy od klimatyzatorów.

Dotychczas dostępne na rynku najskuteczniejsze farby odbijające promieniowanie cieplne były w stanie odbijać w przestrzeń nawet 80-90 procent promieniowania. Farba opracowana przez naukowców z Purdue odbija nawet 95,5 procent promieniowania.

 class="wp-image-1470803"

Chłodniejsze od otoczenia? Jak?

Opracowana przez naukowców farba nie tylko odbija padające na nią światło, ale także część ciepła emituje w formie chłodzenia radiacyjnego. Jest to proces, który dotyczy każdego obiektu znajdującego się pod gołym niebem. Jasne powierzchnie zawsze emitują ciepło w ciągu nocy.

W 2014 r. jednak badacze opracowali w laboratorium materiał, który także emituje ciepło w przestrzeń kosmiczną także przy pełnym nasłonecznieniu. To przełomowa technologia, bowiem to właśnie wtedy najbardziej potrzebne jest chłodzenie powierzchni i budynków.

REKLAMA

Nowa superbiała farba opracowana przez Xiulina Ruana z Uniwersytetu Purdue zawiera cząstki węglanu wapnia o różnych rozmiarach, które pozwalają lepiej rozpraszać różnej długości fale promieniowania elektromagnetycznego.

Choć w gorących rejonach świata białe, odbijające światło dachy stanowią powszechny widok, teraz za pomocą nowej farby będzie można znacząco ograniczyć zużycie energii elektrycznej na chłodzenie budynków. To bardzo dobra informacja, zważając na fakt, że według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) 12 proc. emisji innych niż dwutlenek węgla na świecie pochodzi z zastosowań chłodniczych i klimatyzatorów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA